FORUM ZA NOVU TELEVIZIJU

Zagreb Nov 11, 1997

AIM, ZAGREB, 11.11.1997. Hrvatska televizija treba se pretvoriti iz drzavne u javnu televiziju, objektivnu, nepristranu i profesionalnu. Trazimo ukidanje monopola HTV-a i ogranicavanje njegovog reklamnog prostora, da bi se privatnim poduzetnicima olaksao ulazak na audiovizuelno trziste - predlaze u Hrvatskoj novoosnovani "Forum 21", udruzenje novinara elektronskih medija, uglavnom bivsih i sadasnjih novinara HTV-a.

Udruzenje je uzvitlalo prilicno javne prasine: samo par dana nakon prvog javnog sastanka Foruma proslog tjedna, isprovocirana je negativna reakcija drzavnog vrha. Forum 21, (21 znaci kao 21. stoljece) predlaze i liberalniju politiku dodjeljivanja privatnih tv i radio koncesija/frekvencija, s vecim udjelom stranog kapitala (sa sadasnjih 25 na 49 posto), no sto to sada dopusta hrvatski zakon. Forum smatra da bi se iz drzavnog rtv sistema trebala izdvojiti mreza odasiljaca i postati servis svim zainteresiranim, na trzisnim osnovama. Forum - koji ce djelovati u okviru Hrvatskog novinarskog drustva - ocjenjuje da u javnim i privatnim elektronskim medijima ne smije biti zabranjenih tema i novinara, te trazi slobodu sindikalnog organiziranja.

Medju clanovima Foruma najvazniji je Mirko Galic, nedavno imenovani clan troclane uprave HRT-a, nekadasnji glavni urednik tjednika "Danas" i donedavni dopisnik "Vjesnika" iz Pariza. Iznenadjenje medijskih analiticara bilo je tim vece, jer pojedini zahtjevi Foruma nagrizaju izvor zarade i polozaj HTV-a, gdje prima placu. Oprezni Galic odgovara da su to sve zapravo ideje i polazista za raspravu o profesiji, da je pristupio Forumu prije dolaska na HTV i sada ne zeli zbog toga kolegama okrenuti ledja.

Uz Galica, motor Foruma je i bracni par Dubravko Merlic i Zeljka Ogresta. Nekadasnji voditelj popularne emisije Slikom na sliku, koja se svojedobno presnimavala da bi bila emitirana i u programima beogradskih nezavisnih tv stanica i voditeljica gledanog talk showa izgubili su lani svoje emisije na HTV-u. Vec duze vrijeme zale se da ih urednici drze na ledu bez razloga i neprimjereno njihovom ugledu. Tu su zatim Mirjana Rakic, urednica vanjske politike i dobitnica ovogodisne nagrade Hrvatskog novinarskog drustva za zivotno djelo, te Neda Ritz, urednica koja za HTV bira izvrsne strane dokumentarne filmove i serije. Njih su dvije rijetka veza s predratnom televizijom, koju su - uz razumljive kompromise - uspjele nadzivjeti. S njima je i nekoliko novinara s Radija 101, stanice koja je prosli tjedan napokon legalizirala status: s ministarstvom prometa i veza potpisan je petogodisnji ugovor za koristenje frekvencije.

Predsjednistvo vladajuce stranke s Tudjmanom, Suskom, Granicem i ostalim najmocnijim clanovima, ocijenilo je zahtjeve Foruma - "neutemeljenima". HRT je javno poduzece odgovorno Saboru, a program mu, slicno kao u evropskim zemljama utvrdjuje Vijece sastavljeno od zastupnika parlamentarnih stranaka, nacionalnih manjina i predstavnika znanstvenih, vjerskih i kulturnih organizacija, napisali su u izjavi nakon sjednice Predsjednistva.

I povrsni promatraci znaju da to Vijece HRT-a nema nikakav utjecaj na program (cak ni formalno, jer ima tek savjetodavne ovlasti), uostalom, vecina clanova je iz HDZ- a. Tudjmanov odgovor Forumu stoga se tumaci njegovom podrskom sadasnjoj urednickoj ekipi - koju personificiraju glavna urednica Hloverka Novak-Srzic, urednik informativnog programa Obrad Kosovac, glavni direktor Ivica Mudrinic te ekipa "Motrista" kasnovecernjeg politickog magazina koji uredjuje Miljenko Manjkas, bivsi cinovnik Tudjmanovog ureda koji su trn u oku Foruma.

