FRUSTRIRANE ZENE ILI NOVI KVALITET?
AIM JUNIOR Skoplje
U Makedoniji se jos uvek ne mogu identifikovati feministicki pokreti ili organizacije nalik na one u zapadnim zemljama. Medjutim, postojece organizacije zena i njihove aktivnosti na polju prava zena mogu se racunati u neku vrstu feminizma. Najveci deo aktivistkinja ovih organizacija odbijaju bilo kakvu njihovu povezanost sa terminom feminizam, koje izrazavaju izjavama tipa: "Mi se borimo za prava zena, ali nismo feministkinje". Takva averzija u odnosu na identifikaciju sa feminizmom je stvorena "zahvaljujuci" stereotipnoj viziji naseg coveka o clanicama ovog fenomena. "Kod nas rec feminizam asocira na neku borbu protiv muskaraca. Ova rec predstavlja uvredu koja je cesto usmerena prema zeni, za koju se misli da se ne brine o njenoj porodici", potencira Danijela Dimitrijevska iz Humanitarnog udruzenja ESE. O negativnim konotacijama feminizma govori i Lindita Kadriu, novinarka: "U glavi naseg coveka prva asocijacija za feministkinju je da je to neudata zena, izmedju 30 i 40 godina, koja se veoma retko sminka". Veoma ceto se feminizam identifikuje i sa lezbejstvom, sto dovodi do negiranja onih koje uistinu podrzavaju i veruju u takav pokret kao sto je feminizam. "Zbog identifikacije feminizma sa lezbejstvom, mnogi se ljudi distanciraju od podrske i njihovog ucesca u ovom pokretu, kaze Aleksandra Dukovska iz SOS telefona za zene i decu, zrtve nasilja. Isto obrazlozenje daje i studentkinja filoloskog fakulteta koja kaze: "Iako podrzavam feminizam, ipak ne mogu otvoreno o njemu govoriti jer bi me vecina nazvalo lezbejkom ili frustriranom zenom". Ovo dokazuju i reci jednog publiciste, koji ponekada, kada zeli da bude vulgaran, kaze da se na Balkanu feminizmom bave frustrirane zene, nezadovoljne sobom, cak i zene sa hormonalnim problemima. Veoma su ceste izjave muskaraca koje u feministkinjama vide zene koje mrze muskarce. Tako, S.T. iz Skoplja je misljenja da su feministkinje "stado zena koje ratuju protiv muskaraca", dok Dimitar Dimov, zanatlija iz Skoplja feminizam shvata kao neki "antidrzavni elemenat". "Mi smo konzervativno drustvo u kojem je glavni stub porodice zena. Ako srusimo taj stub, porusicemo citavo drustvo", dodaje on.
Nisu retke ni izjave zenskog pola koje u feminizmu vide istinsku devijantnost. "Ja mislim da je feminizam jedan ekstremni pokret", kaze Angelka Peeva Mladenovska, politikolog, dok glumica Silvana Bajcinovci o feninizmu kaze: "Za mene je feministicki pokret negativan, nehuman i neprirodan. On predstavlja posedicu muskog sovinizma". Medju onima koji razmisljaju o feminizmu ima i onih koji ga podrzavaju i takav jedan pokret pozdravljaju. "Ovaj pokret pomaze zenama da pronadju sebe i stvaraju jednu vrstu licne satisfakcije ili svojevrsnu zivotnu egzistenciju", kaze Oktaj Omeragic iz Skoplja i dodaje: "Zenska populacija ovim stvara konkurenciju u odnosu na muskarce, dok borba za prestiz dobija na kvantitetu cime i drustvo dobija na kvalitetu". O feminizmu kao pozitivnoj pojavi govori i dr. Avzi Mustafa koji kaze da je protiv negativnih konotacija feminizma, da je za potpunu medjupolnu jednakost, ali ne i totalnu, jer se znaju njihove specificnosti. Fenimizam, dodaje on, ne treba nametati, vec on treba da postoji u glavama svih muskaraca.
Sve ove predrasude u vezi sa fenomenom feminizma, poticu iz nepoznavanja i nedostatka informacija kod naseg coveka i oko samog termina i oko znacaja koji ima ovaj pokret. "Mi nemamo cak ni osnovne obrazovne temelje da bi smo shvatili feminizam", kaze filolog I.S. iz Skoplja. Iz razloga sto je feminizam veoma malo poznat kod nas, dok feministicka teorija uopste nije, treba istaci da je princip civilizovanosti odnosno individualnosti, objekat stalnih analiza teoreticara, koji se bave feminizmom. Po njima, princip civilizacije je patrijarhalna kategorija iskonstruisana prema muskim pogledima i zato oni sugerisu dvopolnu koncepciju (musku i zdjensku) individue, dok se neki drugi angazuju za jednu novu koncepiju gde bi medjupolne razlike bile u potpunosti beznacajne.
AIM SKOPLJE Suzana AHMETI