BEZ PROMJENA U SRBIJI, MILOSEVIC BEZBJEDAN
aim/pod/pubs/zi
Crna Gora i Federacija poslije Djukanoviceve pobjede
TEKST:
"Crna Gora i njeni politicki kapaciteti i snage mogu predstavljati veliki problem za Milosevica, ali sve to nije dovoljno da se vozd ukloni s vlasti, ukoliko se nista ne promijeni u Srbiji" - komentarise Srdjan Darmanovic, podgoricki politikolog, novonastalu situaciju na federalnom nivou, nakon Djukanoviceve pobjede na predsjednickim izborima u Crnoj Gori.
To je i sustina odgovora na pitanje koje se nakon drugog kruga crnogorskih predsjednickih izbora najcesce postavlja - sta ce biti sa odnosima u federaciji a sta sa Milosevicem. Odgovarajuci na prvi dio pomenute nepoznanice, u intervjuu za srbiajnske nezavisne RTV stanice, Djukanovic je bio sasvim direktan, najavljujuci promjene sadasnjih crnogorskih ministara onima koji ce "stitii drzavni interes Crne Gore" i "dati pravi pecat afirmaciji aktivne uloge Savezne Vlade", da bi na podpitanje a sta ako SPS ne prihvate te izmjene, kratko uzvratio:"Onda to nece biti Savezna Vlada, vec Vlada koja ima ingerencije samo na teritoriji Republike Srbije".
Sto se Milosevica tice, dan ranije u intervjuu njemackom nedjeljniku "Spiglu", Djukanovic je rekao da ce sa njim saradjivati kao sa predsjednikom SRJ, da je njega na tu funkciju predlozila druga federalna jedinica, ali je i dodao da ce se usprotiviti svakoj promjeni saveznog Ustava ili izlazenju sefa federacije iz okvira i nadleznosti koje mu on propisuje.
Djukanovic je, ocito, kao iskusan politicar svjestan da u sadasnjim uslovima on ne moze traziti glavu svemocnog Milosevica, tim prije, sto za to nema ne samo ustavnih kapaciteta vec ni ozbiljnog i jakog saradnika u Srbiji. Povrh svega, Djukanovicu predstoji veliki posao oko saniranja stanja u sopstvenom dvoristu gdje mu, bas Milosevic, preko svoje medijske propagande i politicke marionete olicene u Momiru Bulatovicu, drzi Crnu Goru pred provalijom gradjanskog rata. Racunica federalnog serifa, koliko god bila iracionalna i hazarderska, prosto je nemilosrdna: on ide na zaostravanje medjunacionalnih odnosa u Crnoj Gori, na ekonomske pritiske, na potpunu destabilizaciju manje federalne jedinice, kako bi sto vise oslabio i omeksao Djukanovica, cineci ga time i manje opasnim po njegov status na saveznom nivou.
"Djukanovicevom pobjedom stvoreni su uslovi za promjenu politickih odnosa u Federaciji, a ne za promjenu samog ustavnog ustrojstva - ocjenjuje Srdjan Darmanovic i nastavlja - Nekadasnja interesna i politicka koalicija srpskih i crnogorskih socijalista (SPS-DPS) pretvorice se, vjerovatno, u konfliktnu koaliciju ili koabitaciju izmedju Djukanovica i samog Milosevica. Umjesto dosadasnjeg partnerstva i saradnje imacemo konkurentski odnos svih onih koji su primorani da saradjuju kao vladajuce snage, s tim, sto ce i jedni i drugi cekati priliku da "onaj drugi" oslabi i bude zamijenjen "pozeljnim" partnerom.
Darmanovic podvlaci da ustavni kapaciteti Crne Gore nijesu toliki da bi se Milosevic mogao direktno ugroziti, i da su oni (kapaciteti) vise defanzivnog karaktera, pogodiniji za sprjecavanje negativnih politickih tokova nego li za aktivnu i lidersku ulogu. Takav stav potvrdjuju i cifre: Crna Gora u Vijecu gradjana ima svega 30 poslanika a Srbija 108, dok u Vijecu republika postoji paritet (po 20 poslanika), s pravom veta i za Crnu Goru, ali i za Srbiju. Slicna je situacija i u Saveznoj vladi ciji je sastav 70:30 u korist ministara iz Srbije.
Otuda, se prije moze sumnjati u mogucnost realizacije nove politike novog crnogorskog predsjednika u Saveznoj vladi i skupstini, nego li u ozbiljniju destabilizaciju samog Milosevica. Naime, da bi Djukanovic zamijenio Miloseviceve ljude u federalnoj vladi koji poticu sa "crnogorske liste", Pavla Bulatovica zaduzenog za vojsku, Rada Filipovica koji se brine o privredi i Zorana Knezevica koji "stiti" pravdu, mora sustinski dobiti saglasnost samog Milosevica, koji potpuno kontrolise saveznog premijera Kontica, formalno inace zaduzenog za kadrovska pomjeranja u saveznom kabinetu. Djukanovic u tom pogledu vec ima lose iskustvo- u predizbornoj kampanji on je trazio od premijera Kontica da razrijesi duznosti Knezevica i Bulatovica zbog njihovog stranackog angazmana u Crnoj Gori, ali je premijer na sve to uzvratio cutanjem. Ukoliko bi, s duge strane, Djukanovic pokusao da smijeni samog Kontica i na njegovo mjesto dovede "svog covjeka", za takvu rokadu bi mu trebala dvotrecinska podrska poslanika u oba doma saveznog parlamenta. U postojecoj situaciji crnogorksi predsjednik o tome moze samo da masta. Ali, nepostovanje vecinske volje Crne Gore i negiranje njenog prava da imenuje premijera, sto joj pripada po saveznom Ustavu, dovelo bi i Milosevica u neugodan polozaj, o cemu svjedoci pomenuta izjava Djukanovica data nezavisnim RTV stanicama u Srbiji. U tom slucaju Crna Gora bi povukla svoje kadrove iz federacije sto bi bio uvod u njeno osamostaljivanje. To je epilog koji je vec vidjen na prostoru bivse Jugoslavije.
Zbog svega toga, Milosevic tako zestoko atakuje na Djukanovica i tako uporno
odbija da prizna njegovu pobjedu. "Niko iz Srbije nema nameru da se mesa u
Crnoj Gori. Mi podrzavamo Momira Bulatovica" - slikovito, mozda i nehotice,
opisuje stav beogradskog rezima portparol SPS-a Ivica Dacic. Otuda je realnije
ocekivati da ce Djukanovic u dogledno vrijeme mnogo vise voditi racuna o
interesima Crne Gore i o stanju u Crnoj Gori, nego sto ce se baviti sudbinom
Federacije i njenog celnog covjeka, iako su te dvije stvari medjuzavisne.
Djukanovic strahuje da ce Milosevic u pritiscima ici do kraja, dovodeci ga pred
nimalo laku odluku da spas za Crnu Goru i njen narod vidi jedino u secesiji.
Njemu, Djukanovicu, bi zato vise odgovaralo da dok ne ucvrsti svoje pozicije u
Crnoj Gori pusti Milosevica na miru, ali i ovaj njega. I da onda, ojacan
i potpuno spreman, a ne kao sada sabijen i defanzivan, vreba trenutak kada
ce Milosevicu doci glave. Takav epilog je jos uvijek prilicno nestvaran jer
zahtijeva jedan preduslov - da u Srbiji trijumfuje gradjnska i demokratska
opcija. Kako takva mogucnost u vecoj federalnoj jedinici jos nije na vidiku,
Djukanovic moze, po tom pitanju, da bude rasterecen, a sam
Milosevic - bezbrizan.
Marko Vukovic AIM Podgorica