Abolicije M.Bulatovi†a

Podgorica Nov 10, 1997

NN: Za sedam godina predsjednickog mandata crnogorski predsjednik Momir Bulatovic pomilovao blizu pet stotina lica

N: Kako abolirati sebe

PN: Svi kriterijumi Momira Bulatovica za pomilovanja "sakom i kapom" doista ostaju problematicni i nejasni, kada se makar i ovlas zaviri u spiskove krivicnih djela koji su ih pomilovani pocinili

tekst:

Od svih vladara u dugoj istoriji Crne Gore, ako nipocemu drugom Momir Bulatovic ce ostati upamcen kao glavar posebno "meka srca" i nesvakidasnjeg senzibiliteta za pravdu. Crnogorski je predsjednik, za sedam godina upravlja- nja drzavom pomilovao ravno 473 osobe, koje su u krivicnom postupku bila osudjene na duze ili krace vremenske kazne. Podgoricki nezavisni nedjeljnik "Monitor" pedantno je sva ta pomilovanja pretvorio u godine, pa su robije pretvorene u uslovne kazne i "skracena tamnovanja" dosegli cak 167 godina.

Vjerovatno da bi ta golema i osjetljiva drzavnicka djelatnost odlazeceg Predsjednika, uglavnom ostala nepoznata javnosti, da se na stranicama ovdasnjih listova, nekako istovremeno ovih dana nijesu pojavila dva otvorena pisma adresirana upravo Momiru Bulatovicu. U prvom pismu pre- dsjedniku, jezivo - optuzujuce sadrzine Radomir Sekulovic iz Podgorice ga podsjeca da je pomilovao, zapravo oslobodio daljeg izdrzavanja kazne ubicu njegove kcerke- jedinice. Otac nesrecne djevojke izmedju ostaloga je ustvrdio i sledece: "Ucinili ste to da bi napravili licnu uslugu svom najvjernijem saradniku Pedji Bulatovicu, kojem je ubica moje kcerke sestric".

Odmah je uslijedila i druga rekacija, koju je predsjedniku uputio Izet Dervisevic iz Berana. On u pismu Bulatovicu otkriva da je predizbornim pomilovanjem Predsjednik oslobodio izdrzavanja kazne covjeka koji je usmrtio njegovu maloljetnu cerkicu, vozeci bez dozvole i u alkoholisanom stanju. "Vjerovatno ste mislili da time cinite dobro djelo, a zaboravili ste da ste porodicu tim Vasim cinom vratili na dan pogibije djeteta, i nanijeli nam bol skoro ravan bolu koji nas je zadesio" - navodi u pismu ocajni otac Izet Dervisevic.

A onda je, kako to i biva, stvari u svoje ruke dograbila carsija. Brzo se privikla na termin abolicija, i u nju hitro smjestila sva Bulatoviceva pomilovanja, pri tom utvrdivsi i kriterije kojima se predsjednik rukovodio davajuci tolike "oproste". Tako glavni razlog za odista lako potpisivanje pomilovanja mnogi vide u Bulatovicevim rodjacko - prijateljsko -kumovskim odnosima. Drugi upozoravaju da brojnost pomilovanih umnozena njihovim prijateljskim vezama obezbjedjuje sasvim solidnu glasacku grupaciju, a neki idu cak dotle pa motive nalaze u velikim novcanim vrijednostima pomilovanja i skracivanja kazni.

Neki predsjednikovi kriteriji za pomilovanja sakom i kapom doista ostaju problematicni i nejasni, kada se makar i ovlas pogleda spisak krivicnih djela sto su ih pomilovani pocinili. Samo amnestiranje grupe od 21 Muslimana, zatim 16 Cetinjana zbog nasrtaja na predsjednika, te pjesnika Jevrema Brko- vica moze opravdati predsjednicku milost, s tim sto je pomilovanjem Haruna Hadzica i njegovih saradnika neovlasceno uzeo ingerencije tadasnjeg saveznog predsjednika Zorana Lilica, jer su clanovi SDA bili optuzeni za rusenje ustavnog uredjenja i ugrozavanja bezbjednosti SRJ.

