MINISTRICA I DALJE JASE

Zagreb Sep 25, 1997

AIM, ZAGREB, 26.9.1997. Udzbenici na srpskom jeziku i cirilicnom pismu, namijenjeni ucenicima osnovnih skola prvenstveno u Podunavlju, ipak ce biti tiskani. Tako je, naime, zakljuceno na ovih dana odrzanom sastanku potpredsjednika hrvatske vlade dr. Jure Radica i ministrice prosvjete i sporta Ljilje Vokic s predstavnicima srpske nacionalne zajednice, koje je predvodio predsjednik Zajednickog vijeca opcina Milos Vojnovic. Uz tiskanje udzbenika, dogovoreno je da ce se nastava na srpskom u Podunavlju organizirati za svu djecu koja to zele, a "ako postoji i jedan djak koji hoce nastavu na hrvatskom, imat ce je", izjavio je Radic. Ministrici Vokic ostalo je da revidira sadasnju raspodjelu ravnatelja, ali prema demografskom trendu. "U onim skolama u kojima ocekujemo da ce do kraja godine biti vise djaka Hrvata, ravnatelj ce biti Hrvat, a njegov zamjenik Srbin. Ako se ocekuje vecina djaka Srba, ravnatelj ce biti Srbin, a njegov zamjenik Hrvat", pojasnio je Radic novinarima. U odjeljenima u kojima vecinu cine Srbi vodit ce se dvojezicna pedagoska dokumentacija, a Vokicku je zapalo da donese i odluku, koja ce vaziti za podunavske skole, o moratoriju na ucenje gradiva povijesti za razdoblje od 1989. do 1997., sto znaci da ce nastavne jedinice koje bi trebale obradjivati to razdoblje biti izuzete iz udzbenika. I predstavnici hrvatske Vlade i predstavnici Srba na kraju su izrazili zadovoljstvo ovim sporazumom. Do njega, ipak, nije doslo "tek tako".

Samo tjedan dana prije ovog sporazuma, Vokicka je dala intervju "Nedjeljnoj Dalmaciji" koja ga je objavila pod naslovom "Ako Srbi u srednjim skolama zele cirilicu, neka prevode knjige o vlastitom trosku", izjavivsi kako bi za nju "bila sramota da potpise nesto na temelju danasnjeg broja ucenika". Radilo se, naime, o njenom inzistiranju da ravnatelji moraju biti imenovani sukladno nacionalnoj strukturi stanovnistva iz 1991. godine. Velikim se problemom pokazalo i pitanje natpisa na skolama u Podunavlju, za koje je dogovoreno da ce nositi "neutralne nazive", dakle niti imena srpskih niti hrvatskih velikana, s tim sto je Vokicka bila protiv dvojezicnih natpisa, dok su u Podunavlju na tome inzistirali. Stoga je obiljezavanje pocetka skolske godine u nekim mjestima proslo bez srpskih predstavnika, sto je Vokicku dodatno naljutilo, da bi kasnije ipak bio postignut kompromis - natpisa na cirilici ipak ce biti, ravnopravno s onima na latinici.

Vruca politicka jesen u Hrvatskoj zapocela je s nesluzbenim informacijama o promjenama u Vladi. Spekuliralo se s podatkom da ce aktualna ministrica prosvjete krenuti u diplomaciju, te da joj je vec dodijeljen polozaj veleposlanice u UNESCO-u gdje bi zamjenila bivsu ministricu Vesnu Girardi Jurkic. Nakon sto je u javnost procurio taj podatak, mnogi su se (prerano) poveselili Vokickinom odlasku, nadajuci se da ce se napokon poceti rjesavati pitanje polozaja nacionalnih manjina i njihovog skolovanja, koji od prvog Vokickinog ministarskog dana idu losim tijekom. Pokazalo se da od Vokickinog micanja s ministarskog polozaja ipak nece biti nista, te da ce prvenstveno Talijani, a sada i Srbi, morati nastaviti s teskom borbom koju ministrica vodi pod formom nacionalnog preporoda u predskolskom i skolskom obrazovanju djece u Hrvatskoj.

Stoga je pocetak rujna bio neminovno razdoblje za bistrenje ministricinih poteza. Tako su se na sudu nasla trojica djelatnika Ministarstva prosvjete zbog svojih izjava datih "Novom listu" u kojem su ministricu optuzili da svojim odlukama krsi pravila struke koju je zanemarila i zapostavila na racun politike, za sto ih je Vokicka tuzila. Nedugo potom, autori udzbenika povijesti iznijeli su ministricine ucjene - ukoliko autori zele da njihovi udzbenici budu prihvaceni, morat ce izmijeniti neke povijesne cinjenice. Autori su ih izmijenili, ali udzbenici opet nisu prihvaceni. Ni nova verzija hrvatske povijesti nije bila po volji ministrice, mada se valja zapitati i kakvi su to autori povijesnih udzbenika koji pristaju na takve ucjene, kao da je povijest juha od povrca kojoj svakodnevno mozemo mijenjati sastojke.

Pocetak nove skolske godine ponovo je aktualizirao i pitanje polozaja talijanske manjine u Hrvatskoj i posebno njihovog skolstva, o kojem se vode rasprave vec tri godine, od samog Vokickinog dolaska na ministarsko mijesto. Niz naputaka koje ministrica odasilje u smjeru Rijeke i Istre, gdje zivi pretezit broj Talijana u Hrvatskoj, iako nemaju zakonsku snagu, moraju se ispunjavati, sto je urodilo etnickim filterom prilikom upisa djece u vrtice i skole. Iako se Zakonom o skolovanju na jeziku etnickih ili nacionalnih zajednica ili manjina takva situacija ipak ublazila, mada nije u potpunosti izbjegnuta, neslaganje Talijanske zajednice i Ministarstva prosvjete, konkretnije Ljilje Vokic, i dalje ostaje veliki problem. "Steceno je pravo da imas skolu na svom jeziku, a ne odjeljenje s tri ucenika", izjavila je ljetos Vokicka. Da ima ravnopravnijih od ravnopravnih, vidjelo se na spomenutom sastanku prije nekoliko dana sa Srbima, gdje je zakljuceno da "ako postoji i jedan djak koji hoce nastavu na hrvatskom, imat ce je". Na sastanku Vokicke s istarskim zupanom Zuficem i saborskim zastupnikom talijanske manjine Furiom Radinom zakljuceno je da ce Istra financirati odjeljenja s malim brojem ucenika koji pohadjaju nastavu na talijanskom jeziku, sto znaci da ce Istrijani dva puta placati skolstvo. Zauzvrat, dobili su novu naredbu o smanjenju satnice materinjeg jezika, talijanskog, da bi ih Vokicka pri tome optuzila jos i za protivljenje povecanju satnice ucenja hrvatskog jezika, sto je samo dolilo ulje na vatru.

No, puklo je i u samom Zagrebu, gdje nisu bile problem manjine. Prvog dana nove skolske godine odmah je doslo do strajka u osnovnoj skoli "S.S. Kranjcevic" kad su ucenici i roditelji shvatili da su neki razredi rasformirani, a da ih o tome nitko nije obavijestio. Do rasformiravanja je doslo navodno zbog premalog broja ucenika u pojedinim odjeljenjima, jer ih ministarstvo ne moze financirati. Sporni III d razred u spomenutoj skoli bio je jedan od najboljih razreda u generaciji, no nesuglasice su ipak zavrsile njegovim (i ne samo njegovim) nestankom i rasporedjivanjem ucenika po ostalim razredima.

Skandalima s hrvatskim skolstvom tu nije kraj. Prije nekoliko dana novine su objavile pricu o profesoru Branku Horvatinovicu koji predaje povijest u elitnoj petnaestoj, matematickoj gimnaziji u Zagrebu. U njegove aktivnosti ubrajaju se tjeranje djaka da marsiraju u razredu, poducavanje da mrze Srbe, odlazak na izlete do Jazovke pod zastavom HDZ-a te velicanje ustaskog poglavnika Ante Pavelica, koje ide dotle da je ucenicima naredio da u udzbenik povijesti medju hrvatske velikane zalijepe i njegovu sliku. Profesor se prozvao predsjednikom Hrvatske domobranske mladezi u koju je "regrutirao" 300 svojih ucenika, a jednom je prilikom citavu smjenu pokusao s posljednja tri sata odvesti na misu za Antu Starcevica. Djeca su snimila sva dogadjanja u skoli, pokazala ih roditeljima koji su zgranuti zatrazili od Ministarstva prosvjete da smjeni Horvatinovica, no iako njegove aktivnosti nisu od jucer, on i dalje uredno provodi svoj naum, pod ustaskim zastavama i ustaskim pozdravima kojima je oblijepio ucionicu.

Nesuglasice s nacionalnim manjinama te krivotvorenje povijesti i otvoreno velicanje ustasa i Ante Pavelica tako od hrvatskog skolstva stvaraju karikaturu koja je izgubila svaku vezu s evropskim vrijednostima i tradicijama u koju se, izmedju ostalih, tako cesto voli zaklinjati i hrvatska ministrica prosvjete. Nedostatak temeljne koncepcije hrvatskog skolstva i niz skandala koji ga prate od uspostave samostalnosti Hrvatske stoga je doveo do situacije da iole imucniji roditelji svoju djecu salju na skolovanje u inozemstvo, naprosto se bojeci za njihovu buducnost koja ovisi o onome sto nauce u najranijoj mladosti. Ostaje samo nejasno kome i zasto odgovara ovakvo skolstvo i ova ministrica.

MILIVOJ DjILAS