"VECERAS VUK BIJE"

Beograd Oct 2, 1997

Nekoliko desetina hiljada Beogradjana protestvovalo na centralnom gradskom trgu zbog smene rukovodstva "Studija B" i gradonacelnika

Smenom Zorana Djindjica, gradonacelnika Beograda i rukovodstva gradske RTV stanice "Studio B", za samo nekoliko sati poruseno je sve ono sto su Beogradjani prosle zime izgradili setnjom. To je bio povod da u utorak, 3O. septembra, nekoliko destina hiljada Beogradjana ponovo protestvuje na Trgu Republike, na istom mestu odakle su pre deset meseci krenuli u osvajanje demokratije

AIM, BEOGRAD, 2. 10. 1997.

Ovoga puta, policija "obucena da prebije" odmah je nemilosrdno intervenisala, spremna da "ubije" i misao na setnju, a kamoli slobodno koracanje po centralnim ulicama. Nije bilo kordona i potiskivanja, "plavci" su bili u niskom startu sa isukanim pendrecima istovremeno kada su gradjani krenuli u setnju, odmah po zavrsetku mitinga.

Organizatori protesta Studentski politicki klub, zvanicno i Demokratska stranka, nezvanicno, posle dva dana, odlucili su da i pored zahteva gradjana obustave svakodnevno okupljanje. Novi miting zakazan je za subotu, 4. oktobra, ali su demokrate najavile kampanju za nove izbore po okoncanju drugog kruga glasanja za predsednika Srbije. Nije iskljuceno da ce u toj kampanji biti povoda za novo saborovanje Beogradjana.

Broj povredjenih i privedenih sa mitinga u Beogradu nije zvanicno saopsten, ali je, po recima novinara i drugih ocevidaca rec o nekoliko desetina ljudi. Oba dana protesta zavrsila su se brutalnim prebijanjem svakoga ko se nasao u centru grada bilo kojim povodom. Ljudima nije ostavljen cak ni slobodan prostor da pobegnu, iza svakog ugla mupovci su organizovali "sacekuse". Mnogi su u sredu do kasno u noc drhtali u zbunju ili na drvecu Kalemegdana, najvecg beogradskog parka, iz koga su izmileli posle povlacenja "slemova".

Za novinare takodje nije bilo olaksavajucih okolnosti. Stradalo je nekoliko izvestaca i fotoreportera sa sve opremom. Generalni sekretar Nezavisnog udruzenja novinara zavrsio je u stanici milicijie sa prelomom sake. Posmatrac OEBS-a najpre je dobio batine, pa je legitimisan. Prvog dana jedan od policajaca rekao je novinaru "Nase borbe" da je naredjenje da se demonstracije "saseku u korenu", jer milicija ima preca posla na Kosovu.

Surovost kojom je grad "ciscen" od gradjana nedvosmisleno govori u prilog pomenute naredbe. Nekoliko desetina hiljada Beogradjana s pistaljkama koji su se ponovo u utorak uvece pojavili na glavnom gradskom trgu bi li su dovoljna indikacija da je nezadovoljstvo veliko i da stvar opet moze da poprimi razmere i snagu zimskog protesta. Otuda, izgleda logicno da vlast ne zeli da se potencijalno druga vlast valja po ulicama.

Posle razocarenja zbog raspada Koalicije "Zajedno" cinilo se da vise nista Beogradjane ne moze da otrgne od beznadja. Medjutim, pokazalo se da nakon tromesecnih zimskih setnji, u Srbiji, pa ni u glavnom gradu vise nista ne moze da bude kao pre. Gradjanska svest je kod mnogih nadjacala objektivane strahove.

Nacin na koji su smenjeni predsednik Gradske skupstine Zoran Djindjic, Zoran Ostojic, direktor i Lila Radonjic, glavni i odgovorni urednik RTV "Studio B"- u paketu, samo je razbio sve sumnje u najnovije politicke dogovore. Predsednika Demokratske stranke, koji je nekoliko meseci proveo na celu grada, zapravo je smenio Srpski pokret obnove pod rukovodstvom bracnog para Draskovic.

Lider SPO Vuk Draskovic nije se usudjivao da ovaj potez povuce pre izbora. Medjutim, cim su zatvorene biracke kutije ustremljenje na Djindjica poprimilo je od strane ove stranke takve razmere da je kod mnogih izazvalo sumnju da li se radi o politici, ili fiksaciji drugacije prirode. Bilo je samo pitanje trenutka kada ce SPO gradonacelniku izmaknuti fotelju.

