POSLEDNJA SANSA DSK!?

Pristina Nov 24, 1997

AIM JUNIOR Pristina

Glavni odbor kao najvisi organ, izmedju dve Skupstine, najuticajnije partije kosovskih Albanaca Demokratskog saveza Kosova, koji u svom sastavu broji 55 clanova, a koji bi po dogovoru trebao da se sastaje barem jedanput mesecno, usled opsteg pada politicke aktivnosti Albanaca na Kosovu, a posebno usled stalnih potresa unutar ove partije, nije se sastajao cak poslednjih 18 meseci.

Posto Skupstina Kosova, ukinuta 1990 godine, proizasla iz parlamentarnih izbora 1991., do sada nije konstituisana, oni kosovski Albanci koji su je i izabrali, sastanke Glavnog odbora DSK poodavno posmatraju kao na sastanke najviseg novoa. Cak su se pitanjem odrzavanja ili neodrzavanja sastanaka ovog organa uveliko bavila i sredstva informisanja na albanskom jeziku, cesto mesajuci desavanja unutar partije i proglasene drzave, tzv. Kacanickim Ustavom. Razlog ovakvom, ukorenjenom razmisljanju i poistovecivanju nadleznosti, lezi i u cinjenici mesanja kompetencija i kontinuirano vladajuce uloge predstavnika ove stranke sa inace trenutno najvise unutrasnjih protivurecnosti.

Cak sastanak ili konsultacije radi zauzimanja stavova ovog najviseg partijskog organa nije odrzan ni u vreme najvece opasnosti eksplozije na Kosovu, januara i februara ove godine, kada je uhapseno vise od 100 Albanaca, a koji su kasnije kaznjeni zbog, kako ih je optuznica teretila "udruzivanja s ciljem ugrozavanja teritorijalnog integriteta SRJ" i za "teroristicku delatnost".

Tek krajem oktobra ove godine jedan broj clanova Glavnog odbora DSK preduzela je inicijativu radi hitnog odrzavanja sastanka, u formi peticije. Nju je potpisalo cak 33 clana, koji se inace u politickoj i intelektualnoj javnosti smatraju unutrasnjom opozicijom u odnosu na predsednika ove stranke Ibrahima Rugovu. Peticiju nisu potisali oni koji se smatraju ljudima bliskim predsedniku Rugovi, koji cini se u ovom trenutku cine manjinu.

Udovoljavajuci onima koju su neizostavno zahtevali odrzavanje sastanaka Glavnog odbora DSK, on je odrzan krajem oktobra, a odmah zatim, pocetkom novembra odrzan je jos jedan. Kao sto se i ocekivalo, na tom sastanku nije doneta nikakva znacajnija odluka, obzirom da je na odrzanom sastanku predsednistva ove stranke, vec bila doneta, o odrzavanju zakasnelih izbora u DSK. Medjutim, ono sto se jos jednom na ovom sastanku potvrdilo je postojanje dva snazna bloka, medjusobno vrlo suprotstavljena. Njihove opcije se konfrontiraju po svakoj tacki diskusije. Tako nesto se moglo uociti i u pripremi jedne Deklaracije ove partije u vezi sa stavovima premijera Albanije Fatosa Nanoa, posle njegovog susreta sa predsednikom Srbije Slobodanom Milosevicem na Kritu, kada je Nano kosovske

Albance, koji su gajili vece nade u politicku podrsku oko njihovih zahteva od strane Albanije, nazvao "zajednicom". Tako je deo clanova Odbora, inace blok koji uglavnom cine bivsi politicki zatvorenici u bivsem jugoslovenskom rezimu bio umereniji u formulacijama i ocenama Nanoove izjave, dok je krilo koje se smatra bliskim dr.Ibrahimu Rugovi, uputilo vrlo ostre tonove.

Velike protivurecnosti unutar ove partije, cak i unutar njegovog najviseg rukovodstva, uocavaju se u trima varijantama zakljucaka sa odrzanog sastanka Glavnog odbora. U tom smislu su i tri potpredsednika DSK, diskusije i zakljucke sa istog sastanka sasvim razlicito predstavili, svaki od njih zastupajuci gledista bloka kojem pripadaju. Vec dosta dugo suprotstavljene stavove inace ne mogu da prikriju dva potpredsednika dr. Fehmi Agani, kojeg mnogi smatraju ideologom partije i Hydajet Hyseni bivsi politicki zatvorenik.

Maksimalan pad nivoa komuniciranja ljudi izabranih u najvisem partijskom organu Demokratkog saveza Kosova pokazao je upravo ovaj poslednji sastanak. Ostri polemicki tonovi neretko su isli do arogancije, diskusije su cesto prekidane od strane predsednika Rugove, upadanje jedan drugom u rec i na momente zaglusujuca galama, kada niko nikoga nije slusao, kazuju o velikoj krizi u koju je zapala ova partija, iz koje, smatraju kosovski analiticari moze izaci samo novim izborima ili podelom ove partije u dva krila.

Poneki casopis na Kosovu je uspeo da objavi i diskusije citavog toka sastanka, koji je inace bio zatvoren za javnost, a koji su prema nekim informacijama tajno snimili diktafonima bas neki clanovi ovog Odbora. Jedini zakljucak ovog sastanka, smatra jedan broj ucesnika, je istovremeno i poslednja sansa ostanka DSK na vladajucoj poziciji: Odrzavanje unutarpartijskih izbora, gde se ocekuje da dr. Rugova uz pomoc svojih pristalica dobije vecinu. A onda, predvidjaju poteze njegovi istomisljenici, on ce verovatno okrenuti drugi list i udaljiti od sebe one koju su mu ovih poslednjih godina "zagorcavali zivot"...

Posebna prica je kada ce i kako biti raspisani izbori za predsednika svih kosovskih Albanaca. Gospodin Rugova je obecao da ce se do 24. decembra znati tacno da li ima mogucnosti za odrzavanje novih izbora. U opozicionim krugovima, opet vlada pesimizam...

AIM Pristina Rrahman PACARIZI