SOCIJALDEMOKRATI POTUKLI HDZ

Zagreb Dec 5, 1997

AIM, zagreb, 4.12.1997. Hrvatska demokratska zajednica na ponovljenim je izborima u jednoj zupaniji i desetak gradova i opcina, uglavnom po Dalmaciji, dozivjela dosad najveci poraz. Izbori su se morali ponoviti, jer proljetosnji izlazak na biralista nije dao jasnog pobjednika, ni jedna stranka nije osvojila natpolovicnu vecinu ili se ona u medjuvremenu, na razlicite nacine, istopila. Sada je neodlucna situacija razrijesena uglavnom na stetu HDZ-a.

Opozicija je ostvarila veliki uspjeh, najspektakularniji u rijeckoj regiji, u Primorsko-goranskoj zupaniji, gdje je cetveroclana koalicija pod imenom "Obitelj", na celu sa Socijaldemokratskom partijom, doslovce do nogu potukla vladajucu stranku. Pobjednicka je udruga dobila 56 posto glasova, HDZ samo 24 posto. Iako je opozicija u rijeckom kraju tradicionalno jaka, ovaj rezultat nadilazi sva ocekivanja. Mnogi analiticari misle da je u Primorju glasao revolt. Dvije godine vec HDZ u tom podrucju onemogucava konstituiranje vlasti i zupanijom upravlja putem vladina opunomocenika. Nakon izbora u proljece ove godine vladajuci su svoj izborni poraz kupovanjem vijecnika skoro pretvorili u pobjedu. Nedostajao im je samo jedan glas. Na ponovljene izbore pristali su tek na zestok pritisak Vijeca Evrope.

Osim trijumfa u Rijeci, Socijaldemokrati su ostvarili velike uspjehe i u preteznom broju drugih gradova i opcina, kao sto su Makarska (gdje su dobili blizu 50 posto glasova), Orahovica, Lastovo, Vinodolski i drugi. Uzlet Socijaldemokrata, koji su definitivno ucvrstili poziciju prve oporbene stranke, te znakovit poraz vladajucih kao da najavljuju dramaticne promjene hrvatske politicke scene. Izbori su od znacaja za cijelu Hrvatsku, jer pokazuju po HDZ jedan krajnje neugodan trend. Iako se stranka trudila, na celo svog lokalnog rukovodstva dovela je ljude koji slove kao meksa struja, obecavala je blagostanje, otvorena je i dionica auto-puta, nista joj nije pomoglo. To je ozbiljno upozorenje da HDZ i na nacionalnom planu gubi na popularnosti.

Svoj neuspjeh Tudjmanova je stranka pokusala objasniti negativnom kampanjom svojih protivnika. Pobjednicku je koaliciju optuzila da je naglasak stavila na los materijalni polozaj umirovljenika, nezaposlenih i slabe sanse mladih te da je javnost plasila uvodjenjem poreza na dodanu vrijednost (vec sada je jasno da ce taj porez, koji ce se u Hrvatskoj primjenjivati od Nove godine, poskupiti hranu, a pojeftiniti bunde i dijamante). Nositelj HDZ-ove liste Katica Ivanisevic naknadno se zalila da se u rijeckom kraju vec godinama stvara takva klima u kojoj, kako je rekla, "malo utjecaja ima nacionalni duh, dok se mnogo vise brige vodi o polozaju pojedinca. Ovo je povijesni trenutak koji gradjani nisu shvatili", rekla je HDZ-ova uzdanica nakon izbornog poraza, pokazujuci tako da vladajuci na urgentne socijalne potrebe nemaju drugog odgovora osim mahanja "nacionalnim duhom".

Rezultati izbora vrlo su neugodni i po stranke centra, u prvom redu po Hrvatsku seljacku stranku, koja u Rijeci nije presla izborni prag, ali i za Hrvatsku socijalno-liberalnu stranku, koja je u ogromnoj krizi, ciji je sabor zavrsio u kaosu i skandalu i koja prakticki prestaje postojati kao jedinstvena partija. Politicki analitiÞari najavljuju nestanak stranackog centra, koji se upravo pred ove izbore pokusao konstituirati, te otklizavanje u bipolarizam. Procjene su da ce se u Hrvatskoj formirati dvije velike stranacke grupacije, jedna oko HDZ-a i druga oko SDP-a. To je alternativa pred kojom danas stoje hrvatske oporbene stranke. Vecina njih nalaze se na silaznoj putanji i na ovim su izborima dobro prosle samo one koje su usle u izbornu suradnju sa Socijaldemokratima.

Uspjeh SDP-a ne moze se objasniti snagom te stranke koliko slaboscu drugih. Ta je partija nesto ozbiljnija i sredjenija od ostalih, ali glasove joj u ovom trenutku prije svega nosi to sto je javnost prepoznaje kao jedinu stvarnu i pouzdanu alternativu HDZ-u. Biraci se ovoga puta nisu toliko opredjeljivali za programe drugih stranaka, nego protiv vladajucih. Ima misljenja da situacija podsjeca na onu iz 1990. godine, upravo po tom glasanju kontra aktualne vlasti. Socijaldemokrati su napravili ono sto oporbeni biraci traze - povezali su oporbene stranke i imali su jasan stav prema HDZ-u. Pogotovo to vrijedi u Rijeci, gdje je nositelj liste Slavko Linic u tom smislu vrlo jasan i tvrd igrac, za razliku od centrale stranke u Zagrebu, odakle znaju izmigoljiti i zbunjujuce izjave. (Primjerice, bas uoci izbora potpredsjednik SDP-a Zdravko Tomac poceo je javno umovati o tome kako bi oporba trebala pomoci HDZ-u u demokratizaciji politicke scene. Iako vladajuci nicim nisu pokazali da su im takve ideje uopce na pameti!)

Ponesen pobjedom, SDP sada izjavljuje da prizeljkuje sto ranije odrzavanje parlamentarnih izbora. Redovno oni bi trebali biti za dvije godine, ali ima najava kako ih je sasvim realno ocekivati vec dogodine. Takve prognoze zasnivaju se na ocjeni da vrijeme ocito ne radi za HDZ. Vladajuca bi stranka mogla pozuriti s izborima kako bi preduhitrila oporavak sada opcenito grogirane opozicije. Pretpostavlja se da bi uskoro mogao poceti proces zgusnjavanja dosad razmrvljene oporbene scene. Procjene HDZ-ovih narednih poteza su dvojake. Po jednima, tezak poraz, koji je stranka upravo dozivjela, mogao bi njeno rukovodstvo motivirati na demokratske promjene. A vec je odavno receno da ce Hrvatska postati demokratska zemlja kada HDZ svoje ime kompletira dodatkom "Stranka demokratskih promjena", kako se preimenovao nekadasnji Savez komunista, kada je u njemu prevladalo reformsko krilo. Po drugima, cinjenica da je izbore u Rijeci izgubila relativno umjerena stranacka momcad HDZ-a ojacat ce radikalno krilo te stranke. A to znaci da bi vlast mogla pokazivati jos vise nervoze i rigidnosti nego dosad.

JELENA LOVRIC