IZMEDjU MANJINSKE I KOALICIONE VLADE

Beograd Dec 25, 1997

Zavrseni predsednicki izbori u Srbiji

AIM, BEOGRAD, 25. 12. 1997.

Jedna francuska novinarka koja je doputovala u Beograd da izvestva o predsednickim izborima u Srbiji kaze da svaki put kad stigne u ovu zemlju ima utisak da je usla u vremeplov. Ovakva zapazanja vise nikoga ne cude. Tako, na primer, kad su izvrnute biracke kutije na nevazecim listicima pojavilo se ime Josipa Broza. Umesto interesovanja za evidentnu kradju glasova u duelu Milutinovic-Seselj, za mnoge je postalo mnogo uzbudljivije da izracunajavju kako je pokojni predsednik prosao po izbornim jedinicama.

Pre nego sto je centralna komisija stigla da zvanicno proglasi rezultate glasanja, socijalisti su priredili sve obredne svetkovine: od vatrometa i sampanjca do telegrama-cestitki. To je samo znacilo da lider radikala Vojislav Seselj svojih stotinu prigovora na regularnost izbora moze da okaci macku o rep. Naravno, nema veze sto je rec o ocitom prekrajanju volje biraca, posebno na Kosovu, ciji broj svakako moze da utice na uspeh izbora. Po recima Srbobrana Brankovica, iz agencije za istrzivanje javnog mnjenja "Medijum", oko 25O hiljada glasova na Kosovu je ocigledna laz pred domacom i medjunarodnom javnoscu, koja prakticno potvrdjuje izbornu kradju.

Radikali su optuzili vladajucu levicu za utaju oko 3OO hiljada glasova, a sam Vojislav Seselj je dosao do cifre od 7OO hiljada. On je rekao da njegova stranka nece priznati Milana Milutinovica za predsednika i da mu radikali cak "ni mandatara iz ruke ne bi uzeli". Primetno je, medjutim, da Seselj za kradju optuzuje "rezim", iako je on mnogo puta do sada znao vrlo gromoglasno da izgovori ime i prezime i adresu onog ko mu je stao na zulj.

Cinjenica je da su radikali izracunali da je najvise oko 49 odsto biraca izaslo na izbore. Za procenat manje krecu se procene nevladine organizacije Centra za slobodne izbore i demokratiju i Studentskog politickog kluba. I Srpski pokret obnove je izrazio sumnju u zvanicnu brojku izlaska na biralista (5O,98 odsto), a otvoreno je saopstio da je na Kosovu doslo do velike manipulacije birackim listicima. Predsednica Gradjanskog saveza Srbije dr Vesna Pesic i lider demokrata dr Zoran Djindjic uputili su otvoreno pismo domacoj i medjunarodnoj javnosti u kome isticu sve nezakonistosti decembarske izborne procedure. Oni smatraju da je vladajuca stranka u Srbiji Gonzalesov izvestaj prakticno "arhivirala".

U prvim reagovanjima, ovdasnji analiticari se razlikuju u vidjenju raspleta novonastale situacije. Vecina, naime, smatra da ce se stvari dalje komplikovati. Dr Vladimir Goati, istrazivac javnog mnjenja, ocekuje politicke konflikte, koji ce biti evidentni vec prilikom formiranja nove republicke administracije. Stvari su slozene utoliko sto se ne ocekuje efikasno resavanje ekonomskih teskoca, naprotiv, izvesna je dalja socijalna beda.

Ima misljenja, doduse usamljenih, medju kojima je i stav sociologa dr Bore Kuzmanovica koji smatra da ce se vlast stabilizovati, jer ce leva koalicija i radikali, ako ne i SPO vrlo brzo postici sporazum o podeli vlasti. Nisu retka razmisljanja da ce se reakcija radikala svesti na podizanje prasine, a da ce se zapravo sve zavrsiti sporazumom sa socijalistima. Jedini je dr Zoran Djindjic uveren da ce radikali do kraja isterivati svoju izbornu pravdu. Pitanje je, medjutim, koliko radikali imaju interesa da isteruju mak na konac, pogotovo sto je i sam Seselj priznao da je Milutinovic dobio vise glasova, bez obzira na kradju. Naime, obaranje izbora najvise bi islo u prilog onima koji su ih bojkotovali. Utvrdjivanje cinjenice da na biralista nije izasla potrebna polovina gradjana znacilo bi uspeh bojkota i potvrdu takve politicke odluke. Osim toga, to bi gotovo sigurno vodilo u nove parlamentarne izbore vec na prolece, a samim tim povratak stranaka demokratske opozicije u parlamentarni zivot.

