DRZI VODU, DOK MAJSTORI ODU!

Skopje Dec 17, 1997

AIM SKOPJE, 16.12.1997

Makedonija definitivno svoje dnevno-politicke poruke dobija posredno! Politicari iz Makedonije, posebno oni iz pozicije, shvatili su najzad da je svet jedno globalno informativno selo, pa sada, poput alhemicara, spajaju staru dobru pedesetgodisnju praksu "da cega nema u novinama nije se dogodilo" sa brzinom s kojom se nesto receno bilo gde, naravno uz njihov blagoslov moze, putem medija proslediti pucanstvu. Ako su donedavno predsedniku Republike Makedonije bili potrebni strani medijumi da bi slao poruke svojoj "bazi" (i suvise cesto se desava(lo) da Gligorov putem intervjua stranih novinama saopstava ono sto misli o odredjenim stvarima unutar drzave ciji je predsednik), sada kao da je vecina partiskih lidera prihvatili trend "posrednog" slanja poruka. Ovog vikenda jedan marginalni omladinski susret u organizaciji Mladinskog saveta posluzio je kao mesto s kojeg su javnosti poslate nove poruke. Najprije je predsednik drzave, nasao za shodno da preko svog obracanja "nepartiskim" omladincima sasvim decidno posalje poruku da je univerzitet u Maloj Recici nesto neprihvatljivo za njega licno, tojest da se "energicno suprostavljao i suprostavlja se nelegalnom univerzitetu u Maloj Recici. I dalje da ideja o ovom univerzitetu, ipak, politicki projekt nekih albanskih politickih lidera u Makedoniji, da mladi zapravo samo uzalud gube godine zivota studirajuci tamo dok deca dobrostojecih albanskih politickih lidera studiraju vani ili cak na makedonskim drzavnim univerzitetima u Skopju i Bitolju: "Istovremeno, mogli ste i vi procitati u novinama, neka deca tih politicara koji obecavaju ovaj navodni univerzitet, svoje obrazovanje sticu svuda po svetu. Ne na albanskom! Na engleskom, svedskom, procitao sam na norveskom, francuskom".

Bio je to ustvari odgovor na izjavu sekretara Partije za demokratski prosperitet, ujedno i potpredsednik makedonske valde i ministar za rad i socijalnu politiku u Debru, gradu u zapadnoj Makedoniji, kojeg kontrolira ova partija, u kojoj je on savnim komotno i otvoreno izjavio da je predsednik Gligorov pod pritiskom medjunarodne javnosti (pre svega Zapada) promenio svoj stav o albanskom univerzitetu nadomak Tetova, koji je redovno, sa makedonske, drzavne strane, ocenjivan kao nelegalan i izvan ustavan. Sto nije od istine jer strani diplomati u Skopju, vec duze vremena javno ne kriju da pat pozicija oko visokog obrazovanja na albanskom jeziku apsurdna - jer podela po etnickoj osnovi je vise od evidentna, a sama aktuelna vlada, opet po etnickoj osnovi, ima dijametralno suprotstavljene stavove.

