Od dzemperasa do bogatasa

Podgorica Oct 28, 1997

Imovno stanje Bulatovica i Djukanovica

tekst:

Nakon dva zestoka tv duela crnogorskih predsjednickih kandidata Momira Bulatovica i Mila Djukanovica, iz Demokratske alternative, vanparlamentarne stranke u Srbije, cula se ocjena da bi "Bulatovica i Djukanovica odmah trebalo uhapsiti". Alternativa je konstatovala da bi u jednoj demokratskoj zemlji kakve su, recimo, SAD drzavni tuzilac, nakon sto su kandidati iznijeli toliko prljavog kriminalnog vesa, odmah izdao nalog za njihovo pritvaranje, uz pokretanje istraznog postupka. U Crnoj Gori, naravno, to se nije desilo. Bulatovic i Djukanovic su izasli na izbore i ovaj drugi je slavio pobjedu. Javnost je, iako je i ranije preko carsijskih prica "informisana" o imovnom stanju i privilegijama svojih kandidata, ipak, preko njihovog javnog suceljavanja dobila potvrdu za mnoge od tih glasina. Kandidati su, dakle, ne samo potvrdili ono sto se ranije suskalo i nagadjalo, vec su i kompletirali svoja dosijea.

Bulatovic je, kada je krajem 80-tih dolazio na vlast, skromno porucio da on nikada nece prihvatiti profesionalni angazman u politici, vec ce se latiti samo onog posla koji zahtijeva volonterski rad! Tada se javno hvalio kako vozi "ladu" staru 12 godina, dok mu je supruga konstatno u minusu na tekucem racunu. Tih godina Bulatovic je, zaista, bio skromnog imovnog stanja. Sa suprugom i dvoje djece zivio je u dvosobnom stanu. Imao je skromna primanja univerzitetskog asistenta a supruga drzavnog cinovnika. Danas, medjutim, Bulatovici zive u funkcinerskim vilama sagradjenim na eksluzivnoj lokaciji u Podgorici, povrsine 180 kvadratnim metara, dok i on i supruga voze luksuzne automobile. Uz to, Bulatovic je sagradio i vikendicu u planinskom izletistu Verusa, nadomak Podgorice, koju je, radi prikrivanja traga, registrovao na svog oca. Koliki su Bulatovicevi procenti u pojedinim firmama njegovih prijatelja i rodbine zasad je nepoznato.

Medjutim, da ga drzavnicki i politicki poslovi nijesu omeli da zbrine i svojski rijesi egzistencijalne probleme svoje blize i dalje rodbine, nije nikakva tajna. Bulatovicev brat Dragan je bio pravnik u jednom podgorickom poljoprivrednom kombinatu, gdje je svojevremeno usao u posao nabavke djubriva, oko kojeg ce kasnije izbiti velika afera zbog finansijskih malverzacija. Iako je javnost tada upirala prstom na Dragana Bulatovica, vlast je odlucila da zrtvuje tadasnjeg ministra poljoprivrede Branka Abramovica, koji je uhapsen, ali i nakon dugog sudskog procesa oslobodjen kao potpuno nevin. U medjuvremnu, glavni krivac Bulatovic, po preporuci svoga brata, Predsjednika Republike, zavrsio je na mjestu direktora Zavoda za zaposljavanje, na koji su, Zakonom o transformaciji privrede, prebacene akcije i vrijednost trecine crnogorskih drzavnih firmi. Iz tv duela se moglo cuti da je Dragan Bulatovic, sa tog mjesta, pod vrlo sumnjivim okolnostima dijelio kredite privatnim firmama, uz vrlo niske kamate i po rodbinskoj liniji. Ispostavilo se da je Zavod kojim rukovodi predsjednikov brat dao blizu dva miliona kredita, a od toga sa 150 hiljada maraka, Dragan Bulatovic je podrzao biznis svog sure Dragana Jovanovica, vlasnika PP "Print".