No, ako su pomenuti slucajevi imali nesporan politicki naboj, te tako i osnov za pomilovanje, ostaje do daljeg zagonetno kako je crnogorski predsjednik pronalazio drzavni interes u pomilovanjima najsireg spektra prestupnika - ubica, razbojnika, lopova, vinovnika teskih saobracajnih nesreca, sve do falsifikatora i kradljivaca sume?

Recimo, tesko je objasniti razloge pomilovanja osudjenika R.G. iz Mojkovca i N.K. sa Cetinja. Prvi je 30.decembra 1996. oslobodjen daljeg izdrzavanja kazne od 12 godina zatvora, dok je drugi osudjen za dvostruko ubistvo u krvnoj osveti na 15 godina, takodje, pomilovan. Iz dokumentacije se ne vidi koliko su R.G. i N.K. odsluzili kazne, ali je Mojkovcaninu pravosnazna presuda izrecena 20. jula 1995. a Cetinjaninu 27.juna 1994. S druge strane, Bulatovic nije bio tako milosrdan prema nekim drugim zahtjevima za pomilovanjem ili umanjenjem kazne. Tako Adem Sabotic, iz Podgorice, koji je svojevremeno bacio bombu na automobil u kome se nalazio lider srpskih radikala Vojislav Seselj, zbog cega je osudjen na 15 godina zatvora, ostao je i bez pomilovanja i bez smanjenja kazne.

Crnogorske sudije - krivicari nerado medjutim govore o Bulatovicevim pomilo- vanjima, ali u neformalnim razgovorima naglasavaju da su ona ostavljala gorcinu u sudovima i medju sudijama koji su u tim predmetima sudili. "Predsje- dnik je nipodastavao kompletnu zakonsku proceduru i tako podrivao pravni poredak" kaze jedan podgoricki sudija koji ne zeli da mu se navodi ime. On dalje zapaza i poguban efekat Bulatovicevih pomilovanja na lica koja trunu u
zatvoru za iste kazne, kao i oni koji su oslobodjeni. "Predsjednik drzave je zadao tezak udarac i takozvanoj generalnoj prevenciji. Gradjani lijepo vide
da se moze raditi sto se hoce, samo ako se ima dobra veza" - rezignirano zakljucuje poznati sudija. Advokati su nesto govorljiviji. Ugledni niksicki advokat, i bivsi sudija Labud Sljukic prvo ukazuje da Momir Bulatovic crnogo- rsko pravosudje nije zastitio od sebe: "Na veliki dio njegovih pomilovanja nikakvog uticaja nije imala vrsta krivicnog djela, priroda, nacin izvrsenja

  • vec neki drugi motivi i elementi koji se apsolutno ne zasnivaju na pravnoj proceduri, pa ni na humanosti" - odresit je Sljukic.

Bulatovicevu izrazitu samovolju ilustruje i podatak da on nije imao pozitivno misljenje Suda i Ministarstva pravde za citave tomove svojih pomilovanja. Od 52 slucaja samo je za devet dobio pozitivnu preporuku pomenutih institucija. Valja znati da se u pravnoj teoriji pomilovanje se tumaci kao oblik svojevrsnog derogiranja prava koji zbog svoje izostrenosti ne skodi pravnom sistemu zemlje. Ali, kada predsjednik drzave to pravo koje nije ograniceno nekom posebnom kvotom, iskoristi nekolike stotine puta, onda su bez sumnje ugrozeni temelji kaznene politike.

I dok sudije sute zbog, kako kazu, nepovoljnog politickog trenutka, narod prepricava, uvelicava i po svojim mjerilima obradjuje i odredjuje kazne pomi- lovanja i motive. Ne oglasava se ni predsjednik, cekajuci valjda neku povo-
ljniju klimu i poziciju. U takvim okolnostima oni koji ga zestoko napadaju ne zadrzavaju se na njegovim opravdanim ili humanim "oprostima", kojih je dakako medju brojnim pomilovanjima bilo. Nepobitna je, medjutim, cinjenica da ce Momir Bulatovic sigurno ostati upamcen kao vladalac koji se nesvakidasnje lako lacao pera koje je opravdano ili ne, s razlogom ili bez razloga, precrtavalo duge godine robija. Vjerovatno da je tako postao i svojevrsni rekorder kad se radi o "pomilovanju" po glavi stanovnika.

Radovan Miljanic AIM Podgorica