Nakon maratonske SKupçtine CG
aim/pod/pubs/zi
Poslije maratonskog zasijedanja crnogorskog parlamenta
RASPLET SE NE NAZIRE
TEKST:
Pokusaj parlamentarne vecine da politicku grupaciju gubitnika na crnogorskim predsjednickim izborima Momira Bulatovica uvede u institucije sistema, ostao je bez narocitog uspjeha. Za 25 dana, koliko je sa prekidima trajala sjednica Skupstine Crne Gore, jedini uocljiv efekat bio je prestanak ulicnih protesta Bulatovicevih pristalica koji se ne mire sa izbornim neuspjehom. Ispostavilo se da skupstinsko zasijedanje, ipak, nije oznacilo kraj ulicnih desavanja, jer je upravo odlazeci crnogorski Predsjednik Momir Bulatovic u zavrsnici sjednice najavio nastavak "gradjanskih protesta", kako bi se dokazalo da je kriza u Crnoj Gori "nastala u institucijama sistema". Istina, Bulatovic je u svom skupstinskom govoru pokusao da otupi militantnu ostricu istupa svojih stranackih kolega, ali nije propustio da naglasi kako njegova partija "nikada nece priznati izbornu kradju na predsjednickim izborima". To je bio razlog da predsjednik Skupstine Svetozar Marovic Bulatovicev govor oznaci kao "utilitarno dimenzioniran, sa namjerom da se vrati samopouzdanje i ojaca poljuljano raspolozenje u politickim krugovima njegovih simpatizera".
Ono u cemu su pripadnici "gubitnicke" grupacije saglasni, jeste da su prijevremeni parlamentarni izbori jedini put za izlazak iz krize koja vec potresa Crnu Goru. Zbog toga su Bulatovicevi zastupnici pokusali da u skupstinskim odborima i ostalim ad hock formiranim radnim tijelima, "pomognu" u formulisanju zakljucaka kojima bi se precizirali uslovi i termin za vanredne izbore. Sve se, ipak, zavrsilo na pokusaju.
- Jos od vremena kada je pocela kriza u nasoj partiji, sva nasa nastojanja da sa njima pronadjemo kompromis, ostajal su bez rezultata. To se pokazalo i sada: onoga trenutka kada je izgledalo da ce postici dogovor koji ce biti u interesu gradjana Crne Gore, oni su poceli da postavljaju zahtjeve koji su bili nepri- hvatljivi - izjavila je poslije sjednice predsjednik vladajuce Demokratske partije socijalista Milica Pejanovic - Djurisic. Ona je uvjerena u nastavak scenarija ciji je cilj "da se konstantno destabilizuje Crna Gora, da podriva mir, stvaraju nove podjele i napetosti". Cak je izrazila sumnju u to da je cilj Bulatoviceve grupacije odrzavanje vanrednih izbora na kojima uporno instistiraju: "Da zaista zele izbore, ne bi postojao ni jedan racioonala razlog zbog cega se ne bi izjasnili za zakljucke Skupstine", rekla je.
Suprostavljene grupacije u crnogorskom Parlamentu beskrajno su udaljene i oko
uzrocnika krize i nacina njenog prevazilazenja. Dok je predsjednik Republike
Momir Bulatovic tvrdio da su "parlamentarni izbori, uslov stabilizacije
politickih prilika, a ne stabilizacija, pa izbori", usvojeni zakljucak
parlamentarne vecine jasno propisuje da ce izbori biti odrzani jedino u
uslovima stabilnog gradjanskog mira. I tu, zapravo, lezi sustina problema.
Grupacija Momira Bulatovica, nakon deset dana provedenih na ulici u pokusaju
da probudi "gnjev naroda", izdejstvovala je skupstinsko zasjedanje namjerna da
na njemu nagovori poslanike da glasaju za ponistavanje izbora! Ipak, vjerova-
tno su iznoseci takav zahtjev, celnici Bulatoviceve partije bili svjesni da
Skupstina ne moze odlucivati o stvarima koje nadilaze njene nadleznosti. Pri
tom su svakako imali u vidu da su o izborima rekli svoju rijec svi drzavni
organi - od onih u lokalnoj upravi do Republicke izborne komisije, Vrhovnog
i Ustavnog suda Crne Gore.
- Zahtjev da se sve to, zbog nezadovoljstva odlukama drzavnih organa preseli
u Skupstinu, ali ne da bi se razgovaralo, nego da bi se izbori ponistili
a Skupstina preuzela njihove ustavne nadleznosti, bilo je neprihvatljivo.
To je uradjeno sa namjerom da se kompromituje ustavna pozicija Skupstina da ona nadidje ustavne nadleznosti da bi se sjutra reklo da u sistemu nista nije sigurno, da nema precizne podjele nadleznosti - tvrdi potpredsjednik Djukanoviceve Vlade Miodrag Vukovic.
