ZA I PROTIV STUIDENTSKIH PROTESTA
AIM JUNIOR Pristina
Godinu dana od potpisivanja Sporazuma Rugova - Milosevic, o normalizovanju obrazovanja na albanskom jeziku, kada su vec i najveci optimisti izgubili strpljenje i nadu da ce se on realizovati, inicijativa albanskih studenata, okupljenih u Nezavisnu Uniju, za organozovanje mirnih protesta, ciji je cilj bezuslovni povratak u skolske i univerzitetske objekte, postaje sve aktuelniji.
Politicki krugovi koje deluju na Kosova vec su dali svoju podrsku ovoj inicijativi, a veci broj politickih i nepolitickih asocijacija na Kosovu, svoju verbalnu saglasnost, cime se u neku ruku ostvarila prva faza "projekt-plana", pripemljene od strane Unije nezavisnih studenata Univerziteta u Pristini. Iako je najvise sporova bilo oko toga da li ce otvoreno ovu inicijativu podrzati i najveca partija na Kosovu, posle "davanja za pravo nezadovoljstvu" studenti su krenuli izgleda mnogo mirnije u dalje pripremanje svog protesta.
U razgovorima koje su studenti vodili prethodnih nedelja sa raznim politickim krugovima na Kosovu, kod nekih se potkradalo i pitanje, zbog cega su se upravo studenti odlucili da "nesto pomere s mesta", obzirom da je to pre svega nepoliticka organizacija? Za AIM predsedik Unije albanskih studenata Bujar Dugoli objasnjava: "Niko ne moze biti protiv ove inicijative, koja se temelji na elementranim ljudskim i nacionalnim pravima za obrazovanje na maternjem jeziku sto je zagarantovano i svim medjunarodnim konvencijama. Bilo bi dobro, da je ovu inicijativu koju je zapocela Nezavisna Unija studenata zapocela neka od politickih partija i njihovih vodja, koji su zajedno sa glasom koji su dobili od naroda dobili i obavezu da rade u pravcu ostvarivanja njihovih zahteva, ali oni to nisu ostvarili i zato smo mi preduzeli jedan takav korak", kaze Dugoli.
Inace ova inicijativa dolazi posle njihovog pokusaja da sa masovnim protestima pocnu jos 1. septembra, kada bi ucenici srednjih skola, zajedno sa svojim profesorima i roditeljima, sa sveskama i knjigama u rukama, 30 minuta ispred svojih skola protestovali zbog zabrane aktuelnih vlasti da oni koriste svoje skolske objekte. Na inicijativu pre svega lidera kosovskih Albanaca Ibrahima Rugove, ovi protesti su "odlozeni".
Ovdasnji bliski krugovi Demokratskom savezu Kosova su smatrali da se ovaj mirni protest studenta moze "pretvoriti u sasvim nesto drugo", sto bi srpski rezim dobro iskoristio u svojoj predizbornoj kampanji. Ovakve i slicne "preporuke", u smislu da se protesti mogu pretvoriti u pravo krvoprolice i slicno, studentima su predocili i inostrane diplomate, koje su tih dana boravile na Kosovu.
Uostalom u susretima predstavnika Unije nezavisnih studenata Univerziteta u Pristini sa specijalnim izaslanikom SAD za Bosnu, Robertom Gelbardom, zatim Nikolas Hilom (drugim sekretarom americke ambasade u Beogradu), kao i sa Julian BrithWhite (drugim sekretarom britanske ambasade u Beogradu), njima je najavljeno "senzibiliziranje spoljnog faktora", sto je inace jedna od faza koju su studenti predvideli u svom "projekt - planu". U okviru toga, oni su takodje misljenja da je za takav "odjek" neophodna priprema i domace javnosti koja predstavlja vaznu komponentu za uspesno organizovanje mirnih protesta. U tom smislu, clan predsednistva Unije studenata Albin Kurti, posebno izdvaja direkte kontakte sa studentima koje organizuju po raznim fakultetima: "U tim susretima smo imali direktne kontakte sa studentima koji su izrazili spremnost i odlucnost da se protesti odrze, ali smo isto tako sa njihove strane dobijali i mnogo korisnih sugestija. Sto se tice medjunarodne arene, mi cemo informisati i pozvati kao posmatrace vladine i nevladine organizacije i asocijacije, ambasade i svetske medije. Sto vece medjunarodno prisustvo je vazan uslov za uspeh protesta i neeskaliranje situacije, jer do ekscesne situacije moze doci ukoliko bude intervenisala policija protiv mirnih protesta, do intervencije koje su po prvailu brutalne kada ne podlezu monitoringu od strane medjunarodnih faktora", obrazlaze Kurti.
U svakom slucaju, izgleda da je ostalo malo vremena da da studenti obrade jedno, kako sami kazu, vazno i odgovorno pitanje: strategiju organizovanja protesta. To ce "smisliti" Organizacioni odbor, sacinjen od 9 clanova od kojih 5 studenata i 4 profesora. Imena clanova Organizacionog odbora nisu obelodanjena.
Na Konferenciji za stampu koju su ovih dana organizovali sami studenti, istaknuto je da je doneta odluka o formiranju organizacionih odbora i na nivou fakulteta." Odbori ce biti sastavljeni od po 5 clanova, od kojih ce trojica biti studenti, a dva ostala clana predavaci", receno je u susretu sa novinarima. Povodom nekih optuzbi da ima uticaja i "sa strane" od raznih istanci, Muhamet Mavraj, predsednik Skupstine Unije studenata je to ostro negirao: "Studenti nisu nicija karikatura". U svakom slucaju zainteresovani nisu mnogo saznali o nacinu i strategiji studentskih protesta. Odgovori su bili kratki. Ipak, na pitanje o trajanju protesta, Mavraj je rekao: "Protesti ce se zavrsiti kada se ostvare nasi zahtevi, a ne bude li se oslobodio samo jedan jedini fakultet onda ce se, sto se nas tice, protesti i dalje nastaviti", zakljucio je Mavraj.
Kao novina u strategiji Unije studenata je i proglas kojim se svi studenti pozivaju da se uvece setaju na pristinskom korzou, koji je uzgred budi receno, vec godinama poluprazan. Medjutim, ipak je bilo odaziva. Svake veceri, vrlo tiho na glavnoj ulici kosovske metropole seta najmanje oko 1 000 studenata albanske nacionalnosti, dok ih budnim okom i spremnim "maricama" prate pripadnici policije. Nakon njihovog razilazenja, policijaci legitimisu "zaostale" studente. To se ovde tumaci kao pokusaj uterivanja straha.
U medjuvremenu Odbor za organizovanje protesta na nivou Univerziteta objavio je Platformu realizovanja protest, u kojoj se izmedju kaze da se predvidja pravovremeni pocetak akademske skolske godine, ali i da ce se naucno-obrazovni proces prilagoditi protestima i njihovom trajanju. Studenti su Platformom predvideli da upute i poziv svim subjektima, institucijama i ostalim asocijacije "na saradnju i koordiniranje na osnovama njihovog konkretnog izjasnjavanja" u znak podrske i pomoci mirnih protesta.
No ipak, uticajniji politicki krugovi na Kosovu izrazavaju strah da se mirni protesti za ostvarivanje prava na koriscenje skolskih objekata lako mogu pretvoriti u proteste sa politickim zahtevima. Jos uvek je sveze secanje na deset upucenih zahteva upucenih pocetkom ove godine lideru kosovskih Albanaca Rugovi, od strane studenata, gde je cak sedam tacaka bilo politicke prirode. Izmedju ostalog i konstituisanje kosovskog Parlamenta i postavljanje Adema Demacija za njenog predsednika. Studenti su doduse na inicijativu nekih pojedinaca ovoga puta odustali od toga i obecali korektnost. Ali da li ce njihovu datu rec, ukoliko do protesta zaista dodje, postovati i neki drugi?!
AIM Pristina Besa TOVRLANI