CIJE JE DIONICE KUPILA IVANA TRUMP
AIM, ZAGREB, 31.1.1998. Nakon senzacionalne prodaje dvije trecine dionica najtiraznijeg hrvatskog dnevnika "Vecernjeg lista" jos uvijek nepoznatom stranom kupcu, iz Splita je stigla jos jedna medijska bomba: Ivana Trump, americka biznismenka ceskog porijekla postala je vlasnicom oko 37 posto "Slobodne Dalmacije". I dok je prva prodaja obavijena velom tajni, jer se opravdano sumnja da se ne radi ni o kakvom stranom kapitalu, vec o kompliciranoj makinaciji u kojoj je zapravo pravi kupac zagrebackog "Bezgresnjaka" nitko drugi doli Hrvatska demokratska zajednica ili netko joj blizak, ova druga prodaja razlog je postavljanja druge vrste pitanja.
Potpisivanje ugovora izmedju Miroslava Kutle, dosadasnjeg vlasnika 74 posto dionica "Slobodne", i poslovne zene, koja je svoje carstvo stvarala dobrim udajama i razvodima, objavljeno je pred novinarima, javno. Ne zna se koliko je Ivana Trump platila za svoje partnerstvo sa Kutlom, ali vlasnica kompanije "House of Ivana" objavila je da je to tek dio njenih poslova sa novopecenim hrvatskim tajkunom. Ona namjerava uloziti novac i u robnu kucu "Prima 1", te u producentsku televizijsku kucu "Mreza", a zainteresirana je i za ulaganja u Dubrovniku i Rabu. Gospodja Trump, koja "jako voli Hrvatsku i ciju je spektakularnu obalu posjetila jos kao djevojcica" odlucila se vratiti "jer Hrvatska ima izuzetne potencijale" u sto se i sama zeli ukljuciti. A to sto je odlucila da investira u novine nije nikakvo cudo jer ju je novinarstvo uvijek zanimalo, kolumnistica je u novinama diljem svijeta, objavila je dvije knjige, treca je u pripremi, pa ce tako jednom tjedno uredjivati i stranicu u "Slobodnoj". Robna kuca joj treba da bi prodavala svoju modnu liniju, a TV - Mreza da bi je reklamirala i promovirala. Sve se cini logicnim, jer sto je normalnije nego uloziti novac da bi se dobro zaradilo. Pa, ipak pitanje je zasto se Kutle odlucio da proda novine za koje tvrdi da nemaju financijskih problema i da je tiraza stabilna?
U Kutlin-gradu, kako posprdno nazivaju Split, jer se i ne zna cega je sve ovaj Hercegovac vlasnik u najvecem dalmatinskom gradu, pak prevladava misljenje da se Kutlino carstvo pocelo ljuljati i da pati od nedostatka kapitala. Naime, mozda je istina da sama "Slobodna" ostvaruje pristojnu dobit, ali da li je tako i sa ostalim Kutlinim tvrtkama. Da je nesto u Kutlinoj tvrdjavi trulo mozda najbolje govori podatak da su svi honorarni suradnici "Slobodne" u Zadru nedavno strajkali jer im honorari nisu bili isplaceni ni za listopad, a nekima cak ni za rujan.
Cinjenica da je Kutle odlucio prodati i "Primu 1", te dio TV- Mreze u kojoj je suvlasnik s najvecim hrvatskim izdavacem Ninom Pavicem, pokazuje mozda gdje su slabe tocke i gdje zapravo treba usmjeriti svjezi kapital. Javna je tajna da robnim kucama "Prima" ne cvjetaju ruze, a zaposleni u TV-Mrezi nedavno su najprije najavili strajk, a potom osnovali podruznicu Sindikata novinara Hrvatske da bi zastitili svoje interese, jer i ovdje su honorari kasnili mjesecima. TV-Mreza ima velikih financijskih problema, jer se nisu ostvarila ocekivanja o visini prihoda od marketinga, pa su najcesci oglasivaci sami vlasnici.
U samom Splitu u ovom stranom ulaganju vide mahom pozitivne naznake. Predsjednik Zupanijskog odbora HDZ-a Ante Dolic smatra da je dobro da ljudi iz razvijenog poslovnog svijeta ulazu u Hrvatsku, jer to moze donijeti samo pozitivne promjene, u smislu formiranja novih poslovnih demokratskih obicaja. Predstavnik vladajuceg gradskog HSLS-a Ante Nakic podrzava da u hrvatske medije ulazi svjezi, politicki neodredjeni kapital, jer to medijskoj sceni moze donijeti samo dobro. Prvi covjek splitskog SDP-a Marin Jurjevic se nada da Ivana Trump ima namjeru dovesti "Slobodnu" na internacionalnu razinu, a ne da ta novina postane zuta, senzacionalisticka stampa. Sam Kutle izjavljuje da ce se oko uredjivacke politike dogovarati sa gospodjom Trump, te dodao da zbog dobre prodaje za sada nece biti nikakvih promjena na celu lista. Miroslav Ivic, koji nije zelio komentirati prodaju, jer je samo urednik, a ne i vlasnik, ostaje dakle na celu novina do daljnjega.
I tako za razliku od "Vecernjaka" sve je cisto, jasno i zakonito, utemeljeno na trzisnoj logici. No, da li je to bas tako i zasto se prilikom ove transakcije namjerno presucuju neke cinjenice? Naime, upravo je podrucje informiranja u Hrvatskoj bilo i ostalo jedna od najbolnijih tocaka takozvane pretvorbe, odnosno privatizacije. Upravo su novine, radio i televizija bili najcesci predmeti i objekti bezocne pljacke i ponasanja u stilu "onima kojima pripada vlast pripada i pravo na istinu", pa onda i vlasnistvo nad "proizvodjacima istine". Treba se sjetiti da je "Danas" unisten iz toboze ekonomskih razloga, a kad je pokrenut "Novi Danas", "Vjesnik" je jednostavno odbio da ga prodaje na svojim kioscima. "Pretvorba" u "Glasu Slavonije" obavljena je doslovce puskama, to jest vojskom koju je u ovaj osjecki dnevnik doveo Branimir Glavas. "Vjesnik" je ostao drzavni, kao i "Vecernji list", Hrvatski radio i televizija postali su javnim poduzecima, ali u biti najvazniji dio HDZ-ove propagandne masinerije. Racuna se da je od dolaska nove vlasti preko 500 novinara ostalo bez posla. Jedine tri kuce koje su se nekako uspjele sacuvati bile su "Novi list", "Glas Istre" i "Arena", obavivsi privatizaciju po takozvanom Markovicevom zakonu. Sve je ukazivalo da ce to uspjeti i "Slobodnoj Dalmaciji" koja je u jednom trenutku bila vodeca nacionalna novina po objektivnosti, a primjerice u Zagrebu druga po citanosti. No, iako su pravo i pravica bili na strani zaposlenih prljavim potezima drzave "Slobodna" je postala "Kutlaca" s tim da novi vlasnik maltene nije ulozio ni jedne jedine marke.
No, tu nije kraj. Zaposleni, koji se i dalje smatraju vlasnicima, zalili su se Ustavnom sudu. Zacudo taj Sud im je vec prije dvije godine dao pravo, ali od svega toga nista, jer nizi sudovi ne zele postupiti po naputku Ustavnog. To je jos jedan primjer kako otuzno i otrcano zvuci prije nekoliko dana izgovorena kritika na racun sudstva od strane Predsjednika Republike u njegovom izvjescu o stanju drzave i nacije. Tudjman je osuo drvlje i kamenje na sudstvo i birokraciju, jer koce normalan zivot, pa se zauzeo za rad sudova u dvije smjene, ali sasvim sigurno pritom nije mislio na pretvorbene mucke. Zato, iako pitanje zvuci pomalo donkihotski, ipak ga treba postaviti: Cije je dionice Kutla prodao Ivani Trump?
GOJKO MARINKOVIC