zatim na istom videndaskom skupu omladinaca premijer, samo dan kasnije, saopstio opoziciji i naciji da ce se sledeci parlamentarni izbori odrzati ujesen iduce godine, bas u vreme kada istice mandat sadasnjim parlamentarcima. Drugim recima da nece biti vanrednih izbora, kako to zahteva opozicija, koja je i sakupila oko 220 hiljada potpisa u tu svrhu, od kojih je parlament priznao pedesetak tisuca potpisa manje, a ciji predsednici nakon skupnih susreta (radni dogovor i vecera) imaju pojedinacne susrete s Gligorovim, na kojima je "dezurno pitanje" bas inicijativa za vanredne izbore. Iako je "vrapcima na granama" jasno da susreti sa relevantnim politickim partijama, koje je zapoceo pre par meseci premier Crvenkovski, a nakon duze pauze preuzeo na sebe bas predsednik Gligorov, ustvari sluze da vreme do sledecih redovnih parlamentarnih izbora sto lakse prodje, stampani mediji, posebno oni pod kapom drzave ovih dana bukvalno fabriciraju tetzu o razlazu predsednika i premiera. navodno, kao povratak ovog drugog, koji je nakon atentata sveden na ono sto je po Ustavu makedonije njegov prostor, a kojeg mnogi porede sa protokolarnim obavezama engleske kraljice Elizabete II. S druge strane, predsednik Partije za demokratski prosperitet Abdurrahman Aliti na redovnoj godisnjoj konferenciji svoje partije odrzanoj u Kumanovo izjavio je da ce Tetovski Univerzitet funkcionirati ( u smislu mora biti ozvanicen) sa ili bez Gligorova. Tom prilikom on je, navodno izjavio ja je "univerzitet potreban i da nije zelja grupe ljudi, vec svih Albanaca u Makedoniji". Predsednik albanske partije koja je inace albanski deo vladajuce koalicije od prvih pluralistickih izbora dodanas, izjavio da ubuduce nece vise kontaktirati (bukvalno je receno nece razgovarati) sa predsednikom Gligorovim. Dodatno objasnjenje oko toga sta je ko rekao u Kumanovo su bila ostrija. Pomenuti sekretar ove partije navodno je izjavio da "Gligorov jedno govori kada se obraca makedonskoj javnosti, a sasvim drugo kada razgovara sa nama", sto kako god se okrenulo ne znaci nista drugo sem da predsednik, ajde da ne upotrebimo rec laze, vec u najmanju ruku manipulise. Ukoliko sve to ne bude demantovano, to ce biti najostrija reakcija "postene" albanske partije u odnosu na makedonsku vlast u kojoj participira. Inace u zadnjih nekoliko godina ova je partija u vise navrata ponovila svoje nezadovoljstvo resenjima zakona o visokom obrazovanju i poslovniku parlamenta, koji su u proceduri vise godina, preteci izlaskom iz vlade i parlamenta.

Situacija vibrira u odnosu na ono sto se dogadja u medjuetnickim odnosima. Ne tako davno, Osnovni sud 1 u Skopju utvrdio je da Demokratska partija Albanaca (nastala ujedinjenjem Partije za demokratski prosperitet Albanaca i Narodne demokratske partije) se ne moze registrirati, jer njen program i statut su neustavni, iako on nema nikakve ingerencije da bilo sto proglasava (ne)ustavnim. Navodno to je partija koja deluje na etnickoj osnovi, sto nije dopustivo po ustavu. Sve bi narovno bilo OK da nije u ptanju jos jedna vec vidjena situacija. Naime, program DPA nije nista novo u odnosu na vec prihvacen i nesporan, program NDP, cak je bukvalno prepis, a koja je bez ikakvih problema registrovana. I koja, kao takva ima svoje clanove u parlamentu. Stvar se dalje komplikuje time sto, navodno Ustavnu sud RM hoce da neustavnim u gore pomenutom smislu proglasiti i PDPA i NDP. Sto bi bio apsurd i rekli bi potpuno nebranjiv postupak, jer ove partzije, sada spojene u jedno, i pored prepisane radikalnosti, nisu delovale van institucija sistema.

Sve se to nadovezuje na "proizvodnju apsurda" koji je nastao ponovnim izborom Arbena Xhaferija za poslanika u makedonskom parlamentu. Doticni je iskreno izjavio da nema nameru da ucestvuje u radu parlamenta, da bi nakon sto je sam bog zna koliko praktikovao ono pto je izjavio u pismu tadasnjem predsedniku parlamenta vise od ustavnih ses meseci, do bi odlukom njegovih kolega ostao bez poslanickog mandata. Xhaferi je nakon toga opet bio kandidat u istoj izbornoj jedinici u kojoj je superiorno pobedio. Sto se unpared i znalo. I sad sta? Xhaferi je opet u parlamentu u kojem ne zeli da radi, iza sebe ima potvrdu elektorata. Koja je nesporna, enjegove kolege mogu, jos jednom, ili koliko god zele puta, da mu oduzmu mandat, kojeg ce on dobijati, isto, koliko god puta hteo. U celom ovom haosu, ne fale fale (ne)obicni detalji. Recimo upletenost aktuelnih albasnskih ministara u najnovije najkonkretnije poteze vlade - u dijapazonu od policijske intervencije protiv sindikalnih vodja zeljeznicara strajkaca, uza kojeg stoji Bedjeti, ministar za soobracaj ili senzacionalne, i do kraja sporne akcije "brzog zaposlavanja" 50 hiljada nezaposlneih, kojima se budjet za iducu godinu (jos neusvojen) na osnovu zakona (opet neusvojen) garantira zaposljavanje od pocetka decembra u narednih dve godine svim onim koji su na zavodima za zaposljavanje najmanje godinu dana, iza kojeg stoji potpredsednik vlade i ministar za rad i socijalnu politiku i drugi covek PDP Naser Ziberi. Ili izbor direktora u skopskom Klinickom centru, gde se optuzbe oko prevage partiske nad strucnoj "podobnosti" tesko negira, da ne govorimo kao bi tu legla teza da medju izabranim nema predstavnika vecine nacionalnosti koje su pomenute ili ne u ustavu Republike Makedonije. Oko kojeg, opet slucajno (!) bas izdanja "Nove Makedonije" danima pisu, a MTV organizira debate, pro i kontra vazeceg ustava i potrebe da se on menja ili da se donese novi...

