PONOVO VERBALNI DELIKT?

Zagreb Sep 20, 1997

AIM, ZAGREB, 20.9.1997. Hrvatski novinari bit ce kaznjavani i kad napisu istinu! Povratak verbalnog delikta! Zakonom protiv slobode misljenja! To su neki od naslova objavljenih proslog tjedna u nezavisnim hrvatskim novinama, u finisu donosenja novog krivicnog zakona. Ipak, u posljednji cas, vjerojatno ne samo zbog nezavisnih naslova, hrvatska je vlada povukla neke formulacije kojima se opisuje krivicno djelo klevete i uvrede.

U petak popodne, kad se u Saboru izglasavaju novi zakoni, ispostavilo se da je vlada odustala od verzije po kojoj bi se okrivljeni za klevetu oslobodio krivice ako dokaze istinitost svojih navoda, ali bi se zato automatski kaznio za blaze djelo, uvredu, za koje je predvidjena novcana kazna ili kazna do sest mjeseci zatvora. Drzavni funkcionari i politicari najcesce tuze novinare za klevetu i uvredu, zahtijevajuci astronomske svote za naknadu tzv. dusevnih boli, koje su, navodno, pretrpjeli.

Ministar pravosudja Miroslav Separovic objavio je da se ostaje kod oblika koji je u krivicnom zakonu postojao i dosad: ako dokaze istinitost izjave za koju tuzilac tvrdi da je kleveta (dakle, neistina koja moze skoditi necijoj casti i ugledu), okrivljeni se moze kazniti za uvredu. To je ipak nesto blaze, i ta je mogucnost prepustena odluci suda. Pri tome okrivljenoga dodatno stiti odredba da ce se osloboditi, ako je izjava ili tekst sadrzavala uvredljivi sadrzaj, ali je on iznesen u znanstvenom, knjizevnom ili umjetnickom djelu, u obavljanju novinarskog posla, u politickoj ili nekoj drugoj javnoj djelatnosti. No, iz nacina izrazavanja, i drugih okolnosti, mora biti jasno da novinar, pisac ili govornik nije imao cilj naskoditi necijoj casti ili ugledu.

Uoci donosenja zakona Hrvatsko novinarsko drustvo alarmiralo je javnost upozoravajuci na taj i jos neke pokusaje da se u novom krivicnom zakonu ugrozi dostignuti stupanj slobode javne rijeci. Uocili su, primjerice, da se zeli poostriti i tzv. sirenje laznih vijesti. Propis je vrlo slican onome sto se obicno naziva "verbalnim deliktom", i glasi: Tko iznosi vijesti za koje zna da su lazne i podobne da izazovu uznemirenje javnosti, s namjerom da takvo uznemirenje i nastane, kaznit ce se zatvorom do sest mjeseci. To je krivicno djelo privuklo paznju javnosti prije nesto vise od mjesec dana, kad je tuzilastvo potaknulo istrazne radnje protiv Ivana Zvonimira Cicka i Dobroslava Parage, tvrdeci da su svojim izjavama uznemiravali javnost.

Cicak, predsjednik Hrvatskog helsinskog odbora, u novinskom je razgovoru optuzio Tudjmana za dogovor s Milosevicem i podjelu BiH. Paraga, predsjednik male Hrvatske stranke prava 1861. - kojega je po istom tom obrascu proganjala i ranija jednopartijska i nova, visestranacka vlast - predsjednika Hrvatske zbog istih je razloga prijavio u Haag. Optuznice za sirenje "laznih vijesti" zasad nisu podignute, vjerojatno nece ni biti, kao i nekoliko puta dosad u slicnim slucajevima. Vlast jednostavno preko televizije i ostalih masovnih medija pod svojom kontrolom objavljuje da "pokrece istrazne radnje", "najavljuje istragu" itd., i tako stvara atmosferu kojom nastoji pritisnuti i usutkati kriticare.

