Krunjenje tripartitne vlasti

Sarajevo Sep 16, 1997

Lokalni izbori u BiH

AIM, SARAJEVO, 16.09.97. Manje od dvadeset i cetiri sata pred izbornu sutnju lokalni izbori, odnosno cijeli izborni projekt medjunarodne zajednice u BiH, bio je pred fijaskom, a vec u nedjelju, prvih sati nakon zatvaranja vecine izbornih mjesta (u Drvaru npr. jos uvijek se glasalo), sef OSCE misije u BiH, Robert Frowick sijao je od srece sto su najkompliciraniji svjetski izbori tako uspjesno okoncani. Tim vise sto je odziv na izbore od preko 70 procenata registriranih biraca bio iznad svih ocekivanja.

Dan nakon izbora svi su vec stigli izraziti svoje zadovoljstvo rezultatima, mada je OSCE, poucen izborima od rujna prosle godine, rekao da ce prebrojavanje glasova potrajati pet-sest dana, te da nece objavljivati preliminarne rezultate. I dok su se biraci pomirili s cekanjem rezultata, s terena su, putem birackih odbora po opcinama, poceli stizati rezultati. Oni, dakako, nisu zvanicni, sluzbeni, tim vise sto tu nisu uracunati glasovi onih koji su "glasali u odsustvu", ali su dostatni za prve politicke analize.

Izbori ponovo, opca je ocjena svih, nisu bili ni demokratski ni fer, ali i ovi, i tko zna koliko jos izbora u BiH, bit ce samo korak na putu k sve vecoj demokratizaciji ovoga prostora, dakle bit ce neprestano "prelazni" za neke nove izbore. Ovi su svakako "prelazni" za one sljedece godine. Dakle, ovi su izbori tu da bi konacno vlasti i na lokalnoj razini bile legitimne. Postojece su naslijedje rata i ratnog osvajanja vlasti, ili su "stare" cijelih sedam godina. Dakle, nelegitimne su vise, a na mnogim mjestima i nelegalne.

Vladajuce su nacionalisticke politicke strukture ucinile sve da bi predizbornim inzenjeringom osigurale postojecu vlast, ali i da bi je zadobili tamo gdje je nemaju. Tako je SDA-koalicija, predizborno prijeteci Tuzli da nece dobiti pomoc iz federalne kase ako tamo ne pobijedi njihova
koalicija, priznala da tom gradu nije nista ni dala iz federalnog budzeta. A proglasiti strateskim drzavnim ciljem osvajanje vlasti u Tuzli, bilo je jos jedno u nizu uzurpiranja drzave u ime vladajuce stranke. Bezobzirni u uzurpaciji bili su i HDZ i SDS suoceni s brojem registriranih Srba u Drvaru i Glamocu ili sa zbivanjima u banjaluckoj krajini. U svojoj bahatosti vladajuce su stranke potezale i za najprljavijim metodama pod cijim su se kisobranom dogodili i akti terorizma (ubojstva povratnika, podmetanje eksplozivnih naprava pred stranacke prostorije "suparnika", kuca povratnika ). Terorizam je bio dogovorena upotreba straha za racun nacionalne homogenizacije. Taj najjaci "argument" vladajucih stranaka pokazao se i kao put koji ce im uzeti znatan dio izbornog kolaca za racun demokratske alternative.

Izborni trijumf opocicijske Zdruzene liste 97 u Tuzli (57,4 postotaka, po sada razpolozivim podacima), pobjeda Marcetinog dijela Koalicije za povratak u Drvaru i Grahovu, pobjeda Dodikovih Nezavisnih socijaldemokrata u Srpcu i Laktasima, te opozicije u RS u Banjoj Luci, Sipovu, Mrkonjic Gradu, Gradisci, sto se u dobroj mjeri ima zahvaliti i politickim potezima Biljane Plavsic - pocetak su krunjenja apsolutne tripartitne jednonacionalne vlasti onih koji su bili glavni protagonisti rata. Kad se uz sve ovo doda trijumf Fikreta Abdica na "svom terenu" u Cazinskoj Krajini, te rezultati stranke Sefera Halilovica u Konjicu, SDP i Zdruzene liste 97 u sarajevskim opcinama, Brezi ili opcinama Tuzlansko-podrinjskog kantona, onda je vidan pomak demokratizacije u odnosu na opce izbore u rujnu prosle godine.

Obrana Tuzle, cak trijumfalna pobjeda nad SDA koalicijom, uzimanje i drugog velikog grada u BiH, Banje Luke, uz sve ostalo, znak je da se biracko tijelo pocelo hladiti od nacionalne pregrijanosti i da umjesto "srca" na izbore konacno pocinju izlaziti "stomaci" i "glave". Politicka i socijalna situacija sazrijeva uz pomoc sve snaznijeg pritiska medjunarodne zajednice i ovo je njoj, medjunarodnoj zajednici, najbolji znak sto joj je dalje ciniti. Uz pritiske politickog stapa i ekonomske mrkve, svijet je pokazao da zna i prakticnu uporabnu vrijednost medija u BiH.

Sve slabiji argumenti koje imaju vladajuce stranke - argumenti deviznih vojnih knjizica, podijeljenih tudjih stanova, tajnih fondova iz kojih se uoci izbora dijele socijalne pomoci, sijanje straha, odustajanje SDA, HDZ i SDS od "svojih" Zvornika i Visegrada, Varesa i Dervente, Drvara ili Glamoca, te ratno i poratno-profiterske malverzacije - imat ce jos jedno vrijeme stanovitu moc. Ona ce biti koristena u vremenu koje je pred nama, vremenu implementacije izbornih rezultata, i narocito poslije - u jacanju kantonalne vlasti koja ce sve uciniti, sto smo vec iskusili, da vlast opcina svede na vlast bivsih mjesnih zajednica i potpuno obezvrijedi izborne rezultate. No, definitivno je jasno da stvari neumitno idu k demonopoliziranju vlasti.

Istina je da su ovi izbori moguci put povratka izbjeglica, ali njega nema bez implementacije izbornih rezultata, a toga opet nema bez pritiska medjunarodne zajednice. Koliko ona moze, pokazala je u samo jednom danu, onom s pocetka ovog teksta - uoci izborne sutnje. Hoce li i sada htjeti biti brza i odlucna kad ima izrazenu volju biraca, mada ne do kraja i slobodnu, za razliku od prethodnih triju ekskluzivnih
monopolistickih volja, vrlo brzo ce se vidjeti. Uz ovo, jednako vazno ce biti istodobno snazenje neovisnih, alterativnih medija ili barem pojacan pritisak na medije koje kontroliraju tri i dalje najjace stranke, mostarsku HDZ-ovu televiziju, paljansku SDS-ovu televiziju i SDA- ovsku TVBiH.

Zeljko IVANKOVIC (AIM Sarajevo)