SLOVENIJA-ITALIJA: GUZVE NA GRANICAMA
Pravila sengenskog ugovora stvaraju na slovenacko-talijanskoj granici kolone koje se ne pamte od jugoslovenskih vremena
Ljubljana, 31.oktobar 1997
Prosle subote brojni slovenacki i hrvatski putnici koji su odlucili da tog dana posete susednju Italiju jednostavno nisu mogli da veruju svojim ocima. Kada suse priblizili granici na nekoliko kilometara morali so da stanu u dugacke kolone automobila, a za prelazak granice morali su da cekaju vise od tri sata. Medju cekajucima na granicnom prelazu Fernetici bila sam i sama. Kolona se uopste nije pomicala i vecinom smo bili uvereni kako je doslo do neke saobracajne nesrece ili neceg slicnog. Ali nije bilo to. Tog dana su talijanski pogranicni organi pravili probu za sprovodjenje sengenskog (Schengen) ugovora, koji je poceo da vazi tih dana, tako da su na svim medjunarodnim prelazima izmedju Slovenije i Italije svakodnevne kolone cekajucih putnika.
Naime, 26.oktobra je na slovenacko-talijanskoj granici poceo vaziti takozvani sengenski ugovor kojim je Italija izgubila granicu sa Evropskom unijom. Zbog toga su Italijani poostrili kontrolu na svojoj jugozapadnoj granici (sa Slovenijom), gde prestaje teritorija Evropske unije. Ugovor ce 1.decembra vaziti i za Austriju.
Prema novim pravilima, kojih se pridrzavaju granicni sluzbenici na italijanskoj strani, vazi detalniji pregled svih putnika koji nisu sa podrucja EU. To zanci da se na - do juce skoro otvorenoj granici, gde se vec prelazilo licnim kartama - pocelo ponovo otvarati gepeke, pregledavati kola, a pasose proveravaju preko direktne veze sa takozvanim "sengenskim kompjuterom" koji je instaliran u Starasburu (Strasbourgu), preko kojeg odmah dobiju podatak da li je slucajno vlasnik pasosa na listi nezeljenih osoba. Tako traje pregled talijanskih organa na pojedino vozilo oko 7 minuta. Vlasnici malogranicnih propusnica (svi oni koji imaju stalno mesto boravka u malogranicnom pojasu) imaju drugaciji tretman, jer mogu jos uvek prelaziti granicu licnim kartama, a preko granice ce moci i dalje bez carine prenositi robu u vrednosti 500.000 lira (oko 500 nemackih maraka).
Funkcioneri sa obe strane granice tvrde da slovenacki putnici nece imati vise dugo te teskoce. Naime na medjunarodnim granicnim prelazima se Italija navodno sprema uvesti tekuci "treci pojas" za Slovence i to pre svega zbog toga jer je Slovenija prakticno vec pridruzeni clan Evropske unije. "Politicki je taj ugovor vec uskladjen, treba ga je samo jos tehnicki izrsiti. Tekst ugovora smo vec poslali slovenackom Ministarstvu unutrasnjih poslova i tako ocekujemo da ce oba ministra (slovenacki i talijanski) unutrasnjih poslova taj ugovor skoro i potpisati," izjavio je za ljubljanski list Dnevnik podsekretar talijanskog Ministarstva spoljnjih poslova Pjero Fasino (Piero Fassino). Italijani ce kopnenu granicu sa Francuskom ukinuti u martu sledece godine, dok na granici sa Slovenijom i Svajcarskom planiraju uvodjenje "preferencialnih koridora" za putnike iz Evropske unije. Slicno kao sto je to sada uredjenona na aerodromima u drzavama EU.
Vecina Slovenaca je veoma nezadovoljna poslednjim zbivanjima i jedva ceka neko novo resenje, jer su jednostavno zaboravili sta znaci imati tretman "drugog reda". Drzavljanima Slovenije naime ne trebaju vize ni za jednu evropsku zemlju (osim za SRJ i BIH), u poslednje vreme ni za SAD, a u Italiju, Austriju i u Hrvatsku su do sada mogli putovati samo sa licnim kartama, tako da se prelasci u te zemlje nisu ni osecali i zbog toga su i veoma ucestali. Sa Austrijom je vec postignut ugovor o posebnoj traci na granicnom prelazu Sentilj, dogovaraju se i za druge medjunarodne prelaze, a svi se nadaju da ce uskoro biti resen i problem sa Italijom, gde je posebno velika svakodnevna migracija pogranicnog stanovnistva .
Janja Klasinc, AIM