MEDJUNARODNI SAMAR MITU O MULTIETNICNOSTI

Sarajevo Feb 9, 1998

Nakon konferencije o Sarajevu

AIM, SARAJEVO,09.02.98. Nakon sto je Palama pokazao novog premijera od kojeg se ovima kosa na glavi digla, potom od zastava koje je ponudila, po njemu odabrana grupa nezavisnih pojedinaca, odabrao onu drzavnu; naslikao nam novac, i s jedne i s druge strane, nacrtao automobilske tablice s kojima mozemo, veli, gdje god zelimo, te usput odlucio izbrisati nazive entiteta s naslovnice BH putovnice, Visoki predstavnik UN za BiH Carlos Westendorp uzeo je u svoje ruke uzeo i Sarajevo. Poslije nedavno zavrsene Medjunarodne konferencije o povratku u Sarajevo, koju je Westendorp okarakterizorao "historijskim dogadjajem", vise nema nikakve sumnje da je BiH pod medjunarodnim protektoratom, ma koliko se taj protektorat eufemisticki nazivao "vecim ovlastima Visokog predstavnika".

Na red su dosli i "sampioni price o multietnicnosti", kako je clan Predsjednistva BiH, Kresimir Zubak, na Konferenciji o povratku u Sarajevo rekao. Dosli su na red da pokazu koliko su spremni za tu multietnicnost. I prije Konferencije je kopredsjedavajuci Ministarskog vijeca, Haris Silajdzic, valjda ustrasen od onoga sto bi moglo doci, rekao da on nije za multietnicnost samo onog dijela BiH koji kontroliraju vlasti SDA i satelitskih stranaka. A Konferencija je tek pokazala sto duznosnici bosnjackih politickih stranaka misle o multietnicnosti. Izetbegovic ju je uvjetovao multietnicnoscu i drugih gradova, naprimjer Banje Luke, sto moze biti politicki opravdano, ali konferencija je ipak bila organizirana za Sarajevo kao glavni grad kojemu su puna usta tolerancije i raznih multi, multi. Predsjednik Vlade Federacije BiH, Edhem Bicakcic, govorio je o 1492. godini kad je Sarajevo i BiH primila protjerane Zidove iz Spanjolske, kao da ih je njegova SDA primila. Ili i da jest, sto to sad ne vrati Zidovima njihove stanove, kad ih je (Zidova) ostalo manje od tisucu. Ministar za izbjeglice u Vladi federacije, rasim Kadic, celnik Liberala, u koaliciji s SDA, je multietnicnost potvrdjivao slovenskom mineralnom vodom na stolu sudionika konferencije!? Cula se i primjedba da Hrvati i Srbi drze najbolje ugostiteljske objekte u Sarajevu. Nedostajalo je samo to da su ti isti celnici i njihovi poslusnici u tudjim stanovima i da te stanove brane toboznjim interesima boraca, obitelji poginulih boraca i izbjeglica kojima i inace manipuliraju od izbora do izbora ili kad im ovako kao sada "zagusti".

Situaciju da nema replika, kao na skupstinskim zasjedanjima, iskoristili su i hrvatski politicki kadrovi, clan Predsjednistva, Kresimir Zubak i potpredsjednik Federacije, Soljic, koji su kao nikada dotada bili otvoreni u izricanju zamjerki SDA politicarima i zalaganju za multietnicko Sarajevo. Skoro bi im covjek sve potpisao osim nacina na koji su istupali i ako se na tren zaboravi ne tako davna politicka djelatnost njihove stranke na "ciscenju Sarajeva". Samo, znaju li oni, kao i Krajisnikov govornik na Konferenciji, Albijanic, da ce Sarajevska konferencija uistinu biti bumerang koji ce, prije nego se i osvijeste od svoje price, posjetiti i njihova politicka dvorista?

Nigdje politicari toliko ne lazu kao ovdje, ustvrdio je jos Owen. Otuda je, valjda, medjunarodna zajednica, u dobroj mjeri pritisnuta i Njemackom koja izbjeglice ove godine doista vraca, odlucila biti do kraja ozbiljna u nakanama da se u BiH pocne provoditi potpisano. Politicki prevrat u RS je bio dalekosezna poruka. Iniciranje otkrivanja novcanih malverzacija signal je i SDA-u. Konferencija o Sarajevu je, pak, pravi udar, a Schumacherova najava Antikorupcionog tima koji ce doci u Sarajevo, vjerojatno, dodatno pomjeranje politickog tla pod nogama SDA. Na sve ovo ide nervoza koju je pokazao Izetbegovic vidjevsi Deklaraciju o Sarajevu, prije njega i Silajdzic kojemu nije dopusteno ni da govori na Konferenciji. Posljednji u nizu udara je arbitraza za Brcko koja, prema Ganicevu javljanju iz Beca, izgleda za bosnjacku stranu ne ide najbolje.

