SRBIJA BEZ VLADE
Cetriri meseca posle izbora
U Srbiji kao da nema nade za buducnost. Svaki novi dan izgleda kao povratak u sve dalju proslost. Poslednjih dana ljude podilazi jeza od slika koje su ozivele iz 1993. godine: opet se u samoposlugama prazne rafovi sa deterdzentom, brasnom, secerom, uljem... Na ulici se vec razmenjuje najmanje sest dinara za jednu marku. Cekajuci novu vladu, ministri iz ove stare tvrde da ostaju na braniku odbrane stabilnog kursa cena, a istovremeno u svojim firmama menjaju cenovnike.
AIM, BEOGRAD, 27. 1. 1998.
Na nedavnim konsultacijama s predsednikom Srbije Milanom Milutinovicem o sastavu novog vladinog kabineta Gorica Gajevic, gen. sek. SPS-a, rekla je da je njena stranka i dalje za vladu narodnog jedinstva posto je ista "postigla izvanredne uspehe". Inace, razgovori s novoizabranim sefom Srbije, bar ono sto su predstavnici stranaka saopstili javnosti, pre su licili na politicko pozoriste nego na dogovor ozbiljnih sagovornika. Kada su zatvorena vrata nove Milutinoviceve kancelarije, receno je da se konsultacije nastavljaju, a od tada "ni pisma, ni razglednice". U javnosti se samo spekulise o mogucim dogovorima na relaciji SPO-SPS, pa i o tome da od ovog posla nece biti vajde i da slede novi parlamentarni izbori.
Novi izlazak na izbore uteruje strah svim partijama koje su dobile mandate u Narodnoj skupstini, tako da nema nijedne koja nije zainteresovana da ucestvuje u sastavu novog kabineta. Radikali su za koncentracionu vladu u kojoj smatraju da ministarska mesta osim njih i socijalista zasluzuju JUL i SPO, bez Nove demokratije. Socijalisti nisu licitirali stranacka imena, ali "vlada narodnog jedinstva" trebalo bi da znaci da su svima otvorena vrata, pa i radikalima. Srpski pokret obnove i Nova demokratija, hoce sa JUL-om i SPS-om, ali sa Seseljem ni u jednoj varijanti.
Po recima politikologa Srbobrna Brankovica "situacija sa konstituisanjem nove vlade izgleda kao da ju je kreirao genijalni, a bolesni enigmaticar". Nijedna od stranaka, kaze, nema interes da udje u koaliciju s drugom. Koalicija izmedju SPS i SRS dovela bi u pitanje medjunarodni polozaj zemlje, koji je i ovako nepovoljan. Isto vazi i za koaliciju SPO-SRS, a savez SPO-SPS za ove prve bi znacio strateski gubitak, jer bi ostao bez polovine biraca, smatra Brankovic. To, pak, ne znaci da vlada nece biti formirana, jer ce po njegovom uverenju, "prevladati iracionalni nad racionalnim motivima".
Kada su predstavnici stranaka saopstili sta su predocili Milutinovicu, najmanje paznje je izazvao ponovljeni predlog radikala da novi mandatar bude Tomislav Nikolic, potpredsednik SRS i narodni poslanik. Medjutim, spisak zelja koji je izneo Vuk Draskovic, sef SPO, ostavio je impresivan utisak. Osim premijera, njegova stranka trazi potpredsednicko i deset ministarskih mesta. Lista je prosirena i na Saveznu vladu u kojoj bi SPO trebalo da ima potpredsednika, pet ministara spoljnih poslova. Uz to ide i zahtev za cetrdeset odsto svih direktorskih fotelja i mesta u upravnim odborima drzavnih javnih preduzeca. Od diplomatskih i ambasadorskih mesta, SPO trazi trecinu od kvote koja pripada Srbiji, ukljucujuci i misiju pri Ujedinjenim nacijama. Kao kadrovski snazna partija, kako je naglasio Draskovic, njegova stranka za ucesce u podeli vlasti zahteva i mesto direktora ili glavnog urednika drzavne televizije i "Politike".
