GRADjANIN I NJEGOVA PRAVA

Skopje Jan 11, 1998

AIM JUNIOR Skoplje

Prema clanu 9. Ustava Makedonije "gradjani Republike Makedonije su ravnopravni u pravima i slobodama bez obzira na pol, rasu, boju koze, nacionalno i socijalno poreklo, verska ili politicka ubedjenja... Gradjani su pred zakonom jednaki". Da li su jednaki ili pak ima "ravnopravnijih od ravnopravnih" drugo je pitanje, koje treba istraziti. Ipak, znacajno pitanje za gradjane je poznavanje njihovih prava koja su im zakonom i Ustavom zagarantovana. Koliko gradjani poznaju svoja prava? U praksi je uoceno da znanja o njihovim pravima nedostaju kod vecine gradjana, koji i kada im se cini nepravda neznaju da zakon kaze drugacije. I u masmedijima, veoma se malo raspravlja o pravima gradjana. Tu i tamo moze se procitati u nekom listu potpunije informacije o pravnom aspektu prava gradjana.

Prema informacijama nevladinih insitucija za ljudska prava, moze se shvatiti da stanje ljudskih prava i sloboda u Makedoniji nije toliko zadovoljavajuce. Idilicna panorama koju pokusavaju da predstave poiticari na poziciji, cini se da je samo jedna fatamorgana, jedna lazna predstava. Takvo misljenje deli i Fredi Abrahams, dok prema Helsinskom Komitetu za Makedoniju stanje u ovoj sferi je pocelo da se pogorsava. Kako bi se gradjani vise upoznali sa svojim pravima, Informativni Centar za gradjansko drustvo pruza pomoc nevladinim udruzenjima koja se bave ovim pitanjima.

Informativni Centar za gradjansko drustvo (CIVIL SOCIETY RESOURCE CENTRE) postoji za razvoj i promociju drustava sa gradjanskim opredeljenjem. CSRC pruza tehnicku, sugestivnu i ostalu pomoc nevladinim organizacijama i individuama za izrsavanje njihove delatnosti u domenu gradjanskog drustva. Svi gradjani koji misle da su njihova prava gazena imaju mogucnost da se obrate posredstvom telefona ovom Centru, da se posavetuju da se obrate narodnom advokatu, ili Helsinskom Komitetu za ljudska prava.

Od 26. novembra u Makedoniji funkcionise i institucija narodnog advokata, Obdusman koji ima za cilj da zastiti ustavna i zakonska prava gradjana ugrozena postupcima drzavne birokratije. Makedonija je prva drzava na Balkanu koja je postavila temelje jednoj takvoj instituciji. Do sada je u ovu instituciju, iako nije tako poznata, pristiglo dosta zalbi uglavnom zbog zloupotreba i zlostavljanja od strane zvanicnih lica. Medjutim, vec sada se uocava da gradjani niti dovoljno znaju niti imaju poverenja u ovu instituciju. Jednostavno, misljenja su da ona nema mnogo uticaja te zbog toga i ne prilazu zalbe.

Prema Zakonu o narodnom advokatu, ovaj organ ima brojne kompetencije. Moze intervenisati kod svih drugih organa. Ako narodni advokat smatra da je doslo do gazenja zakonskih i ustavnih prava, onda on moze pozvati na razgovor funkcionere svih kategorija, koji su s druge strane duzni da saradjuju sa njim. On moze predloziti ponovno vodjenje neke sudske procedure. Moze zatraziti od organa ili organizacije suspenziju nekog akta, ili moze predloziti iniciranje procedure za konstataciju krivicne ili prekrsajne odgovornosti i da ovima predlaze poboljsanje ponasanja u odnosu na stranke.

Da li ce narodni advokat vrsiti svoju funkciju koju predvidja zakon napisan na papiru, zavisi od mnogih okolnosti, kao i od same politicke kulture gradjana i njihovog poznavanja prava koja imaju. Bilo kako bilo, rec je o jednoj novoj instituciji i o nedostatku iskustva oko svega onoga sto se naziva izgradnjom gradjanskog drustva.

AIM Tetovo Salajdin SALIHU