umalo rat

Podgorica Jan 15, 1998

aim/pod/pubs/zi

Bulatovic pokusao da reprizira 89.

NEUSPJEH NASILNOG OSVAJANJA VLASTI

TXT: Nakon devet godina provedenih na vlasti Momir Bulatovic, do 14. januara aktuelni predsjednik Republike, neslavno je okoncao svoj predsjednicki mandat. Predaja vlasti narodu (a ne novoizabranom predsjedniku Djukanovicu) koju je Bulatovic spektakularno najavljivao tokom trodnevnog protesta, izrodila se u klasican pokusaj drzavnog udara. Ulice Podgorice bile su tokom prosle noci popriste zestokih obracuna vise hiljada demonstranata i crnogorske policije. Prema izjavi Filipa Vujanovica, ministra unutrasnjih poslova Crne Gore, tokom ulicnih nemira demonstranti su u vise navrata iz automatskog oruzja pucali na policiju, a upotrijebljeno je i nekoliko eksplozivnih naprava. U obracunu je ranjeno pedeset gradjana, od cega cak 45 policajaca, i svi su van zivotne opasnosti.

Odluka o pohodu na crnogorsku vlast donijeta je sinoc, nakon neuspjesnih pregovora Organizicionog odbora mitinga sa vlastima, i, takodje neuspjesne, medijacije saveznog premijera Radoja Kontica. Iako se tokom trodnevnog mitingovanja pristalica Momira Bulatovica i Bozidara Bojovica uocavalo nestrpljenje i zelja da se silom sprijeci Djukanoviceva inauguracija, malo ko je vjerovao da politicka kriza u Crnoj Gori zaista moze prerasti u krvave obracune koji su ovu Republiku u noci izmedju 14. i 15. januara prakticno doveli na ivicu gradjanskog rata. No, u ponedjeljak oko 18 sati bivsi predsjednik Republike sa stepenica Skupstine Crne Gore obratio se demonstrantima vatrenim govorom uperenim protiv crnogorske vlasti i pozvao okupljene na "mirnu setnju" ispred zgrade crnogorske Vlade.

Dogadjaji koji su kasnije uslijedili licili su na sve drugo osim na mirnu setnju. Mars na crnogorske drzavne institucije tako je poceo. Na celu kolone bili su Bulatovic, potpredsjednik parlamenta Zizic, dr Bojovic... Ispred zgrade Vlade demonstranti su zasuli kamenicama policiju koja je obezbjedjivala prostorije a jednom pripadniku MUP-a je pri tom oduzeta automatska puska. Jake policijske snage odgovorile su upotrebom suzavca, koji je natjerao razjarenu masu na povlacenje. Sve sto se potom dogadjalo podsjecalo je na desavanja u Sarajevu neposredno pred rat. U jednom periodu nekoliko hiljada protestanata zabarikadiralo se - koristeci vozila, kontejnere, pripremljene balvane

  • u centru grada, neposredno ispred zdanja crnogorske Skupstine. Eksteremniji su palili automobile, lomili izloge, pljackali okolne radnje... Po nekim nepotvrdjenim agencijskim izvorima, grupe demonstranata su se okupile i oko kasarne u centru grada zahtijevajuci od vojske da im se podijeli oruzje. Nema, za sada, podataka na osnovu kojih se moze zakljuciti da je vojska zaista dijelila oruzje, iako je dio demonstranata bio naoruzan automatskim puskama. Na kordon policajaca koji su se priblizavali barikadama bacena je bomba od koje je tridesetak policajaca ranjeno, od kojih cetvorica teze. Pocela su i sporadicna puskaranja po gradu.

Tek nakon cetiri sata i brojnih intervencija, negdje oko ponoci, policija je uspjela da bornim kolima razbije barikade i to je prakticno oznacilo kraj organizovanog otpora Bulatovicevih pristalica. Rano ujutro TV Crne Gore emitovala je saopstenje nacelnika Centra bezbjednosti Podgorica Gorana Zugica kojim je objavljena zabrana daljih mitinga Bulatovicevih pristalica.

