SVE MANJE "BARAKASA"

Zagreb Sep 14, 1997

AIM, ZAGREB, 14.9.1997. Hrvatski je premijer Zlatko Matesa proslog tjedna demantirao i prekinuo visemjesecne spekulacije o nekakvim drasticnim promjenama u Vladi, cime su se zacudo bavili i drzavni mediji, te iako je otislo dvoje ministara zapravo se nije dogodilo nista dramaticno, niti neocekivano.

Vec mnogo ranije se znalo da ce ministar turizma Niko Bulic, iako je nova sezona bila uspjesna, morati otici zbog afere oko slogana. Naime, platio je ceh time sto je za novi slogan umjesto dosadasnjeg "Mala zemlja za veliki odmor", odabran "Hrvatska raj na zemlji", a autorica je njegova supruga, javivsi se na natjecaj pod djevojackim prezimenom. Zli jezici tvrde da je stvarni autor zapravo stanar Titove vile na Pantovcaku, jer nije mogao istrpiti da Hrvatska bude mala, te da je gaf oko slogana zapravo bio samo povod da se Bulica makne, jer su mu i tako vec ranije bili odbrojani dani. Na Bulicevo mjesto imenovan je Sergej Morsan, hrvatski ambasador u Spanjolskoj, arhitekt po obrazovanju, a marketinski strucnjak po zanimanju, koji govori cetiri svjetska jezika. Morsan je odabran, kako je objasnio Matesa jer pred hrvatskim turizmom predstoji nova faza, ponajprije u njegovoj sto boljoj prezentaciji, a Morsan je za to kao rodjen jer ima iskustva, uz to ponesto je naucio i u turistickoj velesili kao sto je Spanjolska. Bulicev odlazak, to jest ostavku, vladajuca je stranka pokusala iskoristiti kao dokaz kako je ona moralna i ne dopusta nepotizam i slicne nepodopstine svojim ministrima, bez obzira koliko oni bili uspjesni. Ova smjena, dakle, bez obzira sto je bila ocekivana i sto su dobro upuceni znali da je ovo bilo zadnje Bulicevo ljeto tako ipak ima politicki rep koji se vukao gotovo cijelo ljeto.

Kad je rijec o drugoj ostavci, onoj ministra financija Boze Prke, kojeg ni prijatelj Matesa nije uspio odgovoriti od odlaska zbog zamora materijala, onda se cini kako je sve tu cisto. Oko Prke nije bilo afera, naprotiv smatraju ga jednim od najuspjesnijih ministara, kojeg je cak i londonski casopis "Eurmoney" proglasio prosle godine najboljim europskim ministrom financija. Za ovo mjesto bilo je nekoliko kandidata, ali je na kraju na njega zasjeo potpredsjednik Vlade Borislav Skegro, kojeg se obicno naziva tvorcem hrvatskog privrednog cuda, premda je zapravo rijec o covjeku koji pati od kronicnog viska bezobrazluka, ali zato jednako tako od jednake kolicine manjka ekonomskog znnja. Uostalom, da li mu je ono i potrebno, kada je Hrvatska definitivno pristala da bude pokusni kunic MMF-a i poslusnik velikog kapitala. I Prka i Skegro, kao uostalom i Matesa, stalno se hvale kako im je najveci uspijeh sto Hrvatska vec godinama nema inflacije. Usput, u Sovjetskom savezu nije je bilo desetljecima. No, to je pak posebna prica.

Nisu se ostvarila nagadjanja o odlasku potpredsjednice Ljerke Mintas-Hodak, koja je navodno izrazila zelju za odlaskom u Ustavni sud. Naprotiv, Matesa je izjavio kako takvo sto nije nikada dolazilo u obzir i da je gospodja Mintas-Hodak vladi neophodna, gotovo nezamjenjiva. Bilo je isto tako najavljeno da ce otici i ministrica prosvjete i sporta Ljilja Vokic, ali za sada od toga nece biti nista, iako ima predvidjanja da ce se to dogoditi naknadno, a ne sada kada gospodja Vokic "ratuje" sa predstavnicima manjina, posebno Srbima u Podunavlju i Talijanima. Jer bi se to moglo protumaciti kao "kapitulacija", bez obzira na niz njenih "nespretnosti".

