PREDSEDNIK KAO NOVOGODISNJI POKLON

Skopje Dec 25, 1997

AIM Skopje, 35.12.1997

Predsednik Makedonije, Kiro Gligorov koji i pored mnogih napada sa strane njegovih protivnika, ipka uziva relativno veliko poverenje skoro svih politickih subjekata i svih etnickih zajednica u zemlji, ovih dana se konacno nasao na "lizgavi teren". Celnici Partije za Demokratski Prosperitet, koja ucestvuju u koalicionoj vladi koja cvrsto stoji uz predsednika, i obratno, pokrenuli su veliku verbalnu ofanzivu protiv makedonskog predsednika koji ih je do sada bezbroj puta dovodio u neprijatne situacije svojim izjava.

Uprkos svom eksplicitnom stajalistu da su medjuetnicki odnosi i poverenje medju razlicitim etnickim zajednicama osnov za opstajanje nove drzave, sam Gligorov je bezbroj puta u svojim izjavama izigravao ovo poverenje izrazavanjem kontradiktornih stajalista upravo po etnickim pitanja. Dok je za domacu javnost obicno davao "slatkorecive izjave" o medjutnickim odnosima i posebno o Albancima, za stranu javnost ove izjave obicno lice na njihovu suprotnost. Jedan od njegovih najomiljenih izraza u posljednje vreme je onaj o "dobrim" i o "losim" Albancima, pri cemu se kao losi pretstavljaju oni koji podrzavaju opoziciju, a cesto puta kao odrednicu koristi i geografske pojmove. Pa tako, nedavno je predsednik izjavio da su Albanci iz Makedonije u sustini mirni i konstruktivni te da problem stvaraju Albanci koji ovde dolaze u velikom broju sa Kosova i Albanije. Jedan od njegovih najomiljenih tema je bilo i pitanje Tetovskog univerziteta pri cemu je njegove pristalice okarakterizirao kao ekstremiste, iako se za ovaj univerzitet zalazu i albanske partije koje ucestvuju u aktuelnoj vladi ciji je on duhovni vodja.

Ove izjave, koje su obicno izazvale reakcije albsnke opozicije, dok su pretstavnici PDP ostajali "bez teksta" ili su gundjali "pod brkovima", nanosile su veliku politicku stetu ovim poslednjima, koji nisu smeli da reagiraju zbog ucuvanja "mira u kuci". Medjutim, nedavno je ipak doslo do "pucanje tikve".

U nizu razgovora sa politickim partijama u zemlji, predsednik Gligorov je imao susret i sa predstavnicima PDP, nakon cega su ovi poslednji nestrplivo pohitali da daju izjave kako je u razgovoru sa njima predsednik promenio negativni kurs po pitanju Tetovskog univerziteta. Ovo je trebala biti dovoljna "kompenzacija" za sve dosadasnje muke koje je PDP morala da trpi do tada jer ubediti Gligorova da promeni stav u vezi Tetovskog univerziteta moze se smatrati skoro sigurnom garancijom za pobedu u okviru albanskog politickog kampa na sledecim parlamentarnim izborima. Medjutim, samo par dana nakon toga, predsednik Gligorov je na jednom javnom skupu u Ohridu izjavio da mu na pada na pamet da se slozi sa legalizacijom univerziteta u Tetovu, te da maldi Albanci uzalud gube vreme studirajuci tamo. Ovaj najnoviji "gaf" starog predsednika cini se da je zaista ozbiljno naljutio lidera PDP Abdurrahmana Alitija, poznat po umerenim reakcijama, koji je izjavio da ce univerzitet u Tetovu biti (legaliziran) "sa Gligorovim ili bez njega". Sa druge strane sekretar ove partije, a istovremeno i potpredsednik koalicione vlade, zbog spomenutih izjava je Gligorova nazvao politickim amaterom koji jedno govori u susretu sa njima a drugo za makedonsku javnost.

Imajuci u obzir sve ono sto se dogadjalo oko Tetovskog univerziteta, uskljucujuci i otvorene sudire policije i Albanaca sa ljudskim zrtvama, slicna izjava, kombinovana sa uvredama tipa "politicki amater", verovatno bi svuda izazvala ozbiljne reakcije sa konkretnim posledicama, medjutim nista slicno se nije dogodilo. Nasuprot tome, na prvoj konferenciji za stampu nakon ovog "verbalnog incidenta", vladin portparol je glatko izjavio da "u vladinoj koaliciji nema konlikata izmedju PDP i ostalih partnera" povodom prepucavanja na relaciji PDP-Gligorov, eliminirajuci sve muguce spekulacije o eventualnom aktiviranju nedavno "kovertirane odluke" Partije za demokratski prosperitet za napustanje vladine koalicije "kada to ocenimo za potrebnim". Ovo distanciranje Socijaldemokratskog saveza Makedonije od predsednika drzave, koji je dosad pretstavljao njihov najveci adut u borbi sa njihovim politickim protivnicima, nesumnjivo pretstavlja novu stanicu na politickom putu ove partije koja se nalazi pred ozbiljnim iskusenjima nakon "pucanja" mnogih afera pridruzivanih teskom ekonomskom krizom. Distanciranje SDSM-a od ovog konflikta posluzio je njihovim albanskim partnerima u vladi da poprave politicki rejting pred svojim biracima, ali cini se da je blize realnosti pretpostavka da je PDP, racunajuci da popravlja svoj rejting, u stvari cini uslugu SDSM-u. "Magupi" iz SDSM-a, koji se vec sada "potajno" spremaju za buducu trku za osvajanje predsednickog trona u 1999 godine (neki od njih ce tada napuniti neophodnih 40 godina starosti, koliko je propisano Ustavom kao uslov za pravo ucestvovanja u izbornoj trci), nisu mogli otkriti bolji nacin da jednim udarcem ulove "dva zeca". Svojim cutanjem u ovom konfliktu, sa jedne strane oni "vracaju dug" svojim partnerima u vladi, kojima su se do sada dosta zamerili, posebno za vreme tragicnih dogasaja u Gostivaru, a istovremeno krce sebi put za sledecu predsednicku kampanju tako sto dozvoljavaju "ograniceno" ruzenje autoriteta sadasnjeg predsednika.

Iako je za sada tesko govoriti o efektima ovog "novogodisnjeg poklona" koji je PDP dobila od svog partnera, sasvim je realno ocekivati da on nece imati nikakvih spektakularnih efekata. Ovo pre svega sto malo ko u albanskom politickom kampu veruje u autenticnost konflikta zbog toga sto PDP vec pet godina zivi u "velikoj ljubavi" sa Gligorovim i "njegovim" SDSM-om, iako je u medjuvremenu bilo i "vecih" razloga za slicne ili cak ostrije reakcije.

AIM Skopje IBRAHIM MEHMETI