Prvi covek Nove demokratije Dusan Mihajlovic, cija je stranka clanica leve koalicije, podrzao je vladu SPS-SPO, napominjuci da je prirodno da Draskoviceva stranka dobije premijera, ako socijalisti imaju predsednika Srbije i Narodne skupstine. On tvrdi da vlada bez kompromisa ove dve stranke nije moguca. Pri tome, lider ND smatra da od vlade narodnog jedinstva nema nista, jer bilo koji kabinet u kome bi sedeli radikali ne dolazi u obzir. Pre svega zbog sveta, koji to nece podrzati, a to znaci da ce Srbija ostati zatvorena i bez materijalne pomoci koja joj je zivotno potrebna. U takvoj situaciji, od reforme bankrotirane privrede ne moze biti ni traga. Mihajlovic ne skriva da socijalisti imaju izbor ili da podele vlast sa partijom Vuka Draskovica, ili da idu na nove izbore.
Spisak zahteva Vuka Draskovica izazvao je podsmeh ne samo u krugovima takozvane levice, vec su kao neprimereni okarakterisani i od opozicije na celu s demokratama i Gradjanskim savezom. Najpre, Draskovic je morao svojim biracima da predoci da ce kao autenticna antirezimska stranka pristati da deli vlast samo ako u njoj dobije da se bavi ozbiljnim poslovima. U prevodu to znaci da je ispostavio enormnu cenu za svoju kozu. Svestan da socijalistima gori pod nogama i da su im radikali najmanje pozeljan partner, on je bio u prilici da poveca svoje zahteve za potencijalno ozbiljnu trgovinu. Na kraju, ako SPO ne oposli nista u novoj vladi, ostaje mu pokrice da je iskazao dobru volju da podeli odgovornost za upravljanje Srbijom u izuzetno teskoj situaciji.
Ljubisa Ristic, predsednik JUL-a okarakterisao je Draskoviceve zahteve kao smesne i da ce njegova neozbiljnost uticati na odlaganje formiranja vlade sigurno za mesec dana. Sef Srpskog pokreta obnove i bez ispostavljanja zelja inace ne uziva simpatije stranaka na takozvanoj levici. Izvori bliski vrhu ovih stranaka smatraju Draskovica za neozbiljnog partnera, pogotovo, sto, kako kazu, posle svakog utanacenog dogovora ispostavlja nove zahteve.
Politikolog Slobodan Antonic je uveren, da ce SPO sniziti cenu, jer na novim izborima sigurno ne bi mogao da ponovi sadasnjih 45 mandata u republickoj skupstini. Najveca garancija da ce Draskovic svakako umanjiti apetite je Dusan Mihajlovic, koji je poslednjih meseci medijator na liniji SPS-SPO. Uostalom, posle izbora 1993. godine SPO je istisnuo Demokratsku stranku iz gotovo zapecacenog ucesca u vladi tako sto je prihvatio da Nova demokratija udje u kabinet Mirka Marjanovica. Novo odmeravanje snaga pred biracima, uvelo bi ponovo demokrate Zorana Djindjica u ozbiljnu igru, tako da je to dodatni motiv koji Draskovica stimulise na ozbiljne kompromise.
U svakom slucaju, osim u carsijskim spekulacijama i u ozbiljnim analizama preovladjuje varijanta da ce socijalisti i SPO napraviti neki posao. Prema dobro obavestenima, Mirko Marjanovic ce dobiti jos jedan mandat da formira vladu od 35 ministara u kojoj ce Draskovicevoj stanci pripasti potpredsednicko mesto i oko deset resora. U novoj vladi osim ove dve stranke bili bi i JUL i ND, a imala bi podrsku 155 poslanika.
Za sada je jedino izvesno da se socijalistima ne zuri. Ako vec nisu formirali kabinet posle cetiri meseca od zavrsetka parlamentarnih izbora jos mese-dva ne menja na stvari, pogotovo sto ne postoje zakonski rokovi za konstituisanje vlade. U rezervnoj varijanti oni jos uvek, za svaki slucaj, drze u fioci i savez s Vojislavom Seseljem koji bi im eventualno ispostavio cenu za podrsku manjinskoj vladi. Da i lider radikala nije daleko od te price, mnogi su to protumacili u cinjenici da je Seselj nedavno presao Drinu kako bi smirio strasti medju rdikalima u Republici Srpskoj.
Ne dematujuci da su sve opcije otvorene, dakle i sa SRS i sa SPO, socijalisti pokusavaju da tanje zivce i snizavaju cenu Seselju i Draskovicu. U medjuvremenu, kupuju vreme, ceneci da li su u stanju da bilo s kim, ikada, podele vlast, ili se mogu snaci za dzokera s kojim bi izasli na nove izbore i pokusali da namaknu vecinu za dalje samostalno i nesmetano vladanje. Od potencijalnog saveza dva kuma(Vuka i seselja), izgleda da se ne boje, bar za sada.
Vesna Vujic (AIM)