NOVI PRVI COVEK SLOVENACKE SPOLJNE POLITIKE

Ljubljana Oct 8, 1997

Novi ministar spoljnih poslova Slovenije je dr.Boris Frlec, zreli diplomata i dosadasnji ambasador Slovenije u Nemackoj

Ljubljana, 7.oktobar 1997

Kada je prosle nedelje slovenacki parlament izabrao dr.Borisa Frleca za novog ministra spoljnih poslova (podsetimo da je krajem proleca iz licnih razloga na veliko iznenadjenje svih podneo ostavku dosadasnji ministar Zoran Thaler), njegov se izbor odvijao na daleko mirniji i kulturniji nacin od izbora vecine drugih ministara, jer gospodin Frlec uziva postovanje vecine slovenacke javnosti kao i politicara.

Jedine primedbe koje su mu bile upucene, dolazile su iz redova opozicionih desnicarskih stranaka (Jansine SDS i Peterleove hriscansko demokratske stranke) i odnosile su se na takozvanu Frlecevu "jugoslovensku proslost". Naime, Frlec je radio i u jugoslovenskoj diplomatiji za vreme bivse zajednicke drzave. Za taj period prelaska Slovenije iz Jugoslavije u samostalnu drzavu vezana je i jedna anekdota. Frlec je bio pre raspada SFRJ jugoslovenski ambasador u Nemackoj i kada se prilikom osamostaljenja Slovenije hteo vratiti u Ljubljanu, slovenacke vlasti su mu porucile da ostane u Bonnu i nastavi posao kao slovenacki ambasador. Tako je Frlecu tadasnji nemacki predsednik Richard von Weiszacker rekao kako mu se jos nije desilo da bi mu isti covek dva puta predao akreditive i to kao predstavnik dve razlicite zemlje. "I to je dokaz da stvarno zivimo u prelomno vreme," rekao je Weiszacker.

Inace se dr.Frlec nije od samog pocetka skolovao za ambasadora. Dipolomirao je hemiju i 1959 postao istrazivac na Institutu Jozefa Stefana. Posle doktorske disertacije proveo je dve godine na specializaciji u SAD. Posle povratka je uskoro postao direktor Instituta Jozef Stefan, a uz to bio je prosesor hemije na ljubljanskom Univerzitetu. Iznenada se 1984.godine ukljucio u politiku i postao podpredsednik slovenackog izvrsnog veca, a posle je usao u diplomatiju. Slovenacki premier Drnovsek je kod sadasnjeg izbora novog ministra spoljnih poslova razmisljao o izboru izmedju dva kandidata - Iva Vajgela, sadasnjeg drzavnog sekretara u Ministarstvu spoljnih poslova i dr.Borisa Frleca. Kao sto se cuje, Vajgel bi trebao da skoro preuzme znacajnu funkciju u Briselu, a ministar je postao Frlec.

Na konferenciji za stampu posle imenovanja je novi ministar naglasio kako je prioritet slovenacke spoljne politike uklucenje u Evropsku uniju i uredjenje odnosa sa Hrvatskom, a prilicni znacaj je dao i sredjivanju odnosa sa ostalim bivsim jugoslovenskim republikama odnosno sadasnjim drzavama. U roku nedelju dana bi Slovenija trebala da dobije i novog ministra bez portfelja zaduzenog za evropska pitanja (to ce biti verovatno Igor Bavcar) i zbog toga cemo danas malo vise paznmje posvetiti Frlecovim stavovima oko bivseg jugoslovenskog prostora. O Evropi vise neki drugi put. U intervjuu ua ljubljanski list Delo nije se slozio sa ocenom da su slovenacki odnosi sa susednjom Hrvatskom losi. "U poslednje vreme doslo je do niza pomaka na raznim nivojima. Definitivno postoji dobra volja na obe strane, i jedni i drugi trebamo sredjeni odnos zbog toga uopste ne sumnjam da ne bi mogli probleme, koji se na neki nacin potenciraju u slovenackoj javnosti, resiti na normalan nacin." a oko nesuglasica u vezi sa granicom na moru Frlec kaze: "Nasa imanentna i nesumljiva potreba je da obezbedimo Sloveniji pristup na otvoreno more. Granica na moru izmedju Slovenije i Hrvatske jos nikad nije bila utvrdjena i sa tim pitanjem se suocavamo prvi put. U pregovorima sa Hrvatskom polazimo od toga da mora biti buduca granica na moru utvrdjena prema pravilima medjunarodnog prava koje resava ta pitanja. Mi se moramo dogovoriti sa Hrvatskom, ubedjen sam da postoje resenja sa kojim ce Slovenija postici svoj cilj - pristup na otvoreno more. A istovremeno treb i istaci da Slovenija nema nikakvih teritorialnih pretenzija. Slovenci i Hrvati u istoriji nikad nismo bili nasilni jedni prema drugima. Valjda nismo tako ograniceni i kratkovidni da necemo prepoznati osetljivosti pitanja granica za medjunarodne odnose!" Frlec je istakao i potrebu po sredjivanju odnosa sa SR Jugoslavijom. Prioritet daje humanitarnim vezama i sredjivanju upravnih pitanja, kulturnim i privrednim vezama i na kraju i politickim vezama: "One su u ovom trenutku blokirane zbog stanovista SRJ prema nasledstvu. Mozda ce veoma eksplicitan stav SAD oko tog pitanja pomoci kod prevazilazenja te poslednje bariere i tako pomoci tom delu sveta do sto brze evropeizacije. Prema mom misljenju je evropeizacija celokupnog teritorija i najbolje resenje za sadasnju krizu," rekao je novi slovenacki ministar spoljnih poslova.

Dr. Frlec je tek preuzeo ministarstvo u svoje ruke, ali poznavajuci njegovo politicko kao i diplomatsko iskustvo kao i zrelost, mozemo ocekivati pozitivan pravac u slovenackoj spoljnoj politici.

Janja Klasinc, AIM