Neki detalji iz burne podgoricke noci navode na sumnju da su incidenti bili unaprijed predvidjeni od strane organizatora protesta. Sumnje u to podstakle su izjave ljudi iz samog vrha politicke grupacije Momira Bulatovica. Jos u toku protesta agencija Rojters je objavila da su Momcilo Stojanovic, savjetnik Momira Bulatovica za odnose sa javnoscu i Zoran Celebic, sef njegovog kabineta, podnijeli ostavke na clanstvo u Organizacionom odboru. Istupanje iz Odbora oni su obrazlozili cinjenicom da je Bulatovicev stab planirao izazivanje incidenata kojima bi se stvorili uslovi za proglasenje vanrednog stanja. Osim njihovih izjava sumnje o svjesnom planiranju nerede izaziva i ponasanje samih vodja protesta, Momira Bulatovica i Bozidara Bojovica. Umjesto da nastave sa pregovorima oni su odjednom, vatrenim govorima, motivisali demonstrante na brzi pokret, stavivsi se na celo kolone. Interesantno je, medjutim, da se Bulatovicu pred zgradom Vlade iznenada gubi svaki trag. U medjuvremenu, kao po ranije dogovorenoj komandi, kolona se podijelila na dvije grupe koje su sinhronizovano pokusale nasilni ulazak u zgradu, uprkos brojnih policijskih upozorenja. Treba ocekivati da ce dani koji dolaze ubrzo osvjetliti mnoge cudne dogadjaje protekle noci u glavnom gradu Republike. Bice svakako i jasnija uloga Beograda u posljednjim crnogorskim zbivanjima. U Podgorici se smatra da se u pozadini nalazi, bez sumnje, beogradski rezim. O tome svjedoci i jutrosnja izjava Roberta Gelbarda, koji je za podsticanje nereda u Crnoj Gori optuzio Bulatovica, ali i samog Slobodana Milosevica. Izjava je u crnogorskom vrhu docekana sa prilicnom dozom olaksanja, kao dokaz vrlo konkretnog pritiska medjunarodne zajednice na smirivanje situacije u Crnoj Gori.

Crnogorska vlast, odmah nakon nereda, zapocela je intezivnu diplomatsku aktivnost. Tako je ministar inostranih poslova Crne Gore u ranim jutarnjim satima uputio pismo na adresu vise zapadnih vlada i Rusije, u kome upozorava da Bulatovicev pokusaj svrgavanja legalnih vlasti vodi destabilizaciji zemlje.

Istovremeno sa diplomatskim potezima, izvrsna vlast preduzima intezivne aktivnosti da se situacija potpuno kontrolise. Odmah iza ponoci policija je pocela da hapsi clanove organizacionog odbora. Prema informacijama crnogorskog MUP-a, do cetvrtka u podne uhapseno je 12 lica za koje, kako je rekao Vuk Boskovic, zamjenik nacelnika podgorickog Centra bezbjedosti, postoje osnovane sumnje da su pucali na policiju. Medju njima je i Emilo Labudovic, portparol partije Momira Bulatovica i bivsi urednik informativnog programa TV Crne Gore.

Nerede u Crnoj Gori su vec sjutradan osudile i sve parlamentarne stranke u ovoj republici. Novak Kilibarda, predsjednik Narodne stranke, pozvao je sve crnogorske gradjane da ne nasjednu daljim provokacijama, zestoko kritikujuci Bulatovicevo ponasanje, kao i poteze doskorasnjeg partijskog kolege dr Bozidara Bojovica. Jednako ostro su reagovali i predstavnici Liberalnog saveza, SDA, DS i DUA...

Iz redova politicke grupacije Momira Bulatovica jedini se oglasio Predrag Bulatovic, koji je u izjavi podgorickim "Vijestima" svojim pristalicama porucio da ne nastavljaju eskaliranje sukoba, te da "mirno i trezveno prihvate situaciju". Bulatoviceva pokajnicka izjava lici na objavu kapitulacije. I zaista, radikalizacijom politickog protesta Momir Bulatovic je, u svega nekoliko sati, od nesumnjivog narodnog lidera postao politicki gubitnik. Na onim istim skupstinskim stepenicama, odakle je prije devet godina - u doba antibirokratske revolucije - trijumfalno usao u politiku Momir Bulatovic je, izgleda, zaokruzio svoj politicki put. Trenutno se, kazu izvori u Podgorici, nalazi u svom stanu. Njegovo obezbjedjenje predalo je licno naoruzanje i stavilo se na raspolaganje MUP-u Crne Gore. Bez pratnje, automobila, bez kabineta i dosadasnjih privilegija, Bulatovic ceka da li ce, kao obican gradjanin, podleci ruci pravde i odgovarati za nasilje koje pokrenuo. Dok na Cetinju, u istorijskom Vladimom domu, u prisustvu diplomatskog kora, republickih poslanika, brojnih novinara, Milo Djukanovic polaze zakletvu kao novi Predsjednik Crne Gore, Momir Bulatovic provodi vrijeme, cini se, kao najusamljeniji covjek u Crnoj Gori.

Drasko Djuranovic (AIM Podgorica)