OD IZVORA DVA PUTICA

Sarajevo Aug 21, 1997

aim/ban/pubs/bp

Rasulo u SDS

Banjaluka, 21. avgust 1997. (AIM)

Raskoli i podjele u Srpskoj demokratskoj stranci dostigli su kulminaciju nakon sto je predsjednik Republike Srpske (RS) Biljana Plavsic progovorila o umijesanosti najviseg rukovodstva stranke na vlasti u kanale sverca i nedozvoljene trgovine sa Federacijom BiH.

Gotovo svaki opstinski odbor SDS-a u RS podijeljen je na dvije struje. Jedni su za politiku pljacke i etnickog ciscenja, za odbijanje saradnje sa medjunarodnom zajednicom i krsenje Dejtonskog sporazuma, sto zagovara jos uvijek najuticajniji covjek SDS Radovan Karadzic, a drugi ukazuju na potrebu polaganja racuna narodu, za kooperativniji su odnos sa svijetom i za uvazavanje svih obaveza koje proisticu iz Dejtonskog sporazuma, sto je markirano kao struja nedavno iskljucenog clana Glavnog odbora SDS-a i jednog od njenih osnivaca dr Biljane Plavsic.

Kompletan Opstinski odbor SDS-a u Bileci stao je na stranu predsjednice Plavsic. U saradnji sa SO Bileca, lokalni odbor stranke na vlasti organizovao je nedavno i miting podrske odlukama predsjednika RS. Slicno je namjeravala i Plavsicevoj nakolnjena struja u Bijeljini, ali je preduhitrena smjenom predsjednika opstinske vlade Svetozara Mihajlovica i jos nekoliko uticajnih ljudi, cime je posijan strah medju pristalicama politike cistih racuna koji su ostali na rukovodnim mjestima. Tako je prividno ojacala tvrda struja novokomponovanog pjevaca Cvijetina Nikica, predsjednika Opstinskog odbora SDS u Bijeljini. Medjutim, poslije mitinga podrske odlukama predsjednika RS i nakon ostavki nekoliko ministara u Vladi RS, 23 clana Opstinskog odbora SDS u Bijeljini istupila su iz clanstva SDS. Posto je i boracka organizacija u Bijeljini stala na stranu Biljane Plavsic, rasulo u ovoj opstinskoj organizaciji SDS ce se nastaviti.

Podrsku Biljani Plavsic uputio je i Opstinski odbor SDS-a Kotor Varosi, nakon cega je predsjednik RS pesjetila ovu opstinu. Da bi se sprijecile njene dalje posjete Opstinskim odborima stranke, Plavsiceva je iskljucena iz SDS.

Ovakav potez politickog vrha SDS unio je jos vise pometnje u stranacke odnose. Najkriticnije je u Gradskom odboru SDS-a u Banjaluci. Prvo je ostavku podnio predsjednik ove opstinske organizacije Ostoja Knezevic a nekoliko dana kasnije jos deset uglednih clanova Glavnog odbora. Dr Branislav Lolic, Djuradj Banjac, Novak Kondic, Velo Racic, Momcilo Poparic, Lazo Tomic i Petar Crnadak su poznati privrednici, direktori i javni radnici cija su imena SDS-u davala autoritet ne samo na lokalnom nego i na republickom nivou. Njihov odlazak morao je da zabrine centralu na Palama pa je odluceno da situaciju u Banjaluci smiri i javnosti objasni Palama najodaniji Krajisnik Borivoje Sendic.

Kao svaki poslusan djak, Sendic prihvata zadatak i nakon zatvorenih sastanaka u SDS Banjaluka daje izjavu da je normalno da kolebljivci i karijeristi odlaze. "Neka idu ako misle da na drugom mjestu mogu uciniti vise za srpski narod. Nama svaki dan prilazi sve vise novih clanova i mi smo sve jaci", samouvjereno porucuje Sendic.

Borivoje Sendic je danas, pored Velibora Ostojica, najomrazeniji eksponent politike SDS. To je isti onaj covjek koji je porodicama poginulih i nestalih boraca i civila, okupljenim na protestnom skupu pred zgradom Banskog dvora, psovao majku i vrijedjao ih zbog njihovih upornih vapaja za svojim najblizim. Da li zbog toga, ili nekih drugih zasluga, odlikovan je Karadjordjevom (citaj Karadzicevom) zvijezdom prvog reda.

Ostoja Knezevic se, saznaje AIM, suprotstavio Krajisniku i Sendicu, posto su mu oni podvukli da ne smije da kontaktira sa predsjednikom RS. Dvojac mu je zamjerio i sto je javno rekao da bi, da je bio ne sjednici Glavnog odbora SDS-a, glasao protiv zakljucaka vezanih za "kaznene represije" prema Biljani Plavsic i protiv njenog iskljucenja iz SDS-a.

Bez obzira na uputstva iz centrale, Knezevic je po povratku sa "prinudnog odmora" bio na razgovoru kod predsjednice RS, pa se pretpostavlja da ce i on biti jedan od uticajnijih ljudi u njenoj stranci.

U centrali je, kao i na terenu, haos i mimoilazenje. Pocinju da se sukobljavaju i visegodisnji istomisljenici. Tako je nedavno Borivoje Sendic, na uzem strucnom sastanku, sa koga je uspostavio vrucu liniju sa bivsim predsjednikom RS, ostro kritikovao Karadzica. "Pa mozes li ti shvatiti, da je ona predsjednik, da je ona legalno izabrana. Skupi te ministre, potrpaj ih u autobus i posalji u Banjaluku. Moramo joj izbiti argumente da Vlada ne smije da dodje u Krajinu, ministri i premijer moraju uzdignutog cela uci u Banski dvor. Sta god ona predlozi, Vlada treba da odbije. Morama ucutkati tu prokletu babu. Ti si je i predlozio za predsjednika. Ako Vlada ne dodje u Banjaluku (nije dosla), Srpska demokratska stranka na narednim izborima nema sta da trazi u ovom gradu. Nema... Ja, Cetojevic, Canak, Bulajic i svi najodaniji SDS-ovci moramo kupiti prnje i pravo kod vas. Na Pale sator razapeti! Kad ne smije Vlada da dodje, predacemo vlast lijevima i Bog te veselio - skresao je Sendic Karadzicu.

Predsjednistvo SDS-a je konstatovalo da se SDS nalazi u najtezoj krizi od svog osnivanja. Zbog toga je u SDS-u uvedeno vanredno - danonocno dezurstvo funkcionera SDS-a do "cina" potpredsjednika u mjesnim i opstinskim odborima. Predsjednistvo SDS je potom nalozilo svakodnevne sastanke sa precizno odredjenim dnevnim redom: procjena bezbjednosne i politicke situacije i upoznavanja clanstva sa stavom centrale.

U jednoj smjernici SDS-ovog komiteta stoji da svaki clan opstinskog i mjesnog odbora, odnosno svaki aktivista stranke, treba da razvija politicku aktivnost u svojoj sredini - od porodice do radne sredine i komsiluka i da objasnjava novonastalu situaciju i opasnosti koje vrebaju ako pobijedi struja Biljane Plavsic. Naravno, rijecima Radovana Karadzica, Vojislava Maksimovica, Velibora Ostojica...

Najbolju smjernicu za RS i SDS ipak je napisao narod: Tjeraj vraga sve do Haga, skloni crva sa obrva, udri Buhu po trbuhu, uzmi kesu SDS-u!

Rade Rastanin