SETILI SE POSLE GODINU DANA
Predizborni napad SPS na radikale u opstini Zemun
AIM, BEOGRAD, 6. 12. 1997.
Opstinski odbor Socijalisticke partije Srbije javno je po prvi put, od kada je Srpska radikalna stranka 2. decembra 1996. godine dosla na vlast u Zemunu, nedavno napao rad i karakter nove vlasti. Socijalisti Zemuna krenuli su u kampanju protiv radikala onda kada su svi drugi radikalski protivnici prakticno zacutali i kada su ostricu borbe za glasove na predstojecim izborima usmerili na isticanje svojih dostignuca ili propagiranje planova za dostizanje evropskih i svetskih vrednosti.
Socijalisti su cutali, ili su se zadovoljavali uopstenim osudama, kada su radikali utrine i pasnjake, koje su seljaci donjeg Srema vekovima koristili kao pasnjake, pretvarali u gradjevinsko zemljiste, protivno zakonu Republike Srbije, kada su
- februara i 5. aprila raspisivali konkurse za postavljanje vise od hiljadu privremenih objekata na zelenim povrsinama, u parkovima, bolnickim dvoristima nakon cega je Zemun peceo da lici na orjentalne bazare gde se prodaje sve i svasta i gde vise niko ne vodi racuna u posebnom duhu ovog grada. Kada je gradjevinska zona prosirivana na 100 metara sa svake strane puteva u zemunskoj opstini, socijalisti su napustili sednicu opstinske Skupstine da im se ne bi moglo pripisati saucesnistvo ali nisu nista ucinili ni kada su radikalske vlasti od vlasnika oduzimale stanove i dodeljivale ih svojim clanovima i simpatizerima.
Premlacivanje advokata Nikole Barovica, od strane Seseljevih telohranitelja u prostorijama BK televizije socijalisti su precutali kako u centrali tako i u Zemunu, a bacanje bombe na kopirnicu u kojoj je bilo sediste opozicionog Saveza nezavisnih gradjana za Zemun osudjeno je kao cin koji ne pomaze resavanju nagomilanih problema u zemunskoj opstini.
Nije se reagovalo ni kada su ukidane mesne zajednice i njihove funkcije centralizovane u Javnom preduzecu Poslovni prostor, kada je pocela gradnja izbeglickog naselja Busije na mestu koje je i Detaljnim urbanistickim planom bilo predvidjeno za deponiju na kojoj bi se odlagao otpad sa teritorije Beograda. Rasprodaja opstinske imovine, stanova, slika, iznajmljivanje poslovnog prostora takodje nije narocito smetala socijalistima . Kada je Veliko Ratno ostrvo (sa plazom Lido) dato pod zakup privatnom preduzecu Kalvarija ciji je vlasnik Vladimir Baskot, potpredsednik opstine Zemun i glavni finansijer kampanje za izbore na kojima su radikali osvojili vlast u opstini Zemun, socijalisti su cutali. Uslovi konkursa objavljeni u Zemunskim novinama, opstinskom listu koji je najmanje bio to a najvise glasilo stranke na vlasti, nisu bili postovani tako da se mesecima nagadjalo ko ce dobiti pravo da po svojoj volji menja izgled i namenu kupalista koje svi Zemunci nose u srcu.
Socijalisti su cutali i kada je na osnovu resenja Skupstine opstine veliki deo poslovnog prostora prenet u nadleznost Javnog preduzeca koje je postalo glavni izvor finansiranja svih radova i delatnosti SRS-a. Javno preduzece je za osam meseci rada povecalo svoj fond sa 28.500 m2 na 37.600 m2 a njegov racun se, otimanjem i ponovnim zakljucivanjem ugovora, uvecao za nesto manje od 300 puta.
Precutano je i preuzimanje zgrade bivse Sinagoge u ulici Rabina Alkalaja koju je privatno preduzece MNS pretvorilo u svojevrsni kulturni i medijski centar a kada su svi osudjivali izbacivanje porodica hrvatske i drugih nacionalnosti iz stanova i dodeljivanje tih stanova zasluznim kadrovima Srpske Radikalne Stranke socijalisti su se bavili drugim stvarima.
Nekoliko dana pred ove izbore socijalisti su se setili da je Skupstina opstine Zemun, sa vecinskom Srpskom Radikalnom strankom i Vojislavom Seseljem na celu, donela vise odluka kojim je potvrdila svoj nedemokratski karakter . Od svih zala koje je Zemunu donela radikalska vlast u poslednjih godinu dana, istina bilo je i nekih dobrih poteza, socijalistima je najvise zasmetala odluka Skupstine opstine Zemun, usvojena na petoj sednici 9. juna ove godine po kojoj je u opstini Zemun prestao rad mesnih zajednica sto je, kako stoji u saopstenju SPS-a, u suprotnosti sa Statutom grada Beograda.
"Na taj nacin je direktno onemoguceno slobodno i demokratsko okupljanje i organizovanje gradjana u razlicitim oblicima interesnog, politickog i drustvenog angazovanja. Preuzimanjem prostorija i celokupnog inventara gradjanima je onemoguceno da se okupljaju i artikulisu svoje interese. Brojne drustvene organizacije i udruzenja gradjana kao sto su SUBNOR, organizacija penzionera, Crvenog krsta, invalida i politicke stranke, nedemokratskom odlukom sprecene su da organizovano deluju. Zbog toga smo zeleli da uputimo apel javnosti kako bi se sprecile dalje malverzacije aktuelne opstineke vlasti", kaze za AIM Slobodan Popovic, sekretar opstinskog odbora SPS Zemun.
Svaka dobronamerna kritika dobro dodje ali o razlozima jednogodisnjeg cutanja socijalisti Zemuna ne zele da govore. To sto su se odlucili da progovore smatraju dovoljnim, ali kao da ni sada ne zele da se zameraju stranci na vlasti u Zemunu. Price da je vlast u Zemunu poklonjena Seselju i radikalima kruzi zemunskom varosi i atarom vec godinu dana i niko ih zvanicno nije osporio. Po svemu sudeci, sadasnji napad samo je deo blagog pritiska socijalista na radikale u strahu da je omanula procena o Milanu Milutinovicu kao dobrom protivkandidatu radikalskom vojvodi. Ako je to deo strategije socijalista onda nije jasno da li se za ovako kratko vreme moze uciniti dovoljno da se uzme potreban broj glasova radikalima i da se spreci da oni odu nekom trecem koji bi bio sposoban da ugrozi kandidata levice.
Napad na Seselja i radikale zbog navodnog zavodjenje sistema cvrste ruke vise bi pristajao onima koji se u postavljanju i razvijanju takvog sistema nisu iskazali, ali su socijalisti ocigledno naslutili da to prolazi kod naroda pa su drugu ostricu svog napada usmerili na tu stranu. Odlukom Skupstine opstine Zemun od 1. septembra ove godine sve nekretnine i vrednosti opstine, date su na raspolaganje Izvrsnom odboru, a navodno zbog efikasnosti, predsednik IO ovlascen je da sam odlicuje o raspolaganju ovim dobrima. "Tako su i Skupstina i javnost potpuno iskljuceni iz kontrole rada opstinske vlade koja odluku o otudjenju nepokretnosti sada moze doneti i potpuno suprotno interesima gradjana", primecuje Popovic.
Glavni argument socijalista za napad na radikale je da ovakve odluke "svedoce o nedopustivoj centralizaciji moci kao i jasnoj nameri da se mimo demokratske kontrole nastavi sa intenzivnom rasprodajom dobara opstine".
Zoran Knezevic (AIM)