UTICAJ BEOGRADA SVE MANJI

Sarajevo Sep 8, 1997

Intervju: Milorad Dodik, predsjednik Stranke nezavisnih socijaldemokrata Republike Srpske (SNSD RS)

Banjaluka, 8. septembar 1997. (AIM)

Milorad Dodik je politicki ugled stekao kao poslanik u Skupstini Republike Srpske, javno se suprostavljajuci politici vladajuce stranke jos 1993. godine. U borbi "sam protiv svih" izasao je kao pobjednik. Ne posustaje u argumentovanoj i ostroj kritici. Za AIM govori o politickoj krizi, SDS-u, opoziciji u RS, stranci predsjednice Plavsic, komercijalnom politikantstvu...

AIM: Gospodine Dodik, predsjednik ste jedne autenticne i u politickim krugovima respektovane stranke. Mozete li reci nesto o izbornoj strategiji socijaldemokrata?

Dodik: SNSD ima preko dvadeset formiranih opstinskih odbora i desetak inicijativnih. Na izbore izlazimo samostalno u 12 opstina. U ostalim opstinama gdje imamo odbore u vrijeme prijavljivanja nisu postojali uslovi za konstituisanje i demokratski politicki rad. Nase stratesko opredjeljenje je da idemo na pobjedu u cetiri opstine - Laktasima, Srpcu, Gradisci i Pelagicevu. U Banjaluci izlazimo u koaliciji "Za Banjaluku" i tu se nadamo pobjedi.

AIM: Politicku scenu u Republici Srpskoj "obojio" je rascjep u SDS. Da li se radi o rasulu vladajuce stranke ili ce uslijediti konsolidacija?

Dodik: Ovo sto se dogadja je logicna posledica njihove katastrofalne politike i nacina vladanja. Ta politika je iskompromitovana negativnom selekcijom kadrova, nepotizmom, partijskom poslusnoscu do granica totalne nekriticnosti i podanickom ulogom kadrova iz Krajine. SDS-u je zadat udarac od koga nece uspjeti da se konsoliduje jer za to nema unutrasnje snage. Silne afere, lopovluci i kradje svuda se identifikuju sa SDS-om. U "Javnosti" je nedavno objavljena lista stanara na paljanskom Dedinju u kucama od 400 do 1200 kvadrata. Oni pricaju da su to kupili pa ih treba pitati otkuda im pare kada niko ne prima platu po pola godine. Krajisnik javno prica kako nema nigdje nista a zna se da raspolazesa ogromnim zemljistem u Arandjelovcu. On permanentno laze. Danas napada SFOR, sutra kaze da je sreca sto imamo SFOR...

AIM: Koliko je opozicija doprinijela "diferencijaciji" u SDS?

Dodik: Uticaj opozicije bio je odlucujuci. Necu biti skroman i reci cu da je Stranka nezavisnih socijaldemokrata prednjacila i imala odlucujuci uticaj. Mislim da je presudnu ulogu imala jedna televizijska emisija na NTV Banjaluka na kojoj sam i ja ucestvovao po povratku iz Amerike. Tada sam iznio masu podataka o kriminalu u vladajucoj stranci i drzavnom vrhu.

AIM: Sukob predsjednika Republike sa politickim i drzavnim vrhom na Palama promovisao je na izvjestan nacin opoziciju u Banjaluci. Predsjednica Plavsic se nasla na vasoj strani. Da li ste dobro iskoristili tu okolnost?

Dodik: Nismo sve te efekte dobro iskoristili. Mislim da je ujedinjavanje opozicije oko potpisane Deklaracije bio vazan korak. Nakon toga je predsjednica formirala svoju stranku i doslo je do zastoja u odnosima sa opozicijom. Ovaj potez predsjednice bio je za nas neocekivan. Nismo se tome nadali i mislimo da je ona to ucinila pod pritiskom ljudi iz SDS-a koji nisu znali kuda ce a zeljeli su da izadju SDS-a. To ima pozitivne efekte kada je u pitanju dalja destabilizacija SDS, ali je opoziciji nanesena steta. Propustena je sansa da se sa opozicijom napravi prodor prema medjunarodnoj zajednici.

AIM: Mislite da je Predsjednica povukla los potez?

Dodik: Mislim da predsjednica grijesi kada se oslanja na ljude koji su pred jednim snaznim demokratskim pritiskom koji je izvela opozicija donijeli odluku da napuste SDS i udju u drugu vlast. Radi se o ljudima jedne lose psiholoske konstitucije koji su naucili da budu poslusni kadrovi i oni ne mogu povuci naprijed. Polozaj Predsjednice bio bi mnogo bolji da je ostala nestranacka licnost iza koje bi stajala opozicija na predstojecim predsjednickim izborima. Ovako je njena pozicija dovedena u pitanje.

AIM: Da li je medju opzicijom bilo razgovora oko drugacijeg predizbornog oblikovanja opozicije?

