SUKOB SILAJDZIC - BICAKCIC

Sarajevo Feb 11, 1998

Problem Direkcije za robne rezerve BiH ili

AIM, SARAJEVO, 11.02.98
Razlicito tumacenje Daytonskog mirovnog sporazuma, Drzavnoj
direkciji za robne rezerve Sarajevo (DDRR) do te mjere je iskomplikovalo status, da iako formalno-pravno Direkcija jos postoji, ona prakticno nista ne radi. Blokiran joj je racun, zaposleni ne primaju licne dohotke, ocekuje se rasplet situacije na relaciji Vijece ministara BiH - Vlada Federacije BiH ili konkretnije, na relaciji kopredsjedavajuceg Vijeca ministara, Harisa Silajdzica, i premijera federalne Vlade, Edhema Bicakcica.

Jednom rijecju, DDRR Sarajevo, postoji gotovo u ilegali. Odnosno, iscekuje svoje ponovno konstituiranje na nivou BiH i uz ucesce predstavnika iz Republike Srpske. U medjuvremenu Vlada Federacije BiH, sukladno svojim ovlastima, formirala je, federalnu direkciju. I tu bi, ukratko, bio kraj prici da se stvar dodatno nije iskomplikovala dugom od oko 6 miliona DM, za koliko Vlada FBiH tereti Direkciju da joj je uskratila budzet, a sto je bio razlog federalnoj financijskoj policiji da blokira Direkciji racun.

Najveca odgovornost za pomenuto dugovanje stavlja se na dusu bivseg direktora DDRR, Mirsada Kurtovica, koji sada obavlja duznost ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnos u Vijecu ministara BiH.

Svojevremeno kada je CAFAO izasao sa svojim nalazima koliko je i ko uskratio federalni budzet ne placanjem carina i poreza, DDRR i Kurtovic su pomenuti. Negirajuci bilo kakav dug federalnom budzetu, Kurtovic je izjavio kako je sve radio u skladu sa zakonom i po nalogu Harisa Silajdzica. Sve to je jako, doduse i na kratko, zatalasalo javnost.

Vrlo brzo, umjesto ocekivanog raspleta situacije sa pomenutim dugovanjima, kopredsjedavajuci Vijecem ministara Silajdzic, predlozio je Kurtovica za novog ministra vanjske trgovine. Izabran je na mjesto Hasana Muratovica, koji jos ceka da stupi na novu ambasadorsku duznost u Zagreb. Izbor Kurtovica na novu duznost tada se doimao kao direktno Silajdzicevo zabadanje prsta u oko medjunarodne zajednice.

I kada se cinilo da je na slucaj DDRR Sarajevo stavljena tacka, premijer federalne Vlade, Edhem Bicakcic, izjavio je kako ce on i njegova Vlada istrajati na rasciscavanju svih zloupotreba iz CAFAO-vog izvjestaja pa samim tim i duga DDRR-a.

U povodu ponovnog aktualiziranja neizmirenih obaveza DDRR Sarajevo prema federalnom budzetu, sadasnji v.d. direktor Ismet Kumalic, te raniji direktor, a aktualni ministar za vanjsku trgovinu u Vijecu ministara BiH, Mirsad Kurtovic, nakon duzeg cutanja, obratili su se javnosti. Neizmirene obaveze DDRR prema budzetu FBiH, kako je receno, iznose oko 4 miliona i 160 hiljada DM. Pomenuto dugovanje u Direkciji ne spore i spremni su izmiriti, bilo u robi, bilo novcano.

Dug je nastao kada je Direkcija tokom 1997. godine na zahtjev premijera Vlade FBiH, resornih ministara, te energetskog bilansa, tvde u Direkciji, ustupila, bez ikakve naknade, oko 11 miliona litara naftnih derivata, na sto je financijska policija izvrsila obracun svih obaveza, carina, posebnog i poreza na promet, te putarine. Direkcija, po rijecima odgovornih, moze da izmiri svoja dugovanja, jer njene zalihe trenutno iznose 37.874 tone raznih roba u vrijednosti od oko 16 miliona DM.

Medjutim, Vlada FBiH Direkciju tereti za dug koji je za oko dva miliona njemackih maraka veci, a nastao je zbog toga sto federalna Vlada nece da uvazi svoja dugovanja prema Direkciji. Bilo je ideja, kako je receno, da svoj dug DDRR izmiri ustupajuci naftu za potrebe Federacije. Kratko receno, u Direkciji smatraju netacnim informacije Vlade Federacije o dugovanjima, kako onim prema budzetu, tako i onom nastalom komercijalnim prometom 45.000 litara nafte i naftnih derivata.

Kampanja protiv DDRR-a, po rijecima bivseg direktora Mirsada Kurtovica zapocela je kada je Direkcija pocela ukazivati na veliki sverc nafte, koji je i sada prisutan u BiH. Kurtovic tvrdi da su prisutni i drugi propusti u ovoj oblasti.. Pominje ugovor o gospodarskoj saradnji F BiH sa R Hrvatskom, u kojem clan 26. kojim je previdjeno da nafta i naftni derivati budu predmet bescarinske trgovine, uopce ne postoji. Izmedju 25. i 27. clana ne postoji nista.

Inace, Kurtovic tvrdi da mu se nakon ukazivanja na sverc naftom desavaju neobicne stvari i uopce ne razumije kome treba sve to. Pogotovo sada u situaciji kada je finansijska policija, koja inace nije imala pravo na to, blokirala racun Direkcije, pa je dovedeno u pitanje snabdijevanje rudnika uglja ovim energentom.

  • To je jedinstven slucaj u svijetu da nizi drzavni organ kontrolise visi - objasnjava blokadu racuna v.d. direktor Kumalic.

Problem neizmirenih obaveza DDRR-a, ocito da ima dublju pozadinu. Tim prije, sto jos nije reguliran status ove direkcije na nivou Vijeca ministara, a federalna Vlada je formirala novu. Kurtovic je ocito pomjeren na vrijeme. Kao ministar ima imunitet i na sve ucestalije, javne konstatacije o eventualnoj smjeni ili odgovornosti, poziva se na Parlament koji ga je postavio na novu duznost. Odnosno, da je on taj koji ga, ukoliko dodje do toga jedino moze smijeniti. U ovom vakuumu u kojem se Direkcija nalazi, do njenog daytonskog ustroja, ona je odgovorna Vijecu ministara, (preciznije kopredsjedavajucem Vijeca Harisu Silajdzicu), koje je, kako je rekao Kumalic i dalo zeleno svjetlo za obracanje odgovornih javnosti. Odnosno, ministar Kurtovic javnosti se obratio tek nakon konsultacija sa Silajdzicem.

Nema sumnje, o slucaju DDRR Sarajevo jos ce biti rijeci, pogotovo sto se preko ove Direkcije i svega onoga sto je radjeno, prelamaju dva politicka koncepta, onaj drzavni koji zagovara Silajdzic, te federalni, koji provodi premijer Bicakcic.

Mirjana Micevska (AIM, Sarajevo)