Manje-vise stanje u vladi je redovno i nema mikakvih velikih potresa, kao sto ih nije bilo ni nakon sto je Davor Stern ministarsku fotelju zamjenio za onu direktora INE, a na njegovo mjesto imenovan Nenad Porges. I tada se znalo da Stern nije smijenjen zbog nesposobnosti, jer inace mu ne bi bilo prepusteno da spasava najveci hrvatski gigant, ali isto tako da je dolazak Porgesa na mjesto ministra gospodarstva zapravo prvenstveno politicke naravi i da je u funkciji poboljsanja hrvatsko- izraelskih odnosa, sto je nedavno i rezultiralo uspostavljanjem diplomatskih odnosa izmedju dvije drzave. Porges kao ugledni Zidov u tome je odigrao znacajnu ulogu.

Dakle, kad je o Vladi rijec ona je i dalje jednostranacka, to jest HDZ-ovska, iako bi se moglo reci da je zapravo puki servis ili prosireni kabinet Predsjednika Republike, gdje se gotovo nitko ne istice sa nekakvim posebnim personalitetom, osim ministra obrane Gojka Suska. Uskoro ce se, medjutim, morati razgovarati o njegovu nasljedniku, jer i posljednje izvjesce lijecnickog konzilija, sto ga je potpisao ministar zdravstva Andrija Hebrang, ukazuje da i pored druge operacije na plucima zbog metastaza Susak nije sposoban za obavljanje ove duznosti. Ovaj Sirokobrijezanin, koji tvrdi da je rodjen u Hrvatskoj, zapravo je posljednji predstavnik najtvrdje HDZ-ovske struje u Vladi, i tek kada Tudjman odredi njegova zamjenika moci ce se razgovarati o tome kuda hrvatski predsjednik u ovom trenutku (pogotovo nakon gorkih pilula sto ih je popio, najprije u slucaju Bajramovic, a potom takozvane neposlusnosti HDZ-a BiH) smjera i koliko je rekao zbogom izvornoj radikalnoj desnici.

Ovog ljeta mnogo se nagadjalo i o promjenama u medijima, posebice Hrvatskoj televiziji, pa su mnogi tvrdil kako zasigurno odlazi direktor Hrvatske radio televizije Ivica Mudrinic i glavna urednica televizijskog programa Hloverka Novak-Srzic, te da ce doci do smjena u "Vjesniku" i HINI. I u ovom slucaju sve je bilo po onoj narodnoj "tresla se brda rodio se mis". Objavljeno je, naime, da je Mirko Galic, sadasnji dopisnik "Vjesnika" iz Pariza, imenovan pomocnikom direktora HRT-a za televiziju, sto znaci da je smijenjen dosadasnji direktor televizije Rikard Gumzej, te da je pomocnikom direktora za radio postala Ivanka Lucev, koja je tako ujedno i glavna urednica radija. Galic je na mjesto direktora televizije imenovan prije skoro tri godine, ali nikada nije preuzeo duznost jer se nije zelio baviti tehnikom i financijama vec novinarstvom. Razlozi zasto je sada pristao mozda bi se mogli potraziti u primjeru Ivanke Lucev, jer pravo pitanje zapravo glasi: da li je on sada ujedno i direktor i glavni urednik, sto bi znacilo da je Hloverka Novak-Srzic smijenjena. Mnogi se pitaju zasto je Galic bas u ovom trenutku prihvatio posao na najomrazenijem hrvatskom mediju, to jest propagandnoj masineriji HDZ-a, ali isto tako i zasto se Tudjman upravo sada opredjeljuje za njega kada se zna da on bas i nije cisti hadezeovac? Do smjene je doslo i u drzavnoj agenciji HINA, gdje je direktorsko mjesto preuzeo Branko Salaj umjesto Milovana Sibla. Salaj je po povratku iz Svedske bio jedno vrijeme ministar informiranja, a potom ambasador u Francuskoj i Beneluxu i takodjer ne spada u tvrdolinijase, dok je Siblu jasno receno da se ne moze istodobno baviti privatnim biznisom (izdavastvo, ugotiteljstvo) i uz to biti na drzavnim jaslama.

Kadrovska slika Hrvatske zapravo se nije bitno promijenila, ali ipak upada u oci da takozvani "barakasi" sve vise gube pozicije i da Tudjmanovi ljudi spadaju u umjerenjake i tehnokrate, te da takozvana moralno-politicka podobnost postaje sve meksa kategorija. No, ponovimo, pravi test bit ce onaj sa Ministarstvom obrane, kao i uopce odnos prema vojsci, policiji i pravosudju gdje za sada nema naznaka promjena tvrdog kursa.

GOJKO MARINKOVIC