Nitko vise nije neranjiv. U bosanskohercegovackoj politici jos jedino izgleda Milorad Dodik, novi predsjednik Vlade RS, ima povjerenje medjunarodne zajednice. I ne imao, kad je njegov govor na Konferenciji bio politicki najzreliji. Jedini je on mogao reci to da je "cinicno da veliki dio posla oko povratka ljudi treba da obave oni koji su ucinili sve da dodje do njihovog odlaska". Jer, drugi su, kao i za Konferencije, odmah jedni druge poceli optuzivati. Bilo je ocito da bosnjacki celnici nisu zadovoljni govorima svojih federalnih partnera, pa su isturili Mirzu Hajrica, Izetbegovicevog savjetnika za vanjsku politiku (sic!) da odgovori Soljicu kako HDZ obeshrabruje povratak Hrvata u Sarajevo. Sto li bi mu tek rekao savjetnik za unutarnju politiku?

Sarajevski kontrolirani mediji, pripremani za Konferenciju, promptno su reagirali. Nisu donijeli Deklaraciju, osim "Vecernjih novina", ali jesu brojne rekacije u kojima su podrzali jos jucer nepostojece pravo izbjeglih na povratak, ali to nikako ne ide ako nema i pravde za branitelje. Sto bi to moglo znaciti vidi se vec i iz naslova jednog od tekstova "Oruzjem cemo se braniti od prevare". Odakle im oruzje u razoruzanoj zemlji, ne kazu. Ne kazu ni da ce pitati otkud takvi i toliki stanovi ministrima Kadicu, Kapetanovicu, kuca Ganicu, clanovima bivseg Predsjednistva BiH, guverneru Sarajevskog kantona Haracicu, ili pak glavnom uredniku "Ljiljana" koji se hvali da zivi i petoipolsobnom stanu, novinarima poslusnicima Mufidu Memiji i Senadu Hadzifejzovicu, generalima Armije BiH, celnicima borackih udruzenja i tako u nedogled. Stvar je u reakcijama otisla dotle da se uvjetuje povratak Srba, naprimjer, samo ako vrate i opljackanu imovinu iz Sarajeva, a predsjednik Vlade Kantona Sarajevo se na komemoraciji ubijenima od cetnicke granate u Ulici Vase Miskina u Sarajevu - sad opet manipulirajuci ubijenima - pitao "tko ce njima organizirati konferenciju za povratak u Sarajevo".

Zanimljivo je da se ne samo medju gradjanima, nego ni u medijima ni kod politicara, ne razlikuju strukture SDS-a i kriminalci koji su demontirali i odvozili tvornicka postrojenja iz sarajevskih predgradja od onih koji bi se kao izbjeglice imali vratiti. Zanimljivo da se jedva jos itko podsjeca na opcu amnestiju na koju medjunarodni faktor ponovno upozorava bosnjacke politicke celnike. Zanimljivo da ni Haraciceva priznanje o malverzacijama sa 82 posto stanova naspram 18 posto u kojima su izbjeglice ne pije vode ni kod medija ni kod "boraca koji ce oruzjem braniti svoja prava". A koliko je tek iritirajuca laz da su malveracije cinjene u ratu kad je Sarajevo bilo zatvoren grad, najbolje znaju ombudsmeni, sudovi, advokati, zatrpani svakodnevnim prituzbama zbog novih rjesenja i suoceni s nemogucnoscu provedbe sudskih odluka (delozacija), cak i nakon smjene izvjesnog, a u Sarajevu vec i na zlom glasu, Zahiragica.

Dvadeset tisuca nebosnjaka u Sarajevu do kraja godine cini se danas nestvarnijim nego u vrijeme Julesa Vernea dvadeset tisuca milja pod morem, znajuci na sve opstrukcije koje cine i dodatno su spremni uciniti oni koji predstavljaju bosnjacke strukture vlasti. To prije sto povratak znaci i mnogo vise od toga, pocev od novih, dakle drukcijih nastavnih programa i udzbenika, do stanova, posla, sigurnosnih uvjeta u kojima nece biti potrebe, kao dosada, cuvati katolicke crkve ili Katolicki skolski centar ili Srbe u "reintegriranim dijelovima Sarajeva". Cijena mita o "tisucljetnoj toleranciji i multikulturalnosti" skupa je i nece ostati samo na tome. Sampioni price o njoj morali bi prednjaciti i u praksi, nastranu sto je prica lazna kao i svaki mit upotrijebljen u politicke svrhe. Valjda smo to naucili u proslom ratu, ako nista drugo.

Bilo kako bilo, vec sada vidimo vrijednost Westendorpove "cvrste ruke". Svijet sad ocito zna lekciju kako s onima koji misle da imaju "historijsku misiju". I dok ne dodju oni, poput Dodika, koji hoce provoditi dogovoreno, medjunarodna zajednica ce biti osudjena na diktate kojima se vise nece moci opirati ni njihovi doskorasnji mezimci, sampioni kooperativnosti na rijecima, predstavnici naroda-zrtve, a kamoli, za sarajevske medije uvijek krivi i nekooperativni Srbi i Hrvati.

Zeljko IVANKOVIC (AIM, SARAJEVO)