Nezavisni komentatori takodjer ocjenjuju da Tudjman ne smije odvise snazno i otvoreno napasti forumase jer se radi o ljudima koji imaju podrsku medjunarodne zajednice (mnogi od njih proveli su neko vrijeme npr. u SAD na studijskim putovanjima, Radio 101 uziva naklonost zbog borbe za svoju koncesiju). Clanovi Foruma imaju i dosta uspjeha kod publike i dobro kotiraju na listama popularnosti. Stoga je, kao jedan od rezultata njihove inicijative, moguc i svojevrsni savez o nenapadanju: dopustanje Galicu i drustvu da "omeksaju" tv program, npr. prosirivanjem prostora koji dobiva opozicija, uz nesto finiju, sofisticiraniju obranu Tudjmanove politike, bez propitivanja njenih temelja.

Jer, vecina novinara iz Foruma ipak su djeca hadezeove medijske politike: bili su generacija sto je smijenila prethodnike iz kasne komunisticke faze. Clanovi Foruma poput Denisa Latina, Tihomira Ladisica, Olivera Drazica, Elizabete Gojan, Silvane Mendjusic tzv. su ratna generacija. Njihovi ratni izvjestaji nisu izlazili iz okvira sluzbene drzavne politike. Bili su to spretnije napravljeni prilozi, umiveniji, no zato su nekad znali imati i ubojitiji nacionalisticki naboj. Pridonosili su nacionalnoj homogenizaciji, bez kritickog sagledavanja njezinih negativnih posljedica. Mracnom stranom rata - otpustanjima s posla po nacionalnoj liniji, delozacijama, ratnim zlocinima s hrvatske strane - nisu se bavili. Pritiske vlasti na nezavisne medije zaobilazili su, sve dok se vlast nije pozabavila i s njima.

Dobar dio ih je tako otisao s HTV-a na privatnu TV Mrezu tek onda kad je vlast "pretjerala", odnosno, kad je prevladala neka druga struja u HDZ-u i na njihovo mjesto dovela jos podobniju, sljedecu generaciju. Ipak, to iskustvo pomoglo im je, vjerojatno, da postanu kriticniji i borbeniji. Neki od njih - kao Branimir Bilic, voditelj TV Parlamenta, emisije u kojoj gostuje i premijer Matesa - riskiraju posao na HTV-u zbog Foruma, ali, vjerojatno, procjenjuju da inozemni pritisak na hrvatsku vlast zbog medija, pruza priliku i za jacanje polozaja.

"Feral Tribune" popratio je osnivanje Foruma 21 sljedecim komentarom: "Ostaje dojam da su se novinari-elektronicari, s casnom iznimkom Radija 101, sjetili doci tek na serviranje juhe koju (i) za njih vec sedam godina usrdno podgrijavaju njihovi unplugged-kolege iz 'dijela tiska'." Novine pod utjecajem HDZ-a poput Vjesnika i Vecernjeg lista docekale su Forum suzdrzano, tekstovima poput "kako u Evropi funkcioniraju javni mediji" - pa se usput potenciraju primjeri kad i u tim, demokracijama-uzorima, pojedine partije isposluju smjenu ovog ili onog urednika - ili s prilicno ostrim napadima koje predvodi "glasnik" predsjednickih dvora Carl Gustaf Stroehm: "Neki traze drukciju televiziju - ali bogzna, jednoga dana bi se Hrvati mogli probuditi i vidjeti da su preko noci dobili 'drukciju' republiku".

Sudbina Foruma jos nije jasna, ali jedno je sigurno: lideri HDZ-a ovih su godina pokazali da poznaju moc televizije i kako je koristiti. Skepticniji promatraci smatraju da ce oni - osobito dok Tudjman vlada drzavom - dopustiti tek kozmeticke promjene. Pomladjivanje, ograniceno moderniziranje i demokratiziranje moglo bi im sada donijeti pokoji plus kod medjunarodnih faktora. Medju clanovima Foruma dosta je dobrih tv-zanatlija: njihova pomoc vodjama hadezeovskih frakcija moze u posttudjmanovskom razdoblju biti vrlo dragocjena.

IGOR VUKIC