Dodik: Jeste. Razgovarali smo o formiranju tri bloka. Cak smo razmisljali o jedinstvenom bloku koji bi isao na izbore. Sve te aktivnosti su zaustavljene sa formiranjem stranke predsjednice Plavsic. Ne znam kako ce se dalje razvijati stvari. Jedan broj opozicionih partija, koje su bile na liniji Deklaracije, vec se priklanjaju partiji predsjednice Plavsic. Mislim da ce se uskoro politicka scena u RS diferencirati i da ce otpasti sve one partije koje su nastale iz liderskih i profitersih ambicija. Ostace najvise pet partija koje ce voditi politicku borbu 1998. godine. Naravno, tu je i SNSD.

AIM: Stav Socijalisticke partije RS mnogima jos nije jasan. Beograd podrzava Pale, a socijalisti RS predsjednicu Plavsic. Da li se radi o njihovom osamostaljivanju?

Dodik: Medju ljudima u Socijalistickoj partiji RS postoji snazna zelja da iskazu svoju samostalnost. U organizacionom i materijalnom smislu oni nisu samostalni. Programski su uvezani sa SPS u Srbiji i mnogo ce se namuciti da se na domacem terenu iskazu kao samostalna i autenticna organizacija. Na primjer, oni su zauzeli stav da ne idu na raspustenu Skupstinu i bili su izlozeni snaznom pritisku Beograda da ipak idu i toj skupstini daju legitimitet. Zbog tih i takvih pritisaka stalno moraju da pricaju i dokazuju kako su samostalni.

AIM: Koliko Beograd moze da utice na politicka zbivanja u RS?

Dodik: Sve manje. Beogradu su jos ostale samo dvije poluge za takav uticaj: SDS, koji je u dubokoj krizi, i Socijalisticka partija RS, koja je u talasu zahtjeva za nekom vrstom samostalnosti. SP RS je bio u situaciji da se definitivno diferencira na one koji bi ostali na poziciji Beograda i one koji bi otisli u neke druge partije. Mi imamo razgovore sa nekim ljudima iz socijalisticke partije kojima ne odgovara sadasnja pozicija Socijalisticke partije. Operativni stavovi politike Beograda sve ce manje dominirati na ovom prostoru i ovdje ce se vrlo brzo stvoriti autenticna politicka struktura.

AIM: Sta se krije iza pokusaja SDS da bojkotuje lokalne izbore? Da li je strah od glasova "sa strane" realan?

Dodik: Strah koji SDS raspiruje uopste ne stoji. Za glasanje u Prijedoru, za koji se najcesce vezivala ta vrsta propagande, upisano je oko 85.000 biraca. Od toga je samo 30.000 sa strane a medju njima su i oni u Jugoslaviji. Upiruci prstom na muslimane kao opasnost, SDS ponovo pokusava da izvrsi nacionalnu homogenizaciju i predstavi se kao jedini cuvar srpskih interesa. Sa tom propagandom su uspjeli na proslim izborima.

AIM: Politicka kriza se reflektovala na mnogim nivoima. Doslo je do raskola u vladajucoj stranci, MUP-u, vojsci... Vidite li skoro rjesenje krize?

Dodik: Bicu direktan: jedini integrativni faktor RS danas je medjunarodna zajednica i jedinice SFOR-a. Da njih nije, SDS bi do sada rasturio RS. SDS se ponasa po principu 'ako mene nema ,ne treba nista da ostane'. Oni ce se povlaciti sve do Pala. Kad izgube i Han-pijesak, mislice da vladaju RS.

AIM: Nedavno ste kritikovali gospodina Miodraga Zivanovica, predsjednika Socijalno-liberlane stranke RS, zbog jedne izjave. Nazvali ste njegov stav "komercijalnim politikantstvom". Koliko u opoziciji ima komercijalnog politikantstva?

Dodik: Mislim da ga ima mnogo. Vecina opozicionih partija je formirana u uvjerenju da ce dobiti ogromne pare od medjunarodne zajednice. Mnoge partije su minorne na politickoj sceni, nemaju unutrasnju partijsku strukturu, nemaju ozbiljan politicki koncept i ne mogu da uticu ni na svoje sire porodice. Sta je to nego komercijala u politici? Profesor Zivanovic je izjavio da organi iz Federacije biH treba da se ukljuce u rjesavanje krize u RS, bez obzira sto to nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Kada sam saznao da je Zivanovic takvu izjavu dao u Sarajevu, nisam mogao da to nazovem drugacije nego "komercijalnim politikantstvom". Znaci, on ima jedan stav kada je u Sarajevu a drugi kada je ovdje. To nije politicka ozbiljnost. Ja mislim da se Dejtonski sporazum ne smije krsiti ni po jednom elementu.

AIM: Vi ste i ugledan privrednik. Kako gledate na ekonomsku buducnost RS?

Dodik: Sadasnja situacija je katastrofalna. Privreda koja je zatvorena i koja radi sa 8 posto kapaciteta nije privreda. Bez ekonomske pomoci sa strane i otvaranja trzista prema zapadu, nema rjesenja. Oba uslova su vezana za SDS. Oni koji daju pomoc, ne zele da je daju SDS-u i sve dok su oni na vlasti, nema napretka.

AIM: Da ste danas poslanik u Narodnoj Skupstini RS, sta biste rekli onima koji su Vas nekada napadali?

Dodik: Ponovio bih da je SDS mnogo obecavala ovom narodu, sve slagala i da je doslo vrijeme za nove ljude.

Branko Peric