POSLEDNJI VELIKI POSAO

Sarajevo Dec 4, 1997

SDS poslije izbora

Sta ce se dogoditi kada rezultati pokozu da SDS nije osvojio povjerenje cetvrtine onih koji su izisli na izbore.

Banjaluka, 4. decembar 1997. (AIM)

Samo sto su glasacka mjesta bila zatvorena i u Republicku izbornu komisiju pristigli prvi rezultati iz nekoliko "reprzentativnih" opstina, prvi covjek direkcije SDS Vlado Vrkes objavio je "jos jednu veliku pobjedu" te stranke. Na Palama se zapucalo, kako to lokalni obicaji nalazu, a naslo se ponesto i za jelo i pice, sto je opet tamo sve manje stvar obicaja. Iako mozda nije znao sta govori, Vrkes je veoma dobro znao zasto to govori. Trijeznjenje je zato obilato zakasnilo, do njega nije doslo cak ni devet dana poslije izbora, kada nastaje ovaj tekst. SDS je jos jednom pokazao da im uopste nije potrebna televizija da bi svijet oko sebe drzali u neznanju. Tako se ovih dana od "upucenih" na Palama jednako moze cuti kako su "ponovo zajebali i svijet i Biljanu", kako im za natpolovicnu vecinu u parlamentu (zajedno sa radikalima) trebaju jos samo dva poslanika, a njih ce "kupiti od Biljaninih, koji su u rasulu", kako "Muslimani u inostranstvu uopste nisu izisli na izbore , a i ono sto je izislo, pravilo je nevazece liste". Tako na Plama proticu posljednji bezbrizni dani.

Malom krugu posvecenih, medjutim, sve je poznato. Jer zasto bi inace samo nekoliko dana uoci izbora smjenjivali dotadasnjeg predsjednika Izborne komisije Petka Cancara, koji je presao u stranku Biljane Plavsic, i na njegovo mjesto stavili svog covjeka. Republicka komisija imala je za zadatak da prebroji glasove mnogo prije OEBS-a, sto im nije bilo tesko, i da rezultate puste u narod, svakako prije nego sto nekome padne na pamet da pusti neke druge rezultate. Naravno, na pricu izborne komisije primili su se i "Biljanini mediji" i uzalud je predsjednici RS bilo sto je dan poslije objaviljanja "preliminarnih reziultata" protestovala i tvrdila kako je ti rezultati nicim ne obavezju. O cemu se zapravo radi?

Tvrda varijanata

Poznato je da ekskluzivno pravo prebrojavanja glasova i objavljivanja izbornih rezultata u RS ima jedino OEBS. Republicka izborna komisija mu tu dodje gotovo kao neka grupa gradjana, koja se sa olovkama i digitronima nasla u blizini glasackih kutija. Naravno, prigovore na rad Komisije nema samo Biljana Plavsic. Lider jedne opozicione stranke hvali se ovih dana po Banjaluci kako u jednom podmajevickom mjestu ima 800 clanova, dok mu je na izborima obracunat samo jedan glas. "Znam da hoce Srbi da prevare, ali sto je previse, previse je", kaze. Prema toj racunici, izvedenoj doduse bez glasova iz inostranstva, gdje su birali uglavnom Muslimani i Hrvati, SDS ima 32,87 glasova, sto, uz radikalskih 19,36, daje natpolovicnu vecinu. Pri tome se ne moze tvrditi da je Izborna komisija lazirala izbore, jer je validan samo rezultat koji bjavi OEBS, sto ce reci da izbore, ako je do toga, lazirati mogu samo stranci.

Pravi smisao cijeloj stvari dali su koji dan kasnije Aleksa Buha i Velibor Ostojic, koji su funkcionere OEBS-a Riharda Elerkmana i Vladmira Kuznjecova upozorili da jedan broj galsackih listica iz inostranstva, koji je pristigao u OEBS centar u Becu, ne posjeduje potrebnu dokumentaciju, sto ce reci da bi moglo biti laziranja. SDS je, dakle, uradio sve sto je do njega: saopstio je da sa radikalima ima natpolovicnu vecinu, diskretno izbjegavajuci da pomene da je rijec samo o glasovima sa terena, zatim je upozorio OEBS da se pripazi lopova u sopstvenim redovima i otisao da ceka zvanican rezultat. OEBS-u nije preostalo drugo nego da saopsti kako je obeshrabren ponasenjem predstavnika RS koji ucestvuju u izbornom procesu. U saopstenju OEBS-a navodi se da su predstavnici RS ignorisali propisane nacine na koje se pokrecu ta pitanja, te da "njih vise zanima da prave velike naslove u novinama, nego da posmatraju proces glasanja u insostranstvu". "Njihove pogresene i nepromisljene rijeci ne idu u prilog nacinu na koji javnost shvata izuzetnu brigu koju OEBS vodi o zastiti izbornog procesa, njihove huskacke opaske nekorektno bacaju sramotu na osoblje OEBS-a koje radi na ovom zadatku", navodi se u saopstenju.