Iako se Skupstina pokazala dobrim armortizerom vaninstitucionalnog pritiska, po svoj prilici generisanog sa Dedinja, efektima sjednice crnogorskog Parla- menta mogu se pohvaliti i jedni i drugi. Oni Bulatovicevi cinjenicom da su svom clanstvu "pokazali" kako je i posljednja institucija crnogorske drzave u koju su vjerovali - "protiv njih", pokusavajuci tako da ih odrze u stanju povisenih tenzija, koje je Svetozar Marovic nazvao "visokim stepenom iraci- onalnosti".
Djukanovicev tabor ponosan je na saznanje da je "afirmisana i ojacana ustavna pozicija Skupstina", a jos vise na to sto su se jedinstvenom frontu "antimi- losevicevskog otpora" pridruzile sve relevantne politicke snage u Crnoj Gori, izuzimajuci Bulatovicevu. Sjednica Skupstine demonstrirala je i Bulatovicevu namjeru o kojoj se do sada govorilo samo u politickim kuloarima. Iako je organizacija vlasti, pa time i predsjednicki izbori, suvereno pravo republike, najavljeno je da ce svoju rijec o izbornim neregularnostima dati i Savezni sud! Bas kao kada je Savezni ustavni sud, mimo ustavnih ovlascenja "proglasio" Momira Bulatovica za kandi- data odbjeglo DPS na proteklim predsjednickim izborima, opet ce se cuti glas "nepristrasnih" saveznih organa.
- Odluka Saveznog ustavnog suda o Bulatovicevoj predsjednickoj kandidaturi bila je najava da ce se o izborima, koji su suverena nadleznost drzavnih organa Crne Gore, odlucivati pred Saveznim sudom i Saveznim drzavnim tuziocem. Bila je to, zapravo, najava jednog procesa. U ovoj pravnoj stvari nema nikakve nadleznosti Saveznog suda. Savezni sud sudske institucije proglasile su se ustavno nenadleznim da rjesavaju slicne sporove kada su se problemi javili u Srbiji. Bice interesantno vidjeti hoce li isti arsin Savezni sud imati i sada. Ako bi bilo tako, odagnali bi sumnju da postoji plan unitarizacije SRJ
- kaze Miodrag Vukovic.
Ono sto ce se zbivati u Crnoj Gori, (Milica Pejanovi - Djurisic je ubijedjena da se radi o scenariju), djelimicno je vidjeno u danima poslije predsjednickih izbora. "Pritisak demokratske javnosti", koji najavljuje Momir Bulatovic, prevedeno na domaci teren, znaci ulicu, balvane, vatru, proteste "do ispunjenja cilja"...Navodnu namjeru tih snaga da naprave politicki kompromis, da se politicki pomire sa drugacije mislecima i ispostuju volju vecine, i ovoga puta prevladala je potreba da "na misice" proguraju svoju politicku ideju. Manje je bitno to sto u Crnoj Gori, cak ni u prvim danima poslije "izborne kradje", nije bilo energije bunta, toliko potrebne za nakane Bulatovicevih istomisljenika. Ipak, takve "sitnice" ne zadaju glavobolju onima koji opet najavljuju nemire: za scenario vec vidjen na bivsim YU prostorima, dovoljno je i saka gnijevnih.
- Njihov "alternativni put" nije bio alternativando odredjeno trenutka, nego je to alternativa do kraja. To je alternativa bez alternative. Prica o kompro- misima je njihova politicka floskula, to je politicka magla bacena nama u demokratskom bloku da bi se prikrila prava sustina politicke ideje koja kod njih stanuje - da oni ne odustaju od svoje politicke namjere da ostvare cilj koji sadrzi politicku, drzavnu ideju u kojoj je sublimiran i licni interes opstanka na vlasti onih koji te ideje promovisu, ali i siri koncept drugacijeg ustavnog uredjenja Crne Gore i SRJ - izricit je potpredsjednik crnogorske Vlade Miodrag Vukovic.
Odlucni da se tome suprostave,poslanici crnogorskog Parlamenta (54 od 71), izglasali su zakljucke u kojma se kao termin vanrednih parlamentarnih izbora pominje period "od sredine aprila do kraja maja naredne godine". Spreman je i set zakona kojima ce biti uoblicena zakonska infrastruktura koja ce garantovati regularne izbore, a ako bude saglasnosti parlamentarnih stranak, poslije Djukanovicevog preuzimanja predsjednicke funkcije (15.januara), bice formirana i visestranacka prelazna vlada.
Jedna nepoznanica ce ipak ostati: hoce li u svemu biti kooperativan Momir Bulatovic, ili ce i proljetne izbore unaprijed proglasiti neregularnim?! Mozda ce i njih, poput predsjednickih, nazvati "neuobicajenom kradjom". Naravno bez pojasnjenja jesu li u svim dosadasnjim crnogorskim glasanjima on i njegovi partijski drugovi manipulisali samo onoliko koliko je "uobicajeno".
Nebojsa REDZIC AIM Podgorica