Ukoliko radikali nemaju nameru da menjaju svoju taktiku i da se u buduce vise oslanjanu na saradnju s demokratama, nema razloga da ima prave posao "uterivanjem" zakona. Oni koji su upucni u strategiju i taktiku sefa SRS uvereni su da on moze svoje "smirivanje strasti" povodom predsednickih izbora jos dobro da naplati. Vojislav Seselj, bez sumnje, svakako je jedan od najboljih politickih trgovaca na srpskoj politickoj sceni.

U svakom slucaju, dok lider radikala tvrdi da ce pred sudom i drzavnom komisijom trziti izbornu istinu, spremacice u kabinetu predsednika Republike uveliko uklanjaju visemesecnu prasinu. Iako Milutinovic ulazi u stari dvor, dakle u isto zdanje na Andricevom vencu gde je vise od pet godina boravio Milosevic, to nikako ne znaci da ce on biti sef sa faktickim ovlascenjima prethodnika.

Kako ce izgledati relacija na liniji predsednik SRJ-predsednik Srbije vec je demonstrirala drzavna televizija. U pokaznoj vezbi Drugog dnevnika RTS zvanicno objavljivanje Milutinoviceve pobede dobilo je mesto tek posto su do detalja ispricane sve Miloseviceve protokolarne aktivnosti. Milutinovicev znacaj bice taman toliki koliko njegov najbolji prijatelj, koji ga je i promovisao u predsednickog kandidata, odmeri. Tesko da ce prevazilaziti nadleznosti ceremonijal majstora, osim naravno, ako narodu treba saopstiti nesto neprijatno. Na izbor predsednika Republike u cetvrtom pokusaju stavljena je tacka zato sto je Milosevic to otvoreno trazio. Ovaj sraf u sistemu njegove licne vlasti morao je konacno da bude pritegnut kako bi ponovo ucvrscivanje njegove pozicije moglo da se nastavi. Pobedom Milutinovica, ma kako ona bila pod ozbiljnom sumnjom, socijalisti su povratili snagu. Ako se trend nastavi, mnogi smatraju da bi na prolece mogli biti odrzani lokalni izbori, kako bi levica povratila vlast u gradovima. Ima i onih medju kojima su Djindjic pa i Seselj koji i dalje ne iskljucuju odrzavanje parlamentarnih izbora u iducoj godini.

U ovom trenutku u zizi politickog interesovanja je nova vlada. Stranka Vuka Draskovica neprekidno ponavlja da ce se socijalisti odluciti za savez sa Srpskom radikalnom strankom. Seselj, medjutim, uzvraca da je pakt SPS i SPO gotova stvar. Cak je u javnost dospelo ime Dusana Mihajlovica, sefa Nove demokratije, kao moguceg mandatara u varijanti formiranja kabineta sa Vukom Draskovicem. Dobro upuceni, pak, isticu da nikakvih konkretnih dogovora nema, bar ih svakako nece biti do Nove godine, pa istrcavanje sa optuzbama za kolaboraciju znaci samo dezavuisanje onog dugog u eventualnim pregovorima.

Ne treba sumnjati da nova republicka administracija nece biti lako postavljena. Ako socijalisti uspeju da mesto premijera zadrze za sebe (najcesce se pominje jos jedan mandat Mirka Marjanovica) to jos ne znaci da sve druge ministarskle fotelje nece skupo platiti, bilo da formiraju manjinsku, bilo koalicionu vladu. Manjinski kabinet je po mnogim misljenjima, verovatniji uz podrsku radikala. Na drugoj strani, vlada nacionalnmog jedinstva izvesnija je s Vukom Draskovicem, predstavnicima Madjara, a mozda i jos nekom malom parlamentarnom strankom. U svakom slucaju, vlada u kojoj bi bile zajedno najvece parlamentrane stranke: sve tri partije levog bloka, SRS i SPO vise nema nikakvih sansi.

Vesna Vujic (AIM)