Novi krivicni zakon posao je i korak dalje, s ciljem da olaksa osudjivanje za "lazne vijesti": tuzilac vise ne bi morao dokazivati namjeru uznemiravanja. Medjutim, na proteste iz dijela novinarske i opozicijske javnosti - i vjerojatnije, jos vise zbog priblizavanja inspekcije Vijeca Evrope koje ce uskoro provjeravati ucinke jednogodisnjeg hrvatskog clanstva u toj instituciji - inkriminacija "laznih vijesti" je ublazena. Preimenovana je u "sirenje laznih glasina", a tuzilastvo ce morati dokazati i da je pocinitelj znao da siri lazne glasine, da je to cinio u (inace, tesko dokazivoj) namjeri da uznemiri, te da je uznemirenost veceg broja gradjana doista i nastala.

Zanimljivo je kako se inicijatori ostrijih mjera trude pokazati kako oni, zapravo, nemaju nista protiv novinara i javnosti, vec zele uvesti odredbe koje postoje u "razvijenim evropskim zemljama". Kvaka je sto se te zemlje razlikuju, poprilicno, u sudskoj praksi od "novih demokracija". U zakonima nekih evropskih zemalja, a od lani opet i u Hrvatskoj, postoji propis da javni tuzilac po sluzbenoj duznosti poduzima progon kad ocijeni da je netko oklevetao ili uvrijedio predsjednika drzave, vlade, parlamenta i najvisih sudova. No tamo vec odavno javnim tuziocima na pamet ne pada da gone novinske kriticare.

U Hrvatskoj je, pak, odmah po uvodjenju takvih odredbi u zakon, javni tuzilac pokrenuo postupak protiv novinara "Feral Tribunea", zbog navodnog klevetanja i vrijedjanja predsjednika Tudjmana. Snazna inozemna i domaca podrska "Feralovcima"", koji su samo iznosili misljenje kritizirajuci Tudjmanovu ideju o prenamjeni spomenika u Jasenovcu, ohrabrila je suca da donese oslobadjajucu presudu u prvom stupnju. No proces jos nije gotov: visi je sud vratio odluku na ponovno razmatranje.

Sada za sirenje laznih vijesti, odnosno, glasina, Vladimir Seks, potpredsjednik Sabora, predlaze kopiranje austrijskih ili njemackih uzora, u tim zemljama vec gotovo zaboravljenih u praksi. I Seks se poziva na sudsku praksu, koja ce, navodno, uravnoteziti odnos slobode medija i njihove odgovornosti za javnu rijec. Istovremeno, vlast je provela brojne cistke da bi se i sudstvo stavilo pod kontrolu. U krivicnom zakonu je i propis po kojem se kaznjava i onaj tko objavi sadrzaj neke drzavne tajne, a ne samo onaj tko je dopustio da se tajna otkrije. Tu nisu pomogla obrnuta pozivanja na svjetska i evropska iskustva - da se tamo odustaje od kriminaliziranja objave tajne, kad je vec "procurila", pa vise i nije tajna. Naravno, odmah je donesen i zakon koji prosiruje definiciju drzavnih, vojnih i sluzbenih tajni.

Rezultat utakmice vlast-mediji, ipak, jos je nerijesen, a mediji su ovih dana zabiljezili nekoliko zgoditaka: zbog novinskih otkrica funkcije su morali napustiti ministar turizma (nagradu za drzavni turisticki slogan "slucajno" je osvojila njegova zena), i direktor Hine, drzavne novinske agencije, jer se usput privatno bavio izdavastvom, uz ostalo izdajuci i porno casopis "Eros". Iskaz Mire Bajramovica, vojnika Tomislava Mercepa, o ratnim zlocinima njegove jedinice, objavljen u "Feralu", izazvao je brojne nove napise u novinama. Sve rupe vlast nikad nece moci zakrpati...

IGOR VUKIC