SIRENJE RATNE MORE
AIM JUNIOR Skoplje
Aktuelna situacija na Kosovu se odrazava i na Makedoniju. Postoji strah da bi neki novi rat koji pokazuje svoj jos uvek nejasan lik na horizontu mogao da iskomplikuje mnoge stvari i u Makeodniji. Utoliko vise sto se dve zemlje nalaze u susedstvu. Konflikt na teritoriji Kosova mogao bi da isprva izazove talas izbeglica sa kojima bi se morala suociti i Makedonija, koja prema predsedniku Gligorovu nije spremna da ih prihvati, vec samo moze posluziti kao jedan koridor za izbeglice koje bi trebale da zatraze utociste u nekoj drugoj zemlji, konkretno u Albaniji.
Mediji na makedonskom jeziku u prvom redu oni provladini, odmah posle izjave Gligorova o stvaranju koridora za izbeglice, poceli su da posvecuju siri prostor ovom problemu koji je do sada veoma malo tretiran. Ova izjava predsednika Republike izazvala je paniku i kod gradjana kod kojih se vec sada oseca neka vrsta straha. Utoliko vise sto jedna takva izjava dolazi od predsednika Republike koja je prema nekim analiticarima usledila posle brojnih istrazivanja. Utoliko vise sto su neka sredstva informisanja pocela da spekulisu sa cinjenicom da bi neki srpsko - albanski konflikt mogao da zapocne oko marta meseca, ako se preventivno angazovanje medjunarodnog faktora ne bude dalo rezultate.
U vezi sa izjavom Gligorova, da bi Makedonija formirala koridor za transtport izbeglica, izjasnile su se brojne politicke partije. Dimitar Dimirtrov iz VMRO-DPMNE, koridor smatra stetnim za samu makedonsku drzavu i smatra da je izjava predsednika "dosla na neregularan nacin". Po njemu, kosovski Albanci ne bi otisli za Albaniju jer je polozaj Albanaca u Makedoniji bolji nego u Albaniji. U slucaju nekog moguceg konflikta, Makedonij bi po Dimitrovu trebala da zatvori granice kao sto je to najavlila i Grcka. Po njemu, tako nesto je akt u interesu same drzave. Za predsednika DPA Arber Dzaferija, izjkava predsednika Gligorova je jedna "idilicna vizija", jer on prema Dzaferiju misli da bi Makedonija posredstvom egzodusa lako prosla. Pomoc Albanaca iz Makedonije za svoje sunarodnika sa Kosova po njemu nece biti romanticna, vec racionalna pomoc. On isto tako pominje izjave bivseg albanskog predsednika Sali Berise i albansog ministra inostranih poslova Paskala Mila, prema kojima bi u slucaju nekog konflikta na Kosovu, Albanci nastupili kao jedno zajednicko telo. Predsednik liberal-demokrata, Petar Gosev je misljenja da kosovski problem nije mali, vec da je on pre svega evropski problem koji moze imati velikih implikacija i na Makedoniju. Liberal-demokrate se izjasnjavaju i podrzavaju sve inicijative raznih strana o resenju pitanja Kosova posredstvom dijaloga, pominjuci ovim povodom i iskustvo steceno iz Bosne gde je medjunarodni faktor zakasnio. Gosev je misljenja da se svaki konflikt koliko god da je velik resava razgovorima. On isto tako misli da koridor ne bi bio resenje. Abdurahman Aljiti predsednik PDP veruje u politiku lidera Kosova, koja nece dozvoliti da se Albanci na Kosovu tako lako isprovociraju, jer tako nesto nije u njihovom interesu. A u vezi sa izjavom o koridoru za izbeglice, Aljiti smatra da tako neko zamislja rat, ali ako se desi najgore, prema Alitiju nece biti mogucnosti za stvaranje nekog koridora i da ce stanje biti nepredvidljivo.
Zategnutost situacije na Kosovu i izjava predsednika Gligorova koja je propracena i sa nekoliko emisija oko Kosova, jos vise povecava ratnu moru, koja bi mogla eksplodirati na Kosovu. U vezi sa ovim, ekipa TVM je prikazala i jednu posebnu emisiju gde je intervjuisano i nekoliko kosovskih politicara - Azem Vlasi, Fehmi Agani i Mahmut Bakali. Oni su izrazili nadu da bi uspesna diplomatija mogla izbeci radikalizaciju na Kosovu. Isto tako su rekli da resenje problema Kosova vide posredstvom dijaloga, medjutim, prema Vlasiju dogadjaji ce se odvijati po "principu povezanih sudova". To znaci, ako se da sansa miru, onda su mogucnosti za mirno resenje realne, suprotno bi dovelo do najgoreg. Oni su potencirali da je resenje problema da Albanci ne zive pod srpskom jurisdikcijom. Politicar Bakali je dodao da ne treba stvarati psihozu da ce na Kosovu i u Makedoniji uslediti nemiri i da ne treba stvarati scenarije o jednom novom ratu koji bi prema vecini bio katastrofalan za sve.
Posebno razmatranje problema Kosova, prema mnogim analiticarima, ce se izvrsiti i na samitu predsednika Gligorova sa predstavnicima politickih partija u Makedoniji, cije se odrzavanje ocekuje ovih dana. Sve ove diskusije koje su otvorene oko problema i mogucnosti nekog novog konflikta na Kosovu ne samo da su pobudili interesovanje politicara i novinara u Makedoniji o Kosovu, vec su stvorili i sumnje oko toga da je konflikt vec zavrsena stvar i da se ocekuje da ce se ubrzo desiti najgore.
AIM Skoplje Salajdin SALIHU