RATNI BUBNJEVI

Podgorica Dec 25, 1997

aim/pod/pubs/zi

Bulatovic napustio Parlament, ide na ulicu

TXT: Poslanici politicke grupacije Momira Bulatovica napustili su u utorak Skupstinu Crne Gore. Time su i posljednjoj republickoj instituciji okrnjili legitimitet, zaokruzujuci preduslove za formiranja vlastitih, paralelnih i vaninstitucionalnih, organa vlasti. Izlazak iz parlamenta samo je jedna od etapa u procesu sto su ga Bulatovic i njegove pristalice nagovijestili jos u novembru, na "skupstini" u Beranama: nece priznati vlast koja je stecena "kradjom glasova", a ucinice sve da sprijece inauguraciju Mila Djukanovica za predsjednika Republike.

Kljucno pitanje koje od tog momenta lebdi u inace preeksplozivnom crnogorskom vazduhu, glasi - sta odlazak Bulatovicevih poslanika i zucna najava nastavka ulicnih protesta, mogu donijeti ovoj republici u narednim sedmicama? "Oni hoce da Crnu Goru uvedu u gradjanski rat" - opasno, ali nimalo nerealno, zazvucale su rijeci opozicionog poslanika Dragana Soca? Njegov partijski drug, Predrag Popovic nije izrekao toliko katastroficnu prognozu, nego se zadrzao u okvirima politickog obracuna. "Ovo je jevtina politikantska igra, planirana i sracunata da donese korist Slobodanu Milosevicu, u ciju se sluzbu Bulatovic direktno stavio" - rekao je sef Kluba poslanika koalicije Narodna sloga.

U Crnoj Gori malo ko sumnja da potezima Bulatoviceve grupacije daljinski upravlja Slobodan Milosevic. Odlazeci predsjednik Crne Gore glavni je protagonista vozdovog plana da unitarizuje SRJ i za sebi prigrabi onaj stepen vlasti kakav je imao kao predsjednik Srbije. Realizaciju takvoga nauma opasno im ugrozava Djukanoviceva neposlusnost i njegov flert sa Zapadom. Ustolicenjem na mjestu sefa crnogorske drzave, lider "reformista" dodatno bi ojacao i postao gotovo nedokuciv za rivale u Beogradu i Podgorici. Stoga, procjenjuje se, Milosevic i Bulatovic namjeravaju da politicki odstrijel Djukanovica uprilice prije 15. januara.

Bulatovicevci, dakako, napustanje parlamenta obrazlazu drugacije - nemogucnoscu da se u toj instituciji suprotstave "separatistickoj politici" DPS i "teroru vlasti", koji je kulminirao odlukom da se oduzmu mandati cetvorici poslanika iz grupacije od Novaka Kilibarde odbjeglih narodnjaka. "To je akt sile i prvi korak ka uni{tenju DPS Momira Bulatovica" - rekao je u Skupstini mr Zoran Zizic. "To je uvod u nase izbacivanje iz parlamenta" - saglasan je i njegov partijski kolega Predrag Bulatovic. Takve njihove tvrdnje, smatraju ovdasnji analiticari, samo kamuflirju procjenu da bi dalji opstanak u parlamentu bio za njih politicki stetan.

Da li ce izlazak iz parlamenta biti prvi korak ka realizaciji koncepta sa 13 crngorskih opstina, u kojima je na predsjednickim izborima pobijedio Momir Bulatovic, koje ce navodno konstituisati drzvu i izabrati svog predsjednika ili ce se posegnuti za pripajanjem sjevera Republike Srbiji? Te je modalitete borbe protiv Djukanovica najavio, prosle sedmice, izvjesni Radovan Vukovic, savjetnik u saveznom Ministarstvu unutrasnje trgovine, inace clan rukovodstva Bulatoviceve politicke grupacije. Tesko je, medjutim, povjerovati da uistinu postoji takav plan, posto je sasvim jasno da on ni pred svijetom, ni pred Crnogorcima tesko moze proci. Milosevica i Bulatovica interesuje cijela Crna Gora i jedino takvom mogu vladati. Da li ce, pritom, ona biti "ravnopravna" clanica federacije ili geografski pojam u unitarnoj SRJ, stvar je njihove politicke procjene i odnosa snaga.

U politickim krugovima u Podgorici preovladjuje misljenje da izbor izmedju rata i mira i ne zavisi previse od aktuelnog Predsjednika Republike. Granicu razaranja Crne Gore, procjenjuje se, odredice Slobodan Milosevic. Premnogo se puta do sada pokazalo kako je Bulatovic nesposoban da se odupre vozdu, da bi ovaj put moglo biti drugacije. Razlog vise za zabrinutost je iskustvo koje uci da ova republike kao da funkcionise po Marfijevim zakonima. Ovdje, zaista, zakonomjerno treba uzimati za najrealniju - najgoru mogucnost raspleta politicke krize. Scenario rasparcavanja Crne Gore, ukoliko "reformisti" na podlegnu pred tradicionalnim sredstvima obracuna u danima primopredaje predsjednicke funkcije, sto ga je saopstio pomenuti Radovan Vukovic, priman je s nevjericom tek dva-tri dana. Obredno napustanje Skupstine, zacinjeno prijetnjama ulicom, savrseno se uklopilo u metodologiju ocuvanja vlasti po svaku cijenu, sto je taj Bulatovicev pion objelodanio ovom izjavom.

Dr Novak Kilibarda podsjetio je na svoj nedavni poziv NATO da s paznjom prati zbivanja u Crnoj Gori i bude spreman za intervenciju. Lider narodnjaka, ipak, vjeruje da, i pored svih uslova da se ratni scenario pocne realizovati, Milosevic i Bulatovic dobro znaju kako bi na takav potez reagovala medjunarodna zajednica. Dr Kilibarda je, stoga, najblizi procjeni da Bulatovicu treba stalna ratna psihoza, kako bi odrzao visoku razinu kompaktnosti svojih pristalica do prijevremenih parlamentarnih izbora, u maju iduce godine. Celnik Narodne stranke iz toga izvlaci zakljucak da odlazeci predsjednik Crne Gore, ipak, nije namjeran da svoje pristalice gurne preko crte koja razdvaja mir od haosa.

U proricanju crnogorske politicke buducnosti, utisak je, treba racunati sa velikim lomovima, ne iskljucujuci i militantne varijante, ali i s optimizmom ocekivati rasplet. Za "happy and", naravno, treba da se stekne nekoliko uslova. Kljucni je, barem tako misli nekoliko ovdasnjih opozicionih prvaka, da se Bulatovicu suprotstavi "jedinstven front demokratskih snaga". Postizborna koalicija toga bloka sa Djukanovicevom DPS, prema njihovim ocekivanjima, potpuno bi marginalizovala uticaj Bulatoviceve grupacije, ne samo u parlamentu, nego i na "terenu". No, u ovom momentu, pogotovo nakon ratoborne retorike Bulatovicevog bliskog saradnika Zorana Zizica, prilikom napustanja parlamenta, malo ko bi smio poloziti veliki novac na "fiks" da ce politicka kriza u Crnoj Gori biti rijesena iskljucivo politickim sredstvima.

Darko SUKOVIC AIM Podgorica

AIM Podgorica