Nakon duze vladavine "dnevnog pamcenja", koje je ustoliceno u drugoj polovini sedamdesetih i trajalo petnaesetak godina u starom sistemu, ustanovilo se pogotovo u zadnjih nekoliko godina gotovo "satno pamcenje". Tako i sve ovo sto se zadnjih dvanaesetak meseci dogadja u Makedoniji dobija riplievske dimenzije. Politicari, pogotovo oni na vlasti, i pogotovo sam drzavni vrh, nemaju apsolutno nikakvu muku da izjavljuju bukvalno sto god zele, a da to "drzi vodu dok majstori odu". U Makedoniji u zadnjih godinu dana obelodanjene su afere od kojih "boli glava"

  • rekonstrukcija vlade, u kojoj su otplai "mladoturci" poput Ljubomira Frckovskog, koji je bio nezamenljiv ministar u svim dotadasnjim vladama, ili potpredsednik vlade Jane Miljovski oko cijeg (neuspesnog) koncepta privatizacije ne samo sto se oglasavaju drzavni mediji, vec ga kritikuju i drzavni funkcioneri (kao sto je najnoviji guverner Narodne Banke i raniji ministar finansija). U Skopju se za veoma kratko vreme dogocilo par veoma surovih ubojstava, koja nisu do kraja razjasnjena - od ubistva dvoje vidjenih lekara, ubistva biznismena od strane reketara, koji je na zadnjim izborima bio u obezbedjenju nekadasnjeg Saveza za Makedoniju, do zadnjeg (samo)ubistva zakupnika bara u skopskom "Grand Hotelu". Danima, opet slucajnost (!) i drzavni mediji valjaju aferu o vojno-policiskim nabavkama oruzja i opreme u vreme u koje se po odluci OUN to nije moglo ciniti, a cije inicijalna kapisla jeste istraga jednog drzavnog suda u SAD protiv vlasnika jedne firme sa slicnim imenom u Makedoniji. Afere u kojima su upletene licnosti poput bivseg ministra za unutrasnje poslove (Frckovski), odbrane i aktulenog ministra za spoljne poslove (Handjiski) i bivseg za odbranu i direktora "makedonske CIE" (Vlado Popovskog). Afera o kojima je nedeljnik "Fokus" pre vise meseci pisao a niko nije hteo da ga ozbiljno razume unprkos objavljivanju hrpe faksimila originalnih dokumenata koji su potvrdjivali njegovo pisanje. "Fokus" je ovih dana dobio satisfakciju makar i tome sto su "ozbiljne" novine preuzimale njegovu faktografiju imenjujuci ga "skopksim tabloidom" i sl.

Sva ova konfuzija, staro-novih informacija - afera, ne retko stimuliranih od medija pod drzavnom kontrolom, ta proizvodnja, sve novih i novih informacija, kao da najvise pogodjuje aktuelnoj vlasti. U makedonksoj javnosti, ako je uopste moguce o tome govoriti, proizvodnja haosa u glavama obicnih ljudi, apsurdno, ali istinite, zbog pomenute "kratke pameti", najvise pogodjuje onima na vlasti. Svo ostali - opozicija i obican narod, reaguju panicno, kao da je i teoretski nemoguce "svariti" sve informacije koje ih iz dana u dan zasipaju.

Javljanje predsednika Gligorova u makedonskom parlamentu, nakon svega sto je u ranijim "obracanjima nacije" rekao, i sto je u intervjuima i nastupima pred omladincima izjavio, uz obecan grupni susret sa liderima opozicije do kraja ove godine i pretpostavljene novodisnjeg obracanja, bice samo delovi istog cirkusa - niceg novog, samo dalje zatupljivanje stanovnistva koje je zaboravilo da su ga ukrali, osiromasili, izbacili iz odlucivanja o svojoj sudbini.

AIM SKOPJE ISO RUSI