ZLOCINI SE UMNOZAVAJU, MUP NEMOCAN

Sarajevo Sep 5, 1997

Nakon najnovijeg vala terorizma

AIM, SARAJEVO, 05.09.97. U Federaciji Bosne i Hercegovine, u posljednje vrijeme, ekscesni dogadjaji i ubojstva vezani za povratak izbjeglih i prognanih, te suzivot na ovim prostorima, vrtoglavo se nizu. Neduzni povratnici svakodnevno su izlozeni provokacijama i maltretiranju, a nemali broj je onih koji su stanje i situaciju u Federaciji platili svojim zivotom. I dok se ekscesi i ubojstva nizu, policija, uspijeva tek da ih registrira. Stoga je, sasvim opravdano, javnost veoma ogorcena i iritirana.

Ovkav zakljucak logicno se namece nakon posljednjih sest ubojstava zabiljezenih u Srednjebosanskom kantonu, a od kojih, do dana danasnjeg niti jedno nije rasvijetljeno. Dakle, nijedan od ekscesnih dogadjanja koji su narusili proces povratka izbjeglica u Jajce, Bugojno i Stolac, do posljednjeg incidenta, zabiljezenog u Sarajevu. Rijec je o eksploziji nepoznate naprave ispred zupnog centra sv. Ignjacija na Grbavici, kojom prilikom je ucinjena velika materijalna steta na pomenutom objektu.

O ubojstvima, ali i uopce o stanju u Federaciji i Srednjebosanskom kantonu nedavno na konferenciji za stampu u Sarajevu, govorio je Vladimir Soljic, predsjednik Federacije BiH. Nastojeci da o svemu govori iskljucivo kao kriminalnom cinu, ipak nije propustio priliku da objelodani da je medju ubijenima 5 Hrvata. Predstavnicima vlasti iz reda hrvatskoga naroda na pomenutoj konferenciji za stampu spocitano je da su o mnogim maltretiranjima Hrvata prilikom povratka u srednju Bosnu sutjeli. Soljic je to opravdavao njihovom zeljom za mirom u kuci. Vrlo simptomaticnim on je tada oznacio javno proklamiranu politiku predstavnika vlasti bosnjackog naroda koji pozivaju na povratak s jedne strane, a s druge organiziraju desavanja naroda na terenu, cime se onemogucava povratak.

Koliko je uistinu sutnja, ukoliko je i bilo, doprinijela poboljsanju stanja i odnosa u Federaciji, tesko je reci. Jedno je jasno, da gotovo nista nije uradjeno na rasvjetljavnju dogadjaja i imenovanja krivaca, sto bi u svakom slucaju doprinijelo stvaranju bolje klime za povratak ljudi na njihova ognjista.

Na Forumu Federacije BiH, kojim su nedavno u Sarajevu predsjedavali sef misije SAD Robert Beecroft i visi zamjenik visokog predstavnika, ambasador Gerd Wagner, izmedju ostalog, dogovoreno je da do 1. septembra ove godine, opcinske vlasti i policija provedu temeljitu istragu o svojevremeno zabiljezenim incidentima u Bugojnu i Stocu, te da objave nalaze i krivicno gone pocinioce.

Medjutim, do dana danasnjeg od razrjesenja tih slucajeva nije bilo nista, vec su se u medjuvremenu izdesavala nova, krvavija i tragicnija, poput nedavnog dvostrukog ubojstva povratnika u Travnik. Ekscesi i miniranje suzivota su samo eskalirali. Jedna od preuzetih obaveza, na najvisem federalnom nivou, ponovo nije realizovana. Zbog toga niti se ko uzbudjuje, a kamo li da je neko od nadleznih i odgovornih posegnuo za ostavkom, kao moralnim cinom. Istina, premijer Vlade Federacije BiH, Edhem Bicakcic, sa posljednje je sjednice
porucio policiji da "za naredno zasjedanje od njih ocekuje izvjestaj o tome dokle se doslo", odnosno, da li je okoncan prosec konstituiranja zajednicke policije. Medjutim, ne i o obavezi objavljivanja nalaza o svim pomenutim incidentima, a sto proizilazi iz preuzetih obaveza sa Foruma Federacije.

