Biljana Plavsic prva narusila pravila
Buran vikend u Banjaluci
Sarajevo, 18.08.97.(AIM) - Jucerasnji napad specijalaca odanih Biljani Plavsic, na policijsku stanicu u Banjaluci, samo je produzetak ustavne krize u Republici Srpskoj, zapocete 3. jula odlukom predsjednice RS Biljane Plavsic da raspusti Narodnu skupstinu i raspise prijevremene izbore. Situacija u ovom entitetu je dovedena do usijanja i u narednih nekoliko dana, prema ocekivanjima medjunarodmih predstavnika, moze doci do raspleta.
Nemiri u Banjaluci zapoceli su u cetvratak, kada je tesko pretucen jedan od clanova Ustavnog suda RS. Kao sto je poznato, nakon glasanja sudija 5 naprama 1, ponistene su odluke predsjednice Plavsic, i stanje je vraceno na period prije 3. jula. Saymon Hayslok, glasnogovornik Visokog predstavnika za BiH, izjavio je da Ured jos uvijek nije dobio pismeno obrazlozenje odluke, te je nije zelio komentirati, ali je naglasio da je stav Ureda vise puta ponovljen - mjerodavno je misljenje Venecijanske komisije.
Nakon dva relativno mirna dana, clan bh.
Predsjednistva iz RS, Momcilo Krajisnik,
zatrazio je odobrenje od staba SFOR-a na Ilidzi
da posalje specijalne policijske snage u
Banjaluku, kako bi one sprijecile nemire. Zahtjev
je odbijen, ali je kontaktiran Ured Visokog
predstavnika u Banjaluci, i nakon toga Ured iz
Sarajeva je zahtijevao intrvenciju SFOR-a i IPTF-
a u Banjaluci.
Predjednica RS Biljana Plavsic je poslala specijalne policijske snage, odred od 50 ljudi, njoj lojalnih, da intervenisu u glavnoj civilnoj policijskoj stanici u Banjaluci. Nakon toga, civilni policajci iz okolnih rajona, krenuli su da zastite svoje kolege. U toku poslijepodneva, SFOR i IPTF su tenkovima opkolili policijsku stanicu i sprijecili nasilje, nakon cega su se specijalci vratili u svoju bazu. Jedan od zvanicnika SFOR-a je izjavio da bi u slucaju izbijanja sukoba, SFOR reagovao protiv specijalaca.
Pozadina ovog incidenta lezi u cinjenici da su
svi telefonski razgovori predsjednice RS
prisluskivani i snimani, pracena je njena
korespodencija sa medjunarodnim organizacijama i
predstavnicima, a izvjestaji uredno slani na
Pale.
Nakon ulaska IPTF-a u zgradu policije, pronadjene su kutije pune traka, dokumenti i nelegalno naoruzanje. Alexander Ivanko je naglasio da ce istraga IPTF-a biti usmjerena u nekoliko pravaca. Istraziti ce se ko stoji iza napada na clanove Ustavnog suda, sto se kosi sa Aneksom jedan Daytonskog sporazuma i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Ispitat ce se i svih pet spratova policijske stanice da bi se prikupio dokazni materijal, kako bi se ustanovile nelegalnosti u ovoj policijskoj stanici. A zatim, tu su trake i dokumenti koji ce biti pazljivo pregledani, a nalazi dostavljeni Uredu Visokog predstavnika. Obezbjedjenje inspektorima IPTF-a pruzit ce SFOR. Ivanko nije zelio komentirati korake koje ce IPTF poduzeti protiv policajaca umijesanih u poslove prisluskivanja, sto se kosi sa njihovim ovlastenjima.
Prema misljenju zvanicnika Ureda Visokog predstavnika, predsjednica Plavsic je povukla los potez, narusavