ZAHTEV PISAO DRASKOVIC

Beograd Oct 9, 1997

Niski SPO trazi ostavku niskog gradonacelnika

Zbog toga sto se nije suprotstavio kampanji svoje stranke, gradonacelnik Nisa i visoki funkcioner Demokratske stranke (DS) Zoran Zivkovic, morao bi da iz moralnih razloga podnese ostavku. Takav zahtev niskih odbornika Srpskog pokreta obnove (SPO) usledio je ubrzo nakon objavljivanja rezultata prvog kruga pedsednickih izbora u Srbiji

AIM, BEOGRAD, 9. 10. 1997.

Bez obzira da li je ucestvovao u kampanji kojom su Nislije "vredjane i omalovazavane", Zivkovic mora da ode. Odbornici stranke ciji bi lider voleo da bude "jedan za sve" saopstili su da ukoliko Zivkovic sam ne podnese ostavku, morace oni da ga smenjuju na sednici Skupstine grada.

Velika medijska prasina koja se digla nakon ovakvog zahteva poslednjih dana je utihnula. Stice se utisak da funkcioneri niskog SPO pokusavaju da zaborave ili bar zataskaju ono sto su zatrazili.

"Voleo bih da odsustvo bilo kakvih aktivnosti niskog SPO koje bi predstavljale nastavak inicijative za mojom smenom tumacim kao odustajanje od toga. Voleo bih da je to odustajanje plod svesti i saznanja da bi jedna takva inicijativa stetila lokalnim vlastima u Srbiji u opstinama koje drzi Koalicija "Zajedno",kao i samom SPO. Stete po tu stranku vec postoje nakon smenivanja gradonacelnika Beograda icelnih ljudi "Studija B", kaze niski gradonacelnik Zivkovic.

On objasnjavajuci odakle takav zahtev koalicionog partnera kaze da je najveci problem srpske politike taj sto sve inicijative polaze iz vrha stranaka. "Poznavajuci rad SPO i skoro svih politickih stranaka u Srbiji logicno je da sve inicjative polaze iz vrha stranke. U SPS nista ne moze da se odluci, bez vrha stranke. U SRS niko ne sme ni da se "okupa" dok mu to ne odobri predsednik stranke. U SPO je to normalan nacin funkcionisanja", kaze Zivkovic i objasnjava da su mu razlozi zbog kojih bi Vuk Draskovic trazio njegovu ostavku nepoznati, jer zbog gomile poslova ne moze da se bavi analizom razmisljanja pojedinih politicara.

Umesto njega predsednik niskih demokrata Aleksandar Krstic kaze da zahtev za smenom gradonacelnika nije plod volje koalicionih partnera iz niskog SPO: "Draskovic zeli da smeni gradonacelnika Nisa, kao odmazdu prema onima koje smatra krivcima za svoje izborne rezultate na predsednickim izborima.Verujem da ce se nasi koalcioni prijatelji, koji su casni i posteni ljudi, sa vise od sedam godina licne borbe za promene iza sebe, opredeliti za opstanak lokalne koalcije 'Zajedno'. Nis je vec nekoliko puta umeo da pokaze politicku zrelost, time sto nije radio po nalozima iz Beograda, vec u skladu sa interesima grada i njegovih gradjana, koji su iznad stranackih", kaze Krstic.

Tvrdnju da iza zahteva za odlaskom niskog gradonacelnika ne stoje niski odbornici SPO potvrdjuje i pouzdan izvor iz te stranke koji tvrdi da je autor zahteva licno lider SPO Draskovic. Njegov zahtev je cak bio i odbacen na sastanku odbornika SPO, ali je ipak na kraju pobedila partijska disciplina nakon poziva lidera SPO koji im je zapretio da ce ih izbaciti iz stranke uz sijaset banalnosti i vredjanja.

Blaga doza potvrde za ovakvu tvrdnju moze da bude i nacin na koji su niski funkcioneri SPO pokusavali da objasne odkud takava inicjativa u koaliciji za koju su i sami samo nekoliko dana pre izbora tvrdili da moze da posluzi za primer svim ostalim i da je osnov za jednistvo koje u njoj vlada pre svega prijateljstvo. Uznemirenost i zbunjenost pracena vidljivim preznojavanjem glavna su odlika izgleda lokalnih funkcionera SPO koji su pred kamerama ili na konfrencijama za novinare objasnjavali razloge za smenu Zivkovica. Ponavljanjem razloga za smenu koji neodoljivo lice na razloge koji su izreceni iz vrha SPO prilikom smenjivanja gradonacelnika Beograda Zorana Djindjica, niski prvaci SPO nisu uspeli da ubede nikoga da su sami odlucili da odstrane Zivkovica.

"Ovakav zahtev nije direktiva iz Beograda, jer u demokratskim strankama nema direktiva, a da ih kojim slucajem ima o njima se ne bi raspravljalo sest sati", kaze predsednik Gradskog odbora SPO Ninoslav Stojadinovic dok njegov partijski kolega i predsednik gradske vlade Branislav Jovanovic jednostavno uzvikuje na jednoj od konfrencija za novinare: "Ma nemojte vise", nakon nekoliko uzastopnih pitanja vezanih za smenu Zivkovica.

Niski organi lokalne vlasti i nakon inicijative SPO nastavili su normalan rad pa je i niski gradonacelnik zakazao sednicu Skupstine grada (10. oktobar), ali bez tacke dnevnog reda o njegovoj ostavci.

"Nikakav poslovnicki obradjen zahtev za mojom smenom nisam dobio. Odbornici SPO takav zahtev mogu da uvrste u dnevni red po hitnom postupku na samoj sednici", kaze Zivkovic i dodaje da su velike sanse da se ne ponovi situacija iz beogradske Skupstine kada su za smenu gradonacelnika glasali jedinstveno odbornici SPS, SRS i SPO. Razloge za takvo verovanje Zivkovic nalazi u "visku razuma" koji su oni koji su prosle zime izneli na svojim plecima zimske proteste pokazivali u odnosu na svoje partijske kolege iz Beograda.

Stalnim ponavljanjem da su niski odbornici u Skupstini grada nece izglasati smenu Zivkovica, lokalne demokrate apeluju i na savest odbornika SPO: "Ne verujemo da ce odbornici SPO podici ruku zajedno sa socijalistima protiv kojih su nekoliko meseci setali niskim ulicama i smrzavali se", tvrde u niskom odboru DS.

Pritesnjeni izmedju partijske direktive i lokalnog prijateljstva ali i "svesni odgovornosti" niski odbornici SPO bi trebali da odluce da li ce smeniti gradonacelnika jer se nije suprotstavio politici svoje stranke i time ispostuju politiku svpje beogradske partijske centrale ili ce kako su vec poceli sve gurnuti pod tepih sa verom da ce se sve vrlo brzo zaboraviti, kao i mnogo toga u zemlji Srbiji.

Zoran Kosanovic (AIM)