Sve govori da ce jos jedna u nizu do sada preuzetih obaveza, i to naocigled medjunarodnih posrednika, ostati mrtvo slovo na papiru. Tim prije, sto u ured predsjednika Federacije, Vladimira Soljica, za sada nije stigao nikakav izvjestaj policije sukladno pomenutoj, preuzetoj obavezi. Istina, u uredu predsjednika kazu da im federalno Ministarstvo unutarnjih poslova, svakodnevno dostavlja izvjestaje o sigurnosnoj situaciji u Federaciji, i aktivnostima koje se poduzimaju. Rijec je o masi podataka i uspjesnih akcija, ali u rjesavanju onih slucajeva koji iritiraju javnost a vezani su za Travnik, Jajce, Bugojno, u tim stvarima se, tvrde u uredu predsjednika, sepa. Negativna dinamika, i novi slucajevi, jednostavno guraju u drugi plan ranija dogadjanja.

O svemu ovome uskoro bi moglo da se raspravlja i u okviru najviseg organa demokratskog odlucivanja, u Parlamentu F BiH. Naime, za naredno zasjedanje, najvaljeno za nekih petnaestak dana, Parlament bi trebao, u oba doma, predstavnickom i Domu naroda raspravljati o radu Vlade F BiH. U okviru tog izvjestaja, logicno je da se raspravlja i o radu Ministarstva unutarnjih poslova., i da se javno o svemu progovori. Ovo tim prije, sto i u najvisim organima vlasti Federacije ne kriju zabrinutost zbog situacije koja vlada i smatraju da je sazrelo vrijeme da se o svemu progovori u Parlamentu.

S druge pak strane, potreba za tim namece se i zbog sve ucestalijih prigovora oporbenih stranaka na racun vladajucih SDA i HDZ, prilikom kojih im se za sva dogadjanja i ekscese, pripisuje odredjena doza odgovornosti. Cak i javno se traze ostavke, kako je to ucinila Socijaldemokratska partija BiH.

  • Mi u SDP-u ne tvrdimo da iz vrhova nacionalnih stranaka dolaze nalozi za osmisljeno, politicki sracunato izazivanje teroristickih akata. Cinjenica je da eskalira teror, a zastrasivanje povratnika postaje dio kampanje vladajucih nacionalnih partija. Zato je do izbora za ocekivati jos "ekscesnih" situacija i mrtvih glava - ustvrdio je Karlo Filipovic, generalni sekretar SDP-a na posljednjoj pres konferenciji.

Ovo upozorenje, gotovo da nije ni stiglo do javnosti kada se desio najnoviji incident u Sarajevu.

Strah gradjana samo se uvecava, a nemoc policije i vlasti uopce sve je evidentnija. Ovo tim prije sto postoje indicije da je eksplozivna naprava postavljena pred zupni centar sv. Ignjacija identicna sa onom koja je jos ranije nanijela materijalnu stetu katolickom vjerskom objektu na Marijin Dvoru. Krivci tog nedjela nisu nikada imenovani.

Imajuci sve u vidu, ocito je da je krajnje vrijeme da se predstavnici vlasti Frederacije BiH debelo zamisle nad politikom koju vode i o svemu argumentirano izadju pred javnost, jasno i glasno ukazu na krivce i pocinioce nedjela. Da se konacno prestane sa politizacijom, pogotovo onih slucajeva u kojima su u pitanju ljudski zivoti. Odnosno, da se prestane sa praksom pravdanja politickih poteza i nerada u interesu naroda, kada narod sve vise taj interes placa zivotima.

Mirjana MICEVSKA (AIM, Sarajevo)