ABORTUS KATOLICKE CRKVE

Ljubljana Sep 9, 1997

Katolicka crkva u Sloveniji se sa izjavama nadbiskupa dr.Franca Rodea sve vise udaljuje od svojih vernika, a kod ostalih gubi simpatije

Posle burnog politickog proleca i pocetka leta, u Sloveniji je nastupilo "dugo, toplo leto", koje se vuce i do sadasnjih prvih dana septembra. Atmosferu godisnjih odmora uzbuktao je samo prvi covek slovenacke katolicke crkve, nadbiskup dr.Franc Rode. Gospodin Rode je naime na Brezjama, gorenjskom selu koje sa svojom crkvom svete Marije od uvek predstavlja slovenacku katolicku Meku, odrzao misu koja je vise slicila nekom politickom predizbornom govoru nego misi. Cak i sam je bez trunke srama izjavio: "Braco i sestre, to je znaci program," a posle je svoju besedu zavrsio sa:"Amin!" I taj "amin" je brzo postao simbol za silovitu reakciju slovenacke javnosti, a pogotovu zena, na onaj deo njegove besede, u kojem je dr.Rode zestoko osudio abortus. Mnogi su naime stavili "amin" na nadbiskupa Rodea.

U svom programu odnosno besedi je katolicki nadbiskup izmedju ostalog izjavio i sledece: "Nase porodice bi trebale biti i otvorene za zivot. Braco i sestre, da li verujemo u zivot? Da li volimo zivot? Da li prihvatamo svaki novi zivot kao dar bozji? Dar deteta koje je pozvano na veciti zivot? Sa Bogom! I tu, braco i sestre, nalazimo se pred pitanjem abortusa, kojeg ne mogu da ne spomenem. Tu nailazimo na onaj sramni 55.clan slovenackog ustava, koji stvarno nije u cast nasoj drzavi. Jer ni jedna druga drzavanema nesto takvo u svom ustavu. To dozvoljava svake godine hiljade i hiljade mrtvih, nerodjenih beba, tako da se u poslednjih nekoliko godina radi cak o pitanju naseg opstanka!" Navodno zlo 55.clana slovenackog ustava o kojem je govorio nadbiskup Rodene govori ni o cem drugom nego o pravu svakog pojedinca da slobodno odlucuje o radjanju dece. Pod tim se ne podrazumeva samo abortus, vec i kontracepcija kao i sasvim pravo na moralnu, socialnu i bilo koju komponentu odluke svakog pojedinca da odlucuje o tome hoce li imati dete ili nece. Dok nadbiskup Rode vidi u toj ustavnoj odredbi "sramni cin", je delegacija slovenackih zena na proslogodisnjoj svetskoj konvenciji zena u Pekingu primala zavidne pohvale iz delegacija raznih zapadnoevropskih zemalja. Pravo do slobode radjanja je samo jedno od mnogih socialnih prava koja je Slovenija nasledila iz bivse Jugoslavije i tadasnjeg sistema socialistickog samoupravljanja. Iako je bio taj sistem privredno neuspesan, on je ipak sadrzavao neka socialna prava na kojima su nam zavidila mnoga razvijena demokratska drustva i koja tek u zadnjim godinama dobijaju pravo domovanja u njihovim drzavama. Upravo zbog toga Slovenke i Slovenci takve izjave i to jos "programske" jednog tako visokog predstavnika jedne verske zajednice dozivljavaju kao direktni napad na njihova odavno stecena osnovna ljudska prava.

Uz to treba i naglasiti da je tema abortusa pala potpuno vam vremena i prostora. Naime, bilo bi sasvim razumljivo da se nadbiskup zabrinuo recimo naglim trendom povecanja broja prekinutih trudnoca. Ali istina je sasvim suprotna. Od 1982.godine,kada je bi o u Sloveniji zabelezen najveci broj abortusa, njihov broj pada svake godine. Za poslednjih 15 godina broj dozvoljenih abortusa pao je sa 21.185 na 10.218 abortusa godisnje. Vecina zena se odluci za takozvani "mini abortus" koji se obavi odmah na pocetku trudnoce i gotovo nema opasnosti za zdravlje majke. Zene imaju za tu odluku razne razloge, a mnogi medju njima su i medicinske prirode. Da li bi bilo postenije radjati hendikepiranu decu ili jos na vreme prekinuti takvu trudnocu? To su moralne dileme na koje katolicka crkva daje vrlo jednostavne odgovore o svetosti zivota, iako otkrica decjih kosturnica u podrumima nekih katolickih samostana govore o dvojnom moralu takve ideologije.

Sve u svemu, reakcija slovenacke javnosti je jasna. Prema istrazivanjima agencije Ninamedia cak 81,4 odsto anketiranih se ne slaze sa izjavom nadbiskupa Rodea, pri cemu je cak vecina upitanih pripadnika katolicke vere. Slicne rezultate belezimo i kod anketa ovogodisnjeg proleca kada je novoimenovani nadbiskup dr.Rode uzbudjivao domacu javnost sa izjavama kako slovenacka himna nije prava "jer se argentinska peva vise od 45 minuta, a nasa je jednostavno prekratka" (ne treba zaboraviti da je dr.Rode preziveo vecinu svog zivota u Argentini), pa kako je "Ivan Cankar medju svim nasim piscima najproblematicniji..." i slicno. Ocigledno vrh slovenacke crkve nece moci zadrzati simpatije tolikog dela Slovenaca sa izjavama koje poricu korene kao i tradicionalne vrednosti tog naroda. Naime, Slovenija je u Sloveniji, a ne u Argentini ili Vatikanu.

Takvim izjavama i direktnim uplitanjem crkve u drzavu (na primer sa pokusajima obaveznog uvodjenja veronauke u skole) Crkva nece morati vise da se bori protiv abortusa, jer se moze abortus desiti njoj sami.

Janja Klasinc,AIM