Izmedju dva kruga glasanja, Djukanoviceva policija je uhapsila Bulatovicevog kuma, Miodraga Davidovica Daku, glavnog "izvoznika" crnogorskih cigareta u Republiku Srpsku. Kum je optuzen za utaju oko 10 miliona maraka poreza jer se ispostavilo da je on najveci dio preuzetog duvana plasirao na domace trziste a "izvoz" u RS samo je bio izgovor koji ga je oslobadjao od placanja taksi i poreza. Dva dana uoci drugog kruga glasanja Bulatovic je zloupotrijebio svoje zakonsko pravo na aboliciju i oslobodio kuma Davidovica pritvora i dalje istrage.

Jos je "jaci" drugi kum Momira Bulatovica - mag crnogorskog izdavastva Janko Brajkovic. Zahvaljujuci kumovskim vezama on godisnje odstampa preko 200 naslova sto je nazamislivo u mnogo vecim i bogatijim zemljama od Crne Gore. Najveci broj tih izdanja se, opet po kumovskoj liniji, otkupljuje od strane drzavnih firmi i institucija koje se prosto utrkuju koja ce brze i bolje da se dodvori predsjednikovom kumu. Vrhunac te veze je nedavno stampanje specijalne monografije "Crna Gora - ekoloska drzava", gdje se kao autor pojavljuje upravo Momir Bulatovic iako u toj luksuzno opremljenoj knjizi obima 200 strana ima samo jedan, uvodni tekst. Kako je knjiga "prodavana" i koliki su honorari izvuceni iz toga moze se naslutiti iz primjera Skupstine Opstine Budva ciji je predsjednik, iz opstinskog budzeta, izdvojio skoro 80 hiljada maraka za kupovinu pomenute monografije!

Treci kum Momira Bulatovica, Nebojsa Zekovic, vec je pola godine iza resetaka. Prije par godina dogurao je cak do ministra trgovine, da bi nakon razrjesenja, postao svemocni biznismen koji je, po rodnom Herceg Novom, kao od sale kupovao firme i poslovne prostore. Uhapsen je pod opstuzbom da je drzavu i razne privredne subjekte ostetio za dva miliona i 800 hiljada dinara (700 hiljada DEM).

I Bulatoviceva supruga se nije mogla zadovoljiti obicnim poslom savjetnika u ministarstvu prosvjete i obrazovanja. Suprug joj je prije par godina nasao atraktivno mjesto direktora AMS Crne Gore, gdje je Nada Bulatovic vrlo brzo razvila veliki biznis. Tako su brojne firme odmah pocele da obrcu poslove preko AMS, dok je s druge strane sama ta kuca dobila monopolski polozaj u prodaji soli i uvozu bitumena. Ono sto je procurilo iz zvanicnih izvora je da je Nada Bulatovic kroz sve te poslove ostetila drzavu za oko 300 hiljada maraka.

Zahvaljujuci Momiru Bulatovicu brzo su napredovali i svi ostali Bulatovici. Recimo, njegov brat od strica Nastadin Bulatovic, sa zavrsenom srednjom skolom i reputacijom nepoznatog novinara koji je godinama tavorio u podgorickom komunalnom listu "Polis", imenovan je za pomocnika generalnog direktora drzavne Radio Televizije. Vrlo brzo nakon imenovanja dobio je i konforan stan. Brat predsjednikove supruge Nade imenovan je za sefa predsjednikovog tima za Prevlaku, dok je njen otac, inace penzioner, postao clan Upravnog odbora podgorickog "Drvoimpeksa".

Dosije drugog predsjednickog kandidata i novog sefa crnogorske drzave Mila Djukanovica, nije tako sadrzajan po obimu, ali se sumnja da je po iznosu mozda i tezi od Bulatovicevog.

Novoizabarani predsjednik Crne Gore Milo Djukanovic je veteran u politici iako ima svega 35 godina. Na javnoj sceni se pojavio kao Suvarov kadar, clan Predsjednistva tadasnje socijalisticke omladine. Uoci AB revolucije i dramaticnih dogadjaja koji su bili uvertira krvavom raspadu zemlje, postaje clan Centralnog komitetata jugoslovenskih komunista. Tu je, zbog bezobzirnog razracunavanja sa neistomisljenicima, dobio nadimak "britva". I on se, poput Bulatovica zaklinjao da ce, kada dodje na vlast, rasprodati vozni park i rezidencije nepotisitickog komunistiskog rukovodstva. Ali, vrlo brzo nakon pruzimanja vlasti, zajedno sa svojim saborcima, iz pohabanih dzempera i jeftinih jakni uskace u "Armanijeve" komplete i skupocjene limuzine.

Djukanovic je, medjutim, imao dovoljno stila i pameti pa je, na vrijeme, sebe iskljucio iz svih mogucih dokaznih materijala. Nigdje se ne pominje njegovo ime, ni u vlasnistvu bankovnih racuna, niti firmi ili nekretnina. Po papirima on ima samo stan istovjetan Bulatovicevom i nista vise. Zato je na udaru kritike i optuzbi njegovog protivnika Bulatovica i beogradske rezimske stampe vise bio Djukanovicev brat Aco i zet Mesa, nego sam premijer.

Pomenuta dvojica su privatni biznismeni i Bulatovic ih optuzuje da su dosli do velikog bogatstva zahvaljujuci pokroviteljstvu premijera Djukanovica. I sigurno je u pravu. Djukanovicev brat Aco ima kucu na samoj obali mora, u Bijeloj, odakle je svih ovih godina kontrolisao (gliserski) promet cigareta sa Italijom. Procjenjuje se da mu je to donijelo veliko bogatstvo, a Bulatovic je u tv suceljavanju saopstio da je Aco vlasnik i vise poslovnih prostora, kao i nominalni vlasnik jos par firmi.

Djukanovicev zet Mesa Kolarevic je, takodje, tezak nekolike stotine hiljada maraka, a od opipljivih dokaza, Bulatovic mu je iz fascikle izvukao kucu od 800 kvadratnih metara koju, zajedno sa prijateljem, gradi na eksluzivnoj lokaciji u Podgorici. Njegova supruga Ana, inace sestra premijera Djukanovica, radila je pocetkom 90-tih u predstavnistvu beogradskog "Inexexporta", ciji je direktor bio rodjeni brat Slobodana Milosevica, Boro. Kada je pocelo da puca na relaciji Milosevic-Djukanovic, Ana se preselila u podgoricki Visi sud, na mjesto sudije.

Djukanoviceva supruga Lidija, iako je poput Nade Bulatovic nasla namjestenje u auto-moto biznisu, nije bila toliko ambiciozna pa se zadovoljila mjestom sekeretara za marketing. Istina firma "ASI", koju je nekada osnovao AMSJ, a koja je u medjuvremenu privatizovana, bila je na udaru kritike Bulatovicevog staba zbog enormnog prometa od preko 100 miliona maraka u 1996., sto je dovodjeno u vezu i sa Djukanovicem i sa njegovim sefom tajne policije Marasem za koga se tvrdi da je nominalni vlasnik te firme.

Za Djukanovicevo ime se veze i jos jedan broj privatnih biznismena koji su, preko noci, stekli enormno bogatstvo. Ilustrativan je primjer Dusana Bana, cija je supruga skolska drugarica i prijatelj premijera Djukanovica. Za samo tri godine od prodavac bizuterije na jednoj podgorickoj trafici, Ban je postao vlasnik zavidnog voznog parka i kuce u centru grada, vrijedne preko pola miliona maraka.

I to je skica za portret nimalo lakih dosijea dvojice predsjednickih kandidata. Crna Gora je, dakle, birala izmedju njih. Cinici zakljucuju, bolje je i to nego li izabrati nekog "golaca" iz opozicije pa iznova cekati deceniju dok on ne zbrine svoju rodbinu i prijatelje. Djukanovic i Bulatovic su ocito prebrinuli te brige. Obican covjek sada ceka da i on sam dodje na red.

Veseljko Koprivica AIM Podgorica