KINESKI 'PROZOR U SVET' BOLJI OD DOMACEG
Mnogo je onih koji ne zele povratak Elektronske industrije (EI) na trziste. To su oni koji zaradjuju na televizorima, telekomunikacijama i ostalim sto EI proizvodi. Ulazimo im u profite od vise miliona maraka. Moramo svi da se borimo protiv toga", kaze potpredsednik EI korporacje iz Nisa Predrag Doganovic.
AIM, BEOGRAD, 26. 11. 1997.
Poziv na borbu protiv profitera koji zaradjuju na proizvodima koje proizvodi i niska EI upucen je pre nego sto se predsednik Savezne republike Jugoslavije Slobodan Milosevic vratio iz "uspesne i izuzetno vazne" posete "svestkoj sili i proverenom prijatelju Srpskog naroda" Narodnoj republici Kini. Samo dva dana nakon povratka prvog coveka SRJ iz Kine Privredne komore Srbije (PKS) Momir Pavlicevic najavio je u razgovorima sa privrednicima Sangaja da ce Jugoslavija do kraja godine uvesti pet hiljada televizora iz Kine od kojih ce dve hiljade uvesti niski elektronci.
Reagujuci na ovakav nagovestaj iz privrednog vrha Srbije potpredsednik EI Holdinga Dragisa Antic je demantovao bilo kakvu mogucnost uvoza TV, rekavsi da nije bilo apsolutno nikakvih razgovora o uvozu televizora i bele tehnike iz Kine".
Prema njegovim recima krajnje je nejasna informacija o niskom uvozu dve hiljade televizora iz Kine. "Doduse, potpredsednik Privredne komore je sa privrednicima iz Kine imao zatvoren sastanak ali niko iz EI nije dao ovlascenja PKS za takve dogovore", pomalo pomiriljivo kaze Antic.
Dan kasnije Poslovodni odbor EI izdaje saopstenje kojim se nista direktno ne demantuje ali se navodi da je izjava Pavlicevica nedovoljno precizna i da je nanela "poslovnu, marketinsku i drugu vrstu stete u procesu konsolidacije EI holdinga".
Nekadasnja proizvodna kicma i proizvodni stub juga Srbije, elektronski gigant EI iz Nisa danas jedva da opstaje sa neizmirenim obavezama prema ino dobavljacima u visini od 21,5 miliona dolara i obavezama u zemlji od nekoliko stotina miliona dinara.
Ovaj nekadasnji komunisticki gigant unisten sankcijama i neradom uposljava 12.700 radnika od kojih stvarno danas radi tek oko 15 do 20 odsto. I taj minimalna broj radnika prosle godine je uspeo da ostvari ukupan prihod od 500 miliona i 480 hiljada dinara ali su rashodi bili mnogo veci, pa je 30 preduzeca ovog kolektiva iskazalo gubitak od 45 miliona dinara.
Novo poslovodno rukovodstvo koje je preuzelo sistem EI sredinom aprila uspelo je da deblokira ziro racune fabrika i da reprogramira njihove obaveze. Obaveze EI kod banaka izmirene su naplatom zaostalih potrazivanja od javnih preduzeca koje se mere destinama miliona dinara sto se pored trocifrenih dugova i ne moze smatrati velikim uspehom.
Predizborni kredit iz Fonda za razvoj Srbije od pet miliona maraka usmeren je, kako poslovodstvo istice, u najprofitabilnije programe. "U posebnom aranzmanu sa "Jugopterolom", a na bazi barter aranzmana sa Kinom obezbedjena je proizvodnja 23 hiljade kolor katodnih cevi i uposljavanje 930 radnika fabrike "Katodne cevi" koja duze vreme nije radila. Na osnovu sredstava dobijenih iz Fonda za razvoj pokrenucemo novi set od 30 hiljada katodnih cevi", navode u Poslovodnom odboru EI. Rukovodstvo Ei istice i da je trenutno u procesu proizvodnje 26 hiljada televizora u koje se ugradjuju katodne cevi niske fabrike.
Upravo kada su iz niske fabrike elektronskih naprava pocele da stizu informacije da je proizvodnja televizora povecana i da je fabrika spremna da pokrije trziste domacim televizorima verovatno iz visih (ili licnih) interesa objavljeno je da ce SRJ iz "daleke ali prijateljske Kine" uvesti televizore.
"EI ima fabriku televizora odnosno TV lanac koji cine vise fabrika iz sitema EI i uposljava nekoliko hiljada radnika. Veci deo tih fabrika radi ispod 30 odsto kapaciteta. Radnici su ili na placenom odmoru ili rade za mizerne plate", kaze predsednik Asocijacije slobodnih sindikata (ASS) Bratislav Djuric. On istice da bi uvoz kineskih televizora znacio zasicenje ionako skromnog trzista za televizore iz EI programa. "Kineski televizori bi znacili i gubitak posla i egzistencije za nekoliko hiljada radnika i clanova njihovih porodica.To znaci propast EI", dodaje Djuric.
Rukovodstvo EI cesto istice i ubraja u svoje uspehe i zaustavljanje sverca televizora i ostalih aparata iz programa EI i stalno istice da "nece dozvoliti da se njihovim preteranim uvozom blokira domaca proizvodnja". Ipak pomirljivi tonovi oko "nedovoljno precizne izjave" Pavlicevica nagovestavaju mogucnost da rukovodstvo EI odustane od principa zastite domaceg trzista od proizvoda koje sami prave. Sistem cija sudbina direktno zavisi od politickog i privrednog vrha drzave i nema prevelike mogucnosti da se odupire "necijoj" zamisli da mu "prozor u svet" bude kineske prizvodnje umesto domace.
Zoran Kosanovic (AIM)