o kraÐi izbora

Podgorica Nov 12, 1997

aim/pod/pubs/zi

*

Crnogorski izbori - prosli i buduci

KAKO SPRIJECITI KRADjU

Kradja je rijec koja je na tekucem, sada vec, maratonskom zasijedanju (u toku je osmi dan rasprave) crnogorskog parlamenta najcesce koriscena u diskusijama poslanika. Clanovi poslanickog kluba Momira Bulatovica su tim terminom karakterislali upravo minule predsjednicke izbore, dok je opozicija sirila tu odrednicu na sva ranija izjasnjavanja gradjana. Tim povodom, Dragan Soc, poslanik koalicije Narodna sloga je konstatovao da su u stvari, "posljednji predsjednicki izbori bili simfonija u odnosu na sve dosadasnje". Uprkos nastojanju grupacije sada vec odlazeceg predjednika Momira Bulatovica da sve izborne mahinacije veze za minulo glasanje, na povrsinu je isplivao kompletan prljavi ves vezan za sva dosadasnja biranja u kratkoj istoriji crnogorskog visestranacja.

Vec je u izbornoj kampanji, u sudaru tabora dvojice dotad neprikosnovenih gospodara Crne Gore, Bulatovica i Djukanovica, postalo jasno da je problem i jednih i drugih to sto se isuvise dobro poznaju. Sumnjicenje i podozrenje
kad god bi se pomenuo glasacki proces, odavali su utisak da ce se glavni posao i na ovim izborima obaviti iza scene. Pitanje je samo - s kojim glavnim akterima? Tako je jos u julu mjesecu, Predrag Bulatovic, potpredsjednik DPS kojeg predvodi njegov prezimenjak, zazalio sto je Racunski Centar Vlade Crne Gore preko kojeg se obradjuju izborni rezultati "ostao u rukama Mila Djukanovica". On je tada izrazio i strahovanje da je moguce "projektovati rezultate izbora preko tog Centra".

"Sada kada vidimo sta se sve desava u sudaru dvije grupacije koje su pripadale ili pripadaju strukturi vlasti, ne treba mnogo maste da se dodje do zakljucka sta je sve ta vlast, dok je bila kompaktna, radila opoziciji", kaze Dragan Soc, poslanik Narodne stranke. On tvrdi da su svi dosadasnji izbori u Crnoj gori bili nefer, nedemokratski i neslobodni, sto znaci da je na svima njima, kako to sada ponavlja Bulatovicev DPS, "volja gradjana bila pokradena".

Pomenuti Predrag Bulatovic nije voljan da daje izjave na temu ranijih izbornih mahinacija - samo za posljednje kaze da su pokradeni. Na primjedbu da mu sve nepravilnosti koje su pratile protekle predsjednicke izbore nijesu smetale ranije dok je DPS bio jedinstven i dok je pobjedjivao, Bulatovic uzvraca da sa izbornim kradjama on nikada nije imao veze. Ipak, u skupstinskoj raspravi Predrag Bulatovic je otkrio neke detalje koji su odslikavali tu prethodnu fazu, jedinstvenog i apsolutistickog DPS-a. Prvo je priznao da je uoci proslogodisnjih parlamentarnih izbora, naprecac, skrojen izborni zakon koji je od Crne Gore, koja je dotad figurirala kao jedna izborna jedinica, napravio 14 izbornih okruga, sto je omogucilo vladajucoj stranci da ponovo osvoji apsolutnu vlast. "Danasnja Televizija, nadmasila je najbolje dane jedinstvenog DPS-a", izjavio je Bulatovic, odslikavajuci time i sedemogodisnji period "nezaisnosti i profesionalnoisti" najmocnijeg medija. Najdalje je, ipak, otisao kada je priznao da je DPS imao vise faza svog djelovanja, i da je u jednoj od njih, cak, "dijelio oruzje po partijskoj liniji".

Ono na sta gubitnici sa predsjednickih izbora najvise, sada, upiru prstom i sto im je krucijalni dokaz "izborne kradje" su biracki spiskovi. Bulatovicevci navode kako su, izmedju dva kruga, brojni novi glasaci upisani mimo Zakona, a da su s druge strane, sa spiskova brisani njihovi simpatizeri i clanovi. Djukanovicev tabor im na sve to uzvraca da su na birackim mjestima oba kandidata imala svoje predstavnike i da su svi oni potpisali izvjestaje o prebrojanim glasovima i time priznali regularnost izbora. Niti na jednom mjestu nije bilo zahtjeva za ponavljanjem glasanja - to je glavni argument odbrane pobjednika Djukanovica.

Opozicija je na ovo razracunavanje dvije sukobljene strane DPS-a, uzvracala, opet, podsjecanjem na svoj status prilikom svih ranijih izbora. Njihovi predstavnici su konstatno od 1990 godine sikanirani, nije im omogucavano da se ukljuce u proces brojanja listica, cak su na nekim mjestima fizicki napadani, dok su svi zahtjevi oko sredjivanja birackih spsikova, glatko odbacivani.

"Ovi predsjednicki izbori su bili korak naprijed u odnosu na sve dosadasnje, mada su i oni pokazali da jos nemamo one elemente koji odgovaraju standardima demokratskog svijeta ", ocjenjuje Dragan Soc i zakljucuje - "Ono sto danas iznose pripadnici porazenog tabora Momira Bulatovica, znaci i fakticko priznanje da su svi dosadasnji izbori, posebno oni parlamentarni, pokradeni upravo od onih koji se zale na kradju".

Kada se okonca tacka dnevnog reda na tekucem parlamentarnom zasijedanju, i kada vecina poslanika odbije Rezoluciju Bulatovica o ponistenju nedavnih predsjednickih izbora sto je vec sada sasvim izvjesno, na red ce doci rasprava o setu zakona koji bi trebali da buduce izbore u Crnoj Gori ucine, istinski, demokratskim. Naime, na osnovu Sporazuma izmedju demokratske opozicije Vlade i Djukanovicevog DPS-a, uslo se u izradu svih kljucnih Zakona, od onog koji regulise rad drzavnih medija, preko Izbornog, do Zakona o finansiranju stranaka, kako bi se, napokon, sredinom naredne godine odrzali prvi, za sve ucesnike u toj trci, ravnopravni i posteni izbori. Nacrti ovih zakona obecavaju da ce njihovim usvajanjem Crna Gora napraviti jedan krupan demokratski iskorak. Ubuduce, kako stoji u tim skicama Zakona, glavni urednici drzavnih medija nece moci da se biraju bez saglasnosti svih relevantnih politickih partija, dakle i opozicije, zatim, Crna Gora ce biti vracena na jednu izbornu jedinicu i proporcionalni sistem odlucivanja, dok ce i ogromna imovina bivseg Saveza Komunista, koju je po automatizmu i nezakonito naslijedio i koristio iskljucivo DPS, sada biti podijeljena svim paralamentarnim politickim partijama.

I sto se famoznih birackih spiskova tice, stvar ce biti pod kontrolom. Oni ce, kako se predvidja nacrtom zakona, biti elektronski i dostupni svim politickim partijama i gradjanima, kako bi pravovremeno mogli da intervenisu na otklanjanju nepravilnosti. Svim tim ce se, valjda, uciniti da ce nakon svih buducih izbora u Crnoj Gori, porazeni moci da se ljuti - samo na sebe.

Nebojsa Redzic AIM Podgorica