TERORIZAM ZAMJENJUJE POLITIKU
aim/pod/pubs/zi
Eksplozivne naprave po podgorickim ulicama
PODNASLOV: Tri snazne eksplozije u Podgorici i podmetanje pozara u Beranama ukazuju da politicke podjele u Crnoj Gori kulminiraju teroristickim akcijama. Da li su te akcije djelo pojedinih partijskih fanatika, slobodnih strijelaca, opijenih mrznjom ili su, pak, djelo teroristicke organizacije
************
Tekst:
Crnom Gorom opet odjekuju eksplozije. Desetak dana poslije neuspjelog puca bivseg Predsjednika Momira Bulatovica, ovom republikom je krenuo talas teroristickih akcija. U subotu ujutro Podgorica je podsjecala na Belfast: u razmaku od dva sata odletjela su u vazduh dva automobila. Koji dan kasnije, u strogom centru grada, u ranu zoru nova eksplozija: ispod automobila visokog rukovodica tajne policije podmetnut je - dinamit. Zrtava, srecom, nije bilo.
U rano jutro, 24. januara, u 5 sati i 45 minuta, u centru Podgorice, aktivirana je eksplozivna naprava ispod sluzbenog automobila komandanta Specijalne jedinice MUP-a Crne Gore Veselina Veljovica. Snazna eksplozija potpuno je unistila automobil MUP-a Crne Gore. Dva sata ranije, u vazduh je odletio i automobil Podgoricanke Smiljane Djuricic. Dva klasa privrednog eksploziva aktivirana ispod njenog automobila pricinila su veliku materijalnu stetu na vozilu i manja ostecenja fasade obliznje zgrade. Pet dana kasnije, 28. januara, u pet sati izjutra podmetnuta je eksplozivna naprava ispod sluzbenog automobila jednog od nacelnika Sluzbe drzavne bezbjednosti Darka Raspopovica. Prema saznanjima policija je na tragu pocinilaca tog krivicnog djela, a dvije osobe su uhapsene.
Komandant "specijalaca" Veselin Veljovic postao je poznat nakon sprjecavanja Bulatovicevog puca. U noci izmedju 14. i 15. januara on je komandovao specijalnim jedinicama MUP-a Crne Gore. Zbog toga Djukanovicevi simpatizeri Veljovica slave kao heroja, dok ga Bulatovicevi partijski fanatici dozivljavaju kao neprijatelja. Darko Raspopovic je nacelnik jedne od uprava u tajnoj policiji i desna ruka sefa crnogorske nacinalne bezbjednosti Vukasina Marasa. Upuceni tvrde da je tokom Bulatovicevog puca odradio veliki posao.
Povodom "aktiviranja eksplozivnih naprava" MUP Crne Gore je, ne ulazeci u politicku pozadinu, izdao rutinsko saopstenje, dok na politicku pozadinu podmetnutih eksplozija ukazuje provladin dnevnik "Pobjeda" koja pise kako "ima indicija da bi dvije eksplozije mogle biti pocetak diverzantskih akcija, kao nastavak politickih sukoba u Crnoj Gori".
Da je na prostoru manje clanice sadasnje male Jugoslavije doista krenuo talas diverzija, sa aromom terorizma, potvdio je "politicki" piroman iz Berana, koji je, svom komsiji, zapalio sijeno ispred porodicne kuce. Paljenje sijena u Crnoj Gori ima posebnu tezinu: domacinu se tako stavlja do znanja da je nepozeljan, da moze biti i ubijen. Pocinilac je odmah uhvacen i po sopstvenom priznanju paljevinu je ucinio iz politickih razloga - on je Bulatovicevac a sin vlasnika sijena sef Djukanoviceve partije u toj varosi.
Koliko se podjela sa vrha piramide vlasti spustila i na bazu pokazuje i primjer tuzilaca iz Berana. U crnogorskom pravosudju moze se cuti kako pojedini tuzioci osnovnog tuzilastva iz tog grada, rukovodjeni politickom solidarnoscu, nijesu trazili krivicnu odgovornost i pritvor za Vlajka Zekovica. To je uradjeno tek na intervenciju Viseg tuzioca iz Bijelog Polja.
Tri snazne eksplozije u Podgorici i podmetanje pozara u Beranama ukazuju da politicke podjele u Crnoj Gori kulminiraju teroristickim akcijama. Da li su te akcije djelo pojedinih partijskih fanatika, opijenih mrznjom ili su, pak, djelo neke teroristicke organizacije?
Zasad niko nije preuzeo odgovornost za teroristicke akcije po Crnoj Gori. Bulatoviceva politicka grupacija odbija bilo kakvu vezu sa podmetanjem eksploziva ispod policijskog automobila.
"Zahtijevamo da se objave rezultati policijske istrage o podmetanju eksploziva pod automobil visokog policijskog funkcionera. Do tada, nasa partija ce smatrati da je u pitanju jos jedno providno podmetanje, kojim policijski rezim gospodina Djukanovica, u nedostatku politickih sredstava, opravdava produzetak policijske represije", istice se u saopstenju Kluba poslanika DPS- Momir Bulatovic. U saopstenju se ne komentarise podmetanje pozara u Beranama i hapsenje Zekovica.
Zasad nema pouzdanih informacija da u Crnoj Gori djeluju neka tajna politicka udruzenja, pokreti otpora ili, pak, teroristicke organizacije. Indikativno je da je jos u novembru prosle godine na budvanskom protestnom skupu Bulatovicevih simpatizera povodom smjene tamosnjeg gradonacelnika, sef tamosnjeg odbora Stanko Gigovic pozvao okupljene da idu dalje, odnosno da "u dogovoru sa Glavnim odborom i 'Pokretom crnogorskog otpora', odu na miting u Podgoricu za pravdu i istinu". O kakvom se 'Pokretu crnogorskog otpora' to radi - pitali su se poslanici republicke Skupstine, ali nijesu dobili odgovor od poslanika Bulatovicevog DPS-a.
Crnogorski predsjednik Milo Djukanovic je, vjerovatno i na osnovu operativnih podataka, javno nazvao Bulatovicevu partiju "teroristickom organizacijom". Ipak, njegova stranka je nekoliko dana kasnije potpisala politicki Sporazum sa tom organizacijom.
Zbog toga su "jastrebovi" unutar Djukanoviceve politicke opcije nezadovoljni. Po njihovom misljenju teroristickih akcija u Crnoj Gori ima napretek, i sve one su vezane za "lik i djelo" Momira Bulatovica. Pokusaj puca i nasilnog zauzimanja zgrade Vlade Crne Gore, bacanje bombe na policiju, pokusaj zauzimanja zgrade Televizije Crne Gore i zauzimanje televizijskog centra u Bijelom Polju, smatraju, klasicni su primjeri politickog terorizma.
Ako je terorizam "politicka borba putem individualnog terora" onda se i miniranja automobila visokih policijskih rukovodilaca kao i podmetanje pozara uklapa u tu definiciju.
Crnogorsko pravosudje zasad cuti. Prije par mjeseci, uoci predsjednickih izbora, tuzilastvo je pokrenulo istragu pod kvalifikacijom terorizma, protiv jedanaestoclane grupe iz Srbije, koja je bila ubacena u Crnu Goru da pomognu Bulatovicevu predizbornu kampanju. Tuzilastvo je reagovalo: "gosti" iz Srbije su optuzeni za terorizam. No, istrazni sudija je oslobodio osumnjicene!
Podmetanjem eksploziva i pozara zeli se, ocito, unijeti nesigurnost i strah. Reziseri specijalnog rata koji se, po rijecima ministra policije Filipa Vujanovica, vodi protiv Crne Gore, Djukanovicu prave klopku. Cilj je da se isprovocira nekontrolisana hajka na politicke protivnike, cime bi, ako to ucini, njegov novosteceni imidz reformatora i prozapadno orijentisanog politicara pao u vodu, a sa time i podrska velikih sila i demokratskih snaga u Crnoj Gori.
Predsjednik Djukanovic "prati kartu", reklo bi se da zna dobro o cemu se radi, ali za sada nema cvrstih dokaza. Predsjedniku, dakle, ne preostaje nista drugo nego da preko svog drzavnog aparata minimizira efekte teroristickih akcija po Crnoj Gori. Ali to moze trajati samo dok ne pocnu da padaju glave.
Seki RADONCIC (AIM Podgorica)