DUHOVNE I KOMERCIJALNE PORUKE

Beograd Sep 4, 1997

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Osnovana prva pravoslavna Radio i TV stanica u Srbiji - "Glas crkve"

Bez iskljucivosti i sektaskog odnosa. Bice ustupljen termin i rimokatolicima

AIM, BEOGRAD, 3. 9. 1997.

Zvanicne vlasti u Srbiji nisu jos uvijek reagovale na osnivanje Radio i TV stanice "Glas Crkve", u Valjevu, inace prve crkvene medijske kuce te vrste ne samo na Balkanu nego, kako kazu njeni osnivaci, u "vascelom pravoslavnom svetu".

Zanimljivo je da finansijsku bazu cini novac zaradjen od izdavacke djelatnosti. Rijec je, prije svega, o nekoliko izdanja sabranih djela episkopa Nikolaja Velimirovica (1880 - 1956.), koji je u vrijeme bivse Jugoslavije bio proglasen jednim od najvecih neprijatelja "novih vlasti" zbog svog izrazitog antikomunizma.

Jedan od razloga osnivanja RTV "Glas crkve" lezi i u tome sto je vjerska - crkvena problematika zastupljena u drzavnim, pa i nezavisnim medijima, na nacin koji ne odrazava pravu misiju Crkve kao takve - kaze za AIM glavni odgovornik ove kuce, protodjakon Ljubomir Rankovic, i dodaje:

  • U napisima u drzavnim medijima SPC se determinise sta ona treba da cini, koje poruke da upucuje, sta da propoveda. Otuda smo veoma zadovoljni sto nemamo pokrovitelja, a samim tim bice nam ruke odresene u kreiranju radio i TV programa. Mi kao drustvo jos uvek lutamo i otuda potreba za jednom ovakvom informativnom kucom. Ako se nekada ostvare zeljene demokratske promene mozda ona nece biti potrebna. U sadasnjem vremenu ona je, medjutim, neophodna".

U medijima u Srbiji vjerske teme su zastupljene povremeno, posebno za praznike. Jedino Radio Novi Sad ima nedjeljom stalne emisije vjerskog karaktera iz kojih je izuzeta Srpska pravoslavna crkva. Naime, na talasima ove radio stanice do

  1. godine mogle su se cuti i propovijedi pravoslavnih svestenika. Kada je doslo do sukoba drzave i vrha SPC oko tadasnjih prijedloga mirovnih sporazuma u BiH, iz programa su iskljuceni velikodostojnici ove Crkve. Podsjecanja radi, SPC se otvoreno suprostavljala Vens-Ovenovom i jos nekim mirovnim planovima, koje je zvanicni Beograd, poslije velikih kolebanja, prihvatio "kao nuzno zlo".

Ujedno, do sada je bilo vise pokusaja da SPC dobije stalni termin na drzavnim elektronskim medijima, ali od toga nije bilo nista, ako se izuzme prikazivanje serije "Bukvar pravoslavlja". Koliko je poznato, jedino na Radio BiH, na prostorima bivse Jugoslavije, podjednako su zastupljene sve tri konfesije (od prije pet godina). Rijec je o stalnim polusatnim emisijama iskljucivo vjerskog karaktera - pripadnici islamske vjere petkom, pravoslavci subotom i katolici nedjeljom.

Prevashodni zadatak "Glasa crkve" jeste duhovno osvjescivanje vjernika "u vreme izrazene duhovne i kulturne klonulosti srpskog naroda" - kaze se u saopstenju za javnost.

U dogledno vrijeme televizijski program trebalo bi da bude prenosen i preko satelita. Program ce biti pravljen na zanimljiv nacin tako da ce vjerske - crkvene teme biti vise njegov "zacin" - tvrdi nas sagovornik.

Zanimljivo je samo po sebi da ce i Rimokatolicka crkva imati svoj termin u emisijama, iako u Valjevu ima svega cetiri katolicka svestenika. Kao direktne razloge za ustupanje prostora rimokatolicima protodjakon Rankovic, izmedju ostalog, navodi:

  • Za sada smo planirali da im ustupimo prostor od pola sata. To je, u stvari, samo malo uzdarje za sve ono sto Rimokatolicka crkva cini za nase vernike ne samo u Evropi nego i u nekim drugim delovima sveta. Poznato je da nasi svestenici vrse bogosluzenje u katolickim hramovima, koriste tamosnje sale, dobijaju prostor u medijima i ovo sto cinimo je samo sumbolican gest zahvalnosti".

Pojedine javne licnosti u Srbiji postavile su pitanje zasto je bas u Valjevu osnovana RTV "Glas crkve", a ne pri Patrijarsiji u Beogradu? Odgovori na ovo pitanje su razliciti. Vecina, medjutim, smatra da se sabacko-valjevska eparhija ponajvise uklapa u savremene tokove zahvaljujuci episkopu Lavrentiju, koji je vise od dvadeset godina proveo u zapadnim zemljama i podosta tog iskustva prenio na "domaci teren". Ujedno, on je jedini pravoslavni svestenik koji je dobio, na primjer, najvise austrijsko drzavno odlikovanje.

Ova eparhija poznata je po brojnim svestenicima koji se nimalo ne libe da "sve skresu u lice" vlasti u Srbiji, ali i vrhu Srpske pravoslavne crkve. Tako je januara ove godine 230 svestenika iz ove eprahije uputilo otvoreno pismo Svetom arhijerejskom saboru, u kome se ovo najvise crkveno tijelo proziva zbog dvosmislenih saopstenja o ektuelnim politickim dogadjajima:

"Ne pristajemo na uobicajena saopstenja koja su tradicionalno nejasna, nedorecena i dvosmislena, a koja, kao takva, kouministicka Radio Televizija Srbije redovno koristi protiv Crkve i protiv naroda, a u svoju korist. Stvari su ovde sasvim jasne. Vlast koja je pokrala ne samo izbornu volju naroda (na lokalnim izborima, primj. E.S.), nego i istoriju, vekove, pamcenje, obraz, dostojanstvo, ime, duhovne i nacionalne vrednosti...". U pismu se dalje kaze da je ta ista vlast "dovela drzavu i naciju do potpunog sloma, zavadila nas sa celim svetom, pokusava da nas medjusobno zavadi i zakrvi samo da bi sacuvala vlast".

Ovakve ostre kritike bile su rijetkost, pogotovo sopstvene Crkve. Tako da se odgovor na pitanje zasto je bas u Valjevu osnovana RTV, o kojoj je rijec, moze traziti i u cinjenici da u ovoj eparhiji vecinu svestenika cine za ovdasnje prilike slobodoumni ljudi, koji su jos od ranije ukazivali na pogubnosti ratne politike.

U svakom slucaju, elektornski mediiji u Srbiji dobili su ozbiljnu konkurenciju, pogotovo ako se ima u vidu da ce program RTV "Glas crkve" biti "univerzalan i komercijalan, jer ova kuca mora ziveti od svog rada".

Ejub Stitkovac (AIM)