A kada zvanican rezultat na kraju pokaze da je SDS dobio povjerenje manje od cetvrtine biraca, da sa radikalima ne mogu imati ni 40 posto mjesta u parlamentu, tada ce na Palama zavladati izbezumljenost, centralna tema imace zajednicki naslov "Drz'te lopova", narod ce biti uplasen i prevaren jer mu je i "Biljanina televizija" saopstila da je SDS pobijedio. Naravno, na Palama nisu nimalo naivni: oni vjeruju da ce time stvoriti atmosferu za neku trgovinu sa OEBS-om, koji ce se naci u cudu. Problem je, medjutim, sto vise niko u medjunarodnoj zajednici ne pokazuje ni visak zivaca ni manjak snage da se upusti u poslednji veliki posao sa SDS-om.

Meka varijanta

Ako bi se to moglo nazvati tvrdom varijantom, koja ne bi iskljucivala ni dogadjanja naroda, sukobe sa SFOR-om, strajkove gladju nesudjenih poslanika SDS-a i slicne stvari, cija je osnovna karakteristika da lako planu, a da se tesko gase - SDS je pripremio i meku varijantu cijele operacije pod naslovom "I socijalisti su dobri ljudi". Prvi medju jednakima u kolektivnom predsjednistvu SDS-a Aleksa Buha uoci izbora najavljivao je koaliciju sa nacionalnim strankama (radikalima), vjerujuci da ce SDS s njima osvojiti vecinu. Poslije izbora, posto je jedan od posvecenika u stvarno stanje, Buha je prosirio kriterije za koalicionog partnera rekavsi da ce SDS osim nacionalnih uci u dil i sa patriotskim strankama. Tim laskavim epitetom pocascena je Socijalisticka partija RS Zivka Radisica, koja je do juce, koliko je bilo do SDS-a, bila produzena ruka Slobodana Milosevica, eksponent izdajnicke politike i jos ponesto u tom duhu.

Odmah potom javio se i potpredsjednik radikala Pantelija Damjanovic, inace hotelijer banjalucki, upucujuci poziv SDS-u i socijalistima da svi zajedno formiraju koalicionu vladu, "jer se na proteklim izborima narod opredijelio da ovim strankama da vecinu svojih glasova". Istovremeno agencija "Beta" objavila je, pozivajuci se na izvore bliske socijalistima RS, da Slobodan Milosevic vrsi pritisak na Socijalisticku partiju da udje u postizbornu koaliciju sa SDS-om. Milosevicu bi koalicija socijalista i SDS-a, kako tvrde ti izvori mogla pomoci da neutralise rastuci uticaj Biljane Plavsic. Povodom socijalista u Srpskom narodnom savezu nisu se jos javno izjasnjavali, ali su to u njihovo ime ucinili Dodikovi nezavisni socijaldemokrati, koji su pozvali socijaliste da sa te dvije stranke formiraju vladu.

Ne zna se, naravno, da li lideru socijalista Zivku Radisicu zubi vise trnu od naprasne ljubavi Buhe, Damjanovica, Dodika ili Milosevica. Zato je beogradskom radiju B92 izjavio da je za takve razgovore jos rano i da se njegova partija zalaze za vladu eksperata, koja bi istovremeno bila i neka vrsta vlade nacionalnog jedinstva. Iza takve izjave, koja na prvi pogled lici na puku politicku frazu, krije se tanka pukotina kroz koju socijalisti traze izlaz. Drugim rijecima, sve pogledujuci prema Beogradu, oni SDS-u i radikalima nisu rekli ne, ali su postavili uslov da u koaliciju udje i Dodik i Plavsiceva, ciji pomen na Palama dozivljavaju kao poziv na satanisticku seansu. "Milosevic nas gura Palama u narucje, kao da ne zna da ako to ucinimo, na sljedecim izborima za nas nece glasati ni clanovi nasih porodica", rekao je za AIM jedan funkcioner srpskih socijalista, koji je zelio da ostane anoniman. On je dodao da za tu partiju postoje dva izlaza, buduci da, kako je rekao, "prica o koaliciji svih srpskih stranaka nema izgleda za uspjeh". "Ili cemo se pocijepati na ljude odane biracima i ljude odane Beogradu, ili ce Milosevic pokleknuti pod pritiskom zapada i prestati da od nas pravi Krajisnikove podanike. Do tada, sjedimo i cekamo", rekao je ovaj funkcioner.

Sudeci prema nagovjestajima, koji su AIM-u dati iz ekipe Karlosa Vestendorpa, da predstojeca konferencija o Bosni u Bonu, gdje ce dominirati rjesenja napravljena na analizi izbornih rezultata, "nece RS pribliziti protektoratu" - da se zakljuciti da SDS ubuduce nece voditi glavnu rijec u RS. Mozda je i to signal Radisicevim socijalistima da je sjedenju i cekanju dosao kraj. Na Palama o tome ne zele da razmisljaju. Njima trebaju jos dva poslanika.

Ivan Djordjevic