NACIONALISTI IZMEDjU BUGARSKE I SRBIJE

Skopje Sep 24, 1997

AIM, Skopje, 24.09.1997

U trenutku kad se cinilo da najveca opoziciona partija u Makedoniji, nacionalisticka VMRO-DPMNE, ima najvece sanse da pobedi na sledecim izborima, ucinjene su dve katastrofalne greske, koje su, cini se, udaljili ovu partiju s pozocije favorita za osvajanje vlasti. Prva je naprvaljena drugog avgusta u istoriskom makedonskom gradicu Krusevu na proslavi nacionalnog praznika Republike. Tada su se, naime, vmrovci sramno i antidrzavno ponasali, bukvalno divljali dok je makedonski predsednik Kiro Gligorov drzao povodni govor, gazili drzavnu zastavu, sto je sve ukupno u javnosti primljeno veoma negativno, s odbojnoscu, pa i s zestokim negodovanjima. Takvo ponasanje, nema sumnje, srozao je rejting ove partije i vec se moze s dosta sigurnoscu tvrditi da bi neka nova sondaza ispitivanja javnog mnewa u Makedoniji pokazalo da su oni visoki 23 procenata gradjanskog poverenja (dati pre odrzavanja proslave u Krusevu) mozda i prepolovljeni.

Druga greska prozlazi iz ove prve, ili tacnije dosla je kao rezultat necivilizovanog ponasanja clanova i simpatizera VMRO- DPMNE na najveci makedonski praznik. Partija se jednistavno podelila na dva dela: na one koji su odobrili ovakav nacin izrazavnja nezadovolstva prema drzavi, njenim institucijama i simbolima i na one koji su smatrali da ce drugoavgustovski dogadjaji stetiti rejtingu partije. Bilo kako bilo, rezultat tog podeljenog mislenja je duboka kriza u partiji, u jednom nevidjenom razdoru, u medjusebnim optuzivanjima, javnim prepucavanjima preko medijuzima, jednostavno, u sepljenju VMRO-DPMNE na dva bloka.

Nesuglasice u najvecoj opozicionoj partiji u Republici Makedoniji, nesumnjivo, tinjale su poodavno, ali je to vesto skrivano od javnosti i ona je do nedavnih dogadjanja bila uverena da se radi o najhomogenijoj i najjedinstvenijoj partiji na politickoj sceni u drzavi. Zato su joj i davani najvece sanse za sledece izbore. Medjutim, sada kada se podelilo rukovodstvo, podelilo se i clanstvo, iz cega svakako proizlazi da se vec radi o dve sasvim suprotne politicke formacije, koje ce svaka zasebno pokusati da osvoji vlast. S jedne strane je mladi lider VMRO- DPMNE-a Ljubco Georgievski, a s druge nedavno smenjeni generalni sekretar Boris Zmejkovski, koji je vec formirao Savet za spas partije, sto svakako implicira da je na pomolu nova partija.

VMRO-DPMNE jos dok je bila prividno jedinstvena, upinjala je sve snage da ubedi javnost da se radi o patriotskoj partiji koja jedina u Makedoniji stiti nacionalni interes. Sada, medjutim, posle njenog cepljenja na dva dela, na povrsini izlaze stvari koje bas i ne idu u prilog ovoj nekadasnjoj tvrdnji. Optuzbe, bilo da dolaze s jedne ili druge strane, kao i veliki broj dokumenata i materijala sto sad izlaze na svetlost dana, pokazuju da je patriotizam bio samo paravan iza koga su se skrivali sasvim suprotne ideje i teznje.

Tako, lider Georgievski i oni koji su ostali s njim, od suprotnog tabora proglaseni su za bugarofile, za ljude koji odrzavaju tesnu saradnju s bugarskim politickim krugovima i cija je krajnji cilj pripojenju Makedonije Republici Bugarskoj. Ne ulazeci u to koliko je ova ozbiljna optuzba tacna, a koliko proizvod ljutnje odmetnutih vmrovca, ipak treba reci da je i dosad VMRO-DPMNE vazila kao partija koja je blagonaklono gledala prema istocnom susedu Republike Makedonije, da je njeno rukovodstvo preterano cesto bila gost tamosnjih politickim krugovima, da nikad nije odgovorila ili protestovala na otvorene bugarske teze i tvrdnje da je makedonski narod, istorija, jezik i slicno potpuno istovetni s bugarskim, da je cesto puta izagranicno spletkarila i tako dalje.

Sto se tice odgovora, ili optuzbe na racun Zmejkovskog i ljudi koji su mu ostali lojalni, sve se svodi na to da se radi o licnostima koji su bili ubaceni u partiji kako bi radili protiv njenih interesa. I opet, i u ovom slucaju, pominje se strana drzava, samo sto je sad rec o severnom susedu Republike Makedonije, odnosno Srbije. Naravno, ova optuzba dokumentuje se obiljem materijala, koji makedonskoj javnosti pokazuje da je nekadasnji KOS na neki nacin bio prisutan u VMRO-DPMNE. A, kad je vec rec o agenturi, treba takodje pomenuti da su mnogi rukovodioci ove partije okrivlejni da su povezani s policijom i imaju ulogu trojanskog konja.

Makedonska javnost je svakodnevno opsipana sve nevijim i novijim dokazima o antimakedonskom karakteru ove opozicione partije, dokaze koje iznoce dojucerasnji vatreni saborci za makedonsku kauzu. Tako, sazdana je prava rasomonijada koja, u svakom slucaju ne odgovara ni jednoj od zavadjenih strana. Ipak, pomenimo, izborom novog rukovodstva VMRO-DPMNE-a, veci broj gradjana Republike Makedonije sve vise postaje uveren da je u partiji pobedila probugarska struja. Naravno, lider Ljubco Georgievski to odlucno demantuje i, suprotno, tvrdi da je smena u vrhu dosla kao posledica potrebe da se kadrovski osvezi rukovodstvo VMRO-DPMNE-a, da se u njemu uvedu pravi intelektualci (u novi sastav Izvrsnog komiteta usli su i nekoliko clanova prve makedonske Vlade) i da se konacno rascisti sa spletkarima i s ljudima sumnjivih politickih pogleda i delovanja.

Ali, recimo i da je u pravu, kao nesporni fakti ostaje to da i pobednicka strana ostaje s dosta "putera na glavi" i da je rejting ove nacionalisticke partije strahovito opao u ovih dva meseca. Naravno, na radost drugih politickih partija, pre svega partije na vlasti - Socijaldemokratskog saveza.

AIM SKOPJE MILAN BANOV