STUDENTI-NOVA POLITICKA SNAGA
Albanski studenti usli su u vrtlog kosovskih drustvenih, politicih i diplomatskih zbivanja na velika vrata. Na povrsini izgleda kao da se to dogodilo za samo nekoliko nedelja. Medjutim, socijalni i politicki uslovi za njihovo politicko katapultiranje sazrevali su bez prekida nekoliko godina, a zametci njihovog angazovanja u ovom pravcu primetni su u kontinuitetu u poslednjih godinu dana, pa i vise.
To je znacajan element za ocenjivanje profila sadasnjeg rukovodstva studentske organizacije, njenih snaga i potencijala, bar u neposrednoj buducnosti. Oni su vec zasenili sve albanske politicare u proceni politickih raspolozenja kosovskih Albanaca, a tek treba da pokazu svoju umesnost na diplomatskom polju, gde nemaju nikakvih iskustava. Postavljajuci sebi znacajne, ali ipak ogranicene ciljeve, oni su za sada uspeli da se nametnu svojim diplomatskim sagovornicima. Hrabrost i odlucnost da istraju u svojim zahtevima i da pritom preuzmu velike rizike, u kontinuitetu pokazuju vec godinu i po dana.
Paradoksalna je cinjenica da su njihovu snagu i potencijale kao i moguce posledice studentskih pokusaja da ustalasaju ustajalu kosovsku politicku baru, prvi shvatili inostrani, pre svih, americki diplomati. Znacajni delovi albanske politicke strukture jos ne mogu da se saberu od toga sta se dogodilo u proteklih mesec i po dana i da prevazidju svoju duboku zbunjenost. To se vidi i po taktiziranju sa verbalnom podrskom studentima, koju je jedan od studentskih vodja nazvao politickom modom albanskih politicara.
Po tome kako su zvanicni srpski mediji izvestavali o studentskim, odnosno albanskim demonstracijama od 1. oktobra, stice se utisak da su masovnoscu protesta bile iznenadjene i srpske vlasti. Oni su kosovski protestni pokret desetina hiljada Albanaca po kosovskim gradovima predstavili kao protestne manifestacije albanskih separatistickih grupa. Po tome kako su informacije licile jedna na drugu, reklo bi se da su one bile prosledjene unapred. Ali, smatra se ovde, srpske vlasti imaju i druge motive da prikriju kosovsku stvarnost. Njima se jos vrti po glavi da je na Kosovu sve u redu i da se Albanaci u sve vecem broju priblizavaju ili prihvataju lojalnost prema Srbiji.
Medjutim, dogadjaji su tekli svojim tokom i, u odnosu na stanje u proteklih pet godina, studentski talas je vec svojom najavom doneo znacajne politicke novine. Za svet i za Beograd, masovnost prvog protesta pokazala je (jos jedanput) da se kosovska tinjajuca vatra ne moze ugasiti dugogodisnjim zadrzavanjem prinudnog mira ili stanja bez rata. Ako se ovaj i naredni protesti uzmu kao pokazatelj u tom smislu, a ne treba ih iskljucivati, jer nisu obicna manifestacija za privlacenje paznje inostranih medija i medjunarodne diplomatije, kao sto se tu i tamo misli, onda su konsekvencije jasne, bar kada je rec o pristupu kosovskom pitanju.
Studentski protestni talas najznacajnije promene unosi u politickom spektru albanskog pokreta. Od prvorazrednog znacaja je cinjenica da je najzad, posle vise godina razbijen monopol politicke i medijske kontrole. U osnovnim obrisima, albanskom pokretu trenutno daju ton tri politicka pola, od kojih je studentski pol, bar za sada, politicki najsnazniji i diplomatski najzanimljiviji. To je od prilike predstava koja se moze stvoriti na osnovu politickog spektra, koji pokusava da ostvari svoje ciljeve u javnoj politickoj borbi i da ostane u nekim okvirima legalnosti ili bolje reci polulegalnosti. Kada bi se makar i priblizno znala snaga delova albanskog pokreta koji deluje u dubokoj ilegalnosti, ova gruba klasifikacija mogla bi mozda da izgleda sasvim drugacije.
Kao najznacajniji, studentski politicki pol je ovih nedelja osnovni okvir oko koga se kristalisu novi albanski pristupi ostvarivanju proklamovanih politickih ciljeva. Dakle, nije rec o novim pristupima kosovskom pitanju i kosovskom resenju, niti o dilemama za ili protiv oruzane konfrontacije sa Srbijom. Kod svih je prisutno saznanje da je oruzani konflikt sa Srbijom neprihvatljiv ili isuvise veliki rizik. Ali, velike razlike nastaju kada je rec o procenama o sirini medjuprostora za razvijanje raznih oblika nenasilnog otpora izmedju oruzane konfrontacije i dosadasnjeg stanja pasivnog iscekivanja. Ova politicka razlika prati albanski pokret gotovo od njegovog osnivanja. Na jednoj strani su oni koji smatraju da treba nastaviti kao i u proteklih pet - sest godina, jer nema prostora i za drugacije oblike delovanja, a na drugoj su oni koji smatraju da taj medjuprostor nije tako uzak i da se uz malo rizika ne samo sto se moze dobro iskoristiti, nego i znacajno prosiriti.
Ove dileme nikada nisu bile aktuelnije nego sada. Zaostrili su ih studenti svojim protestnim talasom ili bolje reci masovnost albanske podrske studentskoj akciji. Dogadjaji su potvrdili studentske procene da sa sadasnjim albanskim politicarima ne mogu da proguraju nijedan od svojih ciljeva. Zbog toga su u odnosu na svoje prvobitne zamisli napravili veliki uzmak. Proglasili su sebe nepolitickom organizacijom, a zahteve su reducirali na nepoliticke ambicije: ostvarivanje elementarnog prava skolovanja na maternjem jeziku u svim stepenima obrazovanja u normalnim uslovima, sto znaci u skolskim i univerzitetskim objektima iz kojih su silom bili izbaceni pre vise od sest godina. Takodje, njihove proteste proglasili su iskljucivo studentskim. Medjutim, racunali su i racunaju na narodnu podrsku, bez obzira na protivljenja nekih delova albanske politicke strukture bilo kom obliku javnog demonstriranja.
Odvajanje studenata od politicara i "odvajanje" od politike bilo je izgleda u znatnoj meri potpomugnuto i sa strane. Zbog opasnih neizvesnosti, diplomatija nije smela dozvoliti da se studentski pokret razvije bas potpuno nekontrolisano. Ali, sta dati za njegovo obuzdavanje? Kompromis je izgleda pronadjen u soluciji: podrska za nepoliticke zahteve, to jest za vracanje albanskih djaka i studenata u skolske i univerzitetske objekte. Ovo se poklapa sa pristupom takozvanog medjunarodnog faktora za trazenje kosovskog resenja korak po korak. Ova podrska moze dobiti i demonstrativni karakter. Naime, ocekuje se da na dan studentskih protesta zakazanih za sredu, 29. oktobra, u Pristinu ponovo doputuje veliki broj diplomata i predstavnika nevladinih organizacija u cilju nadgledanja najavljenih protesta albanskih studenata. Bez posredovanja sa strane verovatno ne bi bili odrzani veoma sadrzajni razgovori izmedju predstavnika Nezavisne unije albanskih studenata i predstavnika vise studentskih organizacija beogradskog Univerziteta. Beogradski studenti obecali su da ce u sredu poslati u Pristinu svoju posmatracku delegaciju. Pre samo nekoliko nedelja nisu bili zamislivi ni razgovori, a kamo li srpski posmatraci na albanskim demonstracijama.
Trenutno se samo moze nagadjati sta ce ispasti od ove slozene "igre" sa dosta stranih aktera sa dvostrukim i visestrukim namerama. Albanska javnost, a i politicari sa velikim zanimanjem prate kako ce se u tome snaci predstavnici albanskih studenata. Strahuje se od nedostatka iskustva u "pretstavama" ove vrste. Mnogi albanski politicari jos ne shvataju da su sami sebe izbacili iz ove igre, pa pokusavaju da nastave sa starim svadjalackim pristupom stanju i odnosima u albanskom pokretu. Verovatno su zbog toga u vise navrata bili upozoreni od nekih stranih diplomata da se ne mesaju u sadasnju studentsku kampanju javnih protesta i njihove uporedne diplomatske i druge kontakte.
Politicarima ova uloga nije prijatna, ali oni su bili ti koji su svakodnevno javno zahtevali sto vece angazovanje medjunarodne zajednice oko kosovskih problema. Javna rasprava o tome kako je doslo do veceg angazovanja stranog faktora na Kosovu, a da su se politicari nasli van igre, vec je pocela i po njenom pocetku moze se zakljuciti da nece biti nimalo nezna. Bar do sada, svi su saglasni da je to angazovanje pozitivno, ali saglasni su i u strahovanjima da to moze da donese i reduciranje kosovskog pitanja na pitanje obrazovanja. Predstavnici studenata ova strahovanja smatraju opravdanim. Ali, kazu da oni teze resavanju problema sa kojima se neposredno suocava mlada albanska populacija, a da druge probleme treba da otvore same albanske partije.
AIM Pristina Fehim REXHEPI