Posto stvar nije mogla da saceka redovnu sednicu, vioski funkcioner SPO i potpredsednik Skupstine Beograda Milan Bozic nezakonito je zakazao vanredno zasedanje pod izgovorom da na to ima pravo u odsustvu gradonacelnika. Obrazlozenje je da se Djindjic nije nalazio u kancelariji, a sednica je morala da bude hitna kada to trazi trecina odbornika.

Vanredna Skupstina, u utorak, bila je puka jednocasovna formalnost kada su odbornici SPO, SPS i SRS dizanjem ruku razresili duznosti dosadasnjeg predsednika. Skupstina je nadalje pod kontrolom SPO, jer je Bozic v.d. predsednika do daljeg, a na celu gradske vlade je takodje predstavnik ove stranke.

Na istoj sednici, imenovan je novi Upravni odbor "Studija B", pojacan predstavnicima socijalista i radikala. Za clanove Upravnog odbora iz reda zaposlenih u ovoj RTV kuci imenovani su gotovo potpuno anonimni novinari i radnici, a da nije uvazen predlog koji je stigao iz "Studija B". Novo rukovodstvo razresilo je direktora i glavnog i odgovornog urednika, a sva tri zaduzenja vracena su u ruke Dragana Kojadinovica. Rec je o coveku kome mnogo toga stoji na profesionalnoj dusi, ali poslednje sto je uradio je zabelezeno da je kao direktor NTV isporucio prosle jeseni nezavisi Studio B gradskoj vlasti koju su drzali socijalisti.

"Vesti u sedam", udarna informativno politicka emisija ova stanice, pod rukovodstvom novog urednika odmah u utorak izgledala je kao u najboljim neslavnim danima ove kuce. Vec u narednoj informativnoj emisiji Beogradjani nisu mogli da saznaju nista o pustosi koju je milicija ostavila za sobom u centru grada. Narednog dana Vuk Draskovic je dobio otvoreni mikrofon da kaze sve sto mu je na dusi do mile volje.

Iako je osudio intervenciju policije, lider SPO je optuzio Djindjica da je izmanipulisao gradjane, da je protest organizovao u saradnji sa DB i kao vrhunac drugog dana je otvoreno povezao demonstracije u Beogradu i na Kosovu kao Djindjicevo delo. Mnogima nije promaklo da je do slicnog zakljucka dosao i Slobodan Cerovic, sef gradskog odbora JUL-a.

Komentari Vuka Draskovica u javnosti su docekani sa zaprepascenjem, a lider demokrata je uzvratio da predsednik SPO ima problema sa mentalnim zdravljem.

Na mitingu u Beogradu gradjani su gromoglasno izvikivali "Vuce jajaro", "Izdaja, izdaja". Posle iznenadnog i brutalnog nasrtaja policije Goran Svilanovic portparol Gradjanskog saveza Srbije izjavio je: "Veceras Vuk bije". Po misljenju ucesnika protesta, on je najsnaznije izrazio ono sto su mnogi duboko osecali.

U prvim komentarima dogadjaja u Beogradu moglo se najpre cuti da je Vuk Draskovic stavio tacku na svoju politicku karijeru u glavnom gradu. Sve predizborne spekulacije da je lider SPO dogovorio podelu vlasti sa Slobodanom Milosevicem dobile su na tezini. Ukoliko usledi i smena demokratskog gradonacelnika Nisa Zorana Zivkovica, Draskovic ce tesko naci ozbiljan argument da opovrgne nagadjanja. A ona se svode na predaju lokalne vlasti koalicije "Zajedno" socijalistima, bilo ucescem sa njima u daljem radu bez demokrata, bilo uvodjenjem prinudne uprave. Prvi covek SPO bi se nasao u vrlo nezgodnoj situaciji da demantuje, pre svega svojim pristalicama, kako je on svojim politickim potezima ponistio rezultate proslogodisnjih lokalnih izbora.

Minula dogadjanja u glavnom gradu samo su jos jedna veca kockica koja ce uci u politicki kroki Srbije odmah iza nedelje, po zavrsetku drugog kruga predsednickih izbora. Politicki dogovori parlamentarnih staranaka usledice tek tada. U zavisnosti od njihovog ishoda, bice jasnije da li ce republicki parlament i vlada moci da se konstituisu s kracim, ili duzim rokom trajanja.

Protest u Beogradu pokazao je i da su stranke koje su bojkotovale izbore imale legitimaciju za takvu odluku. Da li ce one, medjutim, imati dovoljno snage i politickog umeca da animiraju gradjane u borbi za nove izbore ubrzo ce biti jasno. Ako im to podje za rukom, cetvorogodisnjem mandatu novih poslanika Skupstine Srbije ozbiljno bi pretila opasnost od politicara koji su ovoga puta svesno ostali izvan parlamenta.

Vesna Vujic (AIM)