BOLJE PTICA U RUCI NEGO GULAB NA GRANI!?

Skopje Feb 6, 1998

AIM Skopje, 05.0.1998

Iako je bio popracen zloslutnim bombaskim akcijama za koje je odgovornost preuzela famozna "Oslobodilacka Vojska Kosova", pocetak ove godine za Makedoniju je bio dosta optimisticki. Od prvog januara je stupio na snagu dogovor za Saradnju i trgovinu izmedju Republike Makeonije i Veropske Unije. Posto ovaj dogovor izmedju ostalog znaci i mogucnost zapocinjanja politickog dijaloga, bolje reci pregovarackog procesa, za sticanje statusa asocijativnog clana, u zizi interesovanja domace javnosti nasao se upravo ovaj deo spomenutog dogovora. Za makedonsku javnots je, cini se, jos vaznije od mogucnosti pocetka politickog dijaloga za asocijativno clanstvo, bila cinjenica sto je istog dana kada je stupio na snagu dogovor za saradnju i trgovinu Velika Britanija preuzela predsednikovanje u Evropskoj Uniji. Poklapanje ova dva dogadjaja mnoge je potsetilo na 1993 godinu kada je Velika Britanija bila predsedavajuci Evropske Unije i upravo tada je Unija resila da uspostavi diplomatske odnose sa Makedonijom uprkos protivljenju Grcke. Posto je u medjuvremenu Velika Britanija jos puno puta pokazala prijateljske sklonosti prema Makedoniji, u makedonskoj javnosti je ovih dana prevladalo ubedjenje da ce se slicna situacija ponoviti i sada kada zemlja treba zapoceti "politicki dijalog" sa Unijom.

Da verovanje u "cudo" bude jos "osnovanije" potrudila se britanska diplomatija odlucivsi da zapocne ovaj dijalog vec treceg februara. Drzavni ministra britanskog Forin Ofisa, gospodin Toni Lojd doputovao je u Skopju drugog februara, gde se susreo sa glavnim nosiocima vlasti u Makedoniji, da bi treceg februara, u ime EU, u Ohridu zapoceo razgovore sa svojim domacinom, makedonskim ministrom spoljnih poslova, Blagojem Handjiskim. Na osnovu izjava dvojice sagovornika oni su razgovarali o politickoj i ekonomskoj situaciji, o rezultatima regormi, o unutrasnjoj stabilnosti i o bezbednosnoj situaciji u regionu. Pri svemu tome domaca sredstva informisanja su posebno istaknula deo izjave o doprinosu Makedonije za mir i stbailnost u regionu kao i za ucesce u regionalnim inicijativama kao sto je SECI (South-Estern European Initiative), koje se smatraju svojevrsnim testom za daljnje, t.e. evropske integracije. Britanski ministar je svoju posetu ocenio kao izraz interesovanja Brisela za produbljivanje odnosa sa Makedonijom naglasivsi da "dosadasnji koraci sa makedonske strane vode u pravcu evropske integracije". Gospodin Toni Lojd nije spomenuo "Evropsku Deklaraciju" o krvavim dogadjajima u Gostivaru proslog leta kada su u "bliskom susretu" sa policijom trojica Albanaca izgubila zivot,a u kojoj je EU upozorila makedonsku vladu da mora uspostaviti vecu kontrolu nad svojim policijskim snagama. Ali on je ipak istakao da Brisel ocekuje "zadovoljavajuce rezultate" od istrage parlamentarne komisije za ispitivanje eventualnih policijskih prekoracenja u gostivarskom slucaju. Svoj interes za ovaj slucaj koji je Makedoniju kostao jako mnogo na diplomatskom planu, kao i za medjuetnicke odnose u celini, pretstavnik Evropske Unije je potvrdio posetom Gostivara kao i susretom sa politickim liderima Albanaca u Makedoniji. Kao ilustracija ovome bi mogao posluziti podatak da je britanski diplomata prvi susret nakon stupanja na tlu Makedonije imao sa liderom albanske Partije za demokratski prosperitet koja ucestvuje u aktualnoj kolaicionoj vladi. Iako gospodin Lojd nije objasnio sta znaci sintagma "zadovoljavajuci rezultati" nije tesko pretpostaviti da je mislio na to da istraga eventualno demantira sumnje o prekoracivanju policijskih ovlascenja. Ukoliko bi se pokazalo da su navodi Albanaca osnovani onda nije tesko pretpostaviti da bi podizanje odnosa izmedju Makedonije i EU na nivou asocijativnog clana bilo otezano.

Sa svoje strane makedonska diplomacija je u vezi pocetak ovog dijaloga nastupila vrlo agresivno i sasvim rasterecena bilo kakvog kompleksa inferiornosti, a jos manje opterecena osecanjem krivice za ono sto je makedonska vlada ucinila u slucaju Gostivara, ali i drugih slicnih slucajeva. makedonski sef diplomatije je izrazio svoje uverenje da ce vec u junu poceti pregovori o potpisivanju dogovora za asocijativno clanstvo a da ce samo potpisivanje uslediti pocetkom sledece godine. Ovo svoje ubedjenje makedonski ministar otvoreno temelji na cinjenici sto je Velika Britanija sada predsedavajuci Unije i da ce od januara sledece godine tu ulogu preuzeti Nemacka, odnosno dve zemlje koje su prve otvorile svoje ambasade u Skopju i do sada su pokazale i dokazale svoje simpatije za samostalnost Makedonije.

Mwdjutim, sudeci po izjavi britanskog ambasadora u skopju, Makedonija ne bi trebala previse ocekivati od britanskog predsednikovanja sa Evropskom Unijom. Ne zato sto Britanci nemaju simpatija za Makedoniju, jer oni i ne kriju svoje simpatije, vec zbog toga sto u sledecih sest meseci Uniju cekaju veliki poslovi sa unutrasnjim reformama tako da joj nece preostati ni dovoljno vremena niti energije da se vise bavi prijemom navih clanova. Ukoliko bi Makedonija i dobila ovaj dogovor o asocijativnom clanstvu to nimalo ne znaci da joj rastu sanse za prijem u punopravnom clanstvu, tvrdi britanski ambasador, navodeci primer Turske koja do dan dans nije postala punopravni clan EU iako je vec trideset i pet godina asocijativni clan.

Kako se saznaje od izvora bliskih britanskoj pregovarackoj delegaciji, za sada su izgledi Makedonije za prijem u EU sasvim neznatni. Stovise, ne krije se uvrenje da je za Makedoniju bolje da ne zuri previse sa prijemom. Umesto toga oni preporucuju svojim makedonskim prijateljima da pozure sa reformama, kako politickim tako i ekonomskim, odnosno sa konsolidacijom domace ekonomije koja je u velikoj depresiji, ali pre svega oni bi hteli da vide sto efikasniju implementaciju dogovora o saradnji i trgovini koji je tek stupio na snagu. najcudnije je sto u ovom trenutku, suprotno narodnoj pogovorci "bolje ptica u ruci nego gulab na grani", malo ko u makedoniji govori o iskoriscavanju dogovora o saradnji i trgovini, iako je u ovom trenutku njegovo ozivotvorenje puno vaznije od samog politickog dijaloga za asocijativno clanstvo koje pak nije nikakva garancija za skoro punopravno clanstvo.

Da li se ovakav stav makedonske vlade zasniva na pravilnoj proceni ili pak potice od zelje da se dobiju poeni, buduci da izbori vec kucaiju na vrata, ipak ostaje da se vidi na pocetku sledece godine, ali uz napomenu da ce tada izbori vec biti zavrseni.

AIM Skopje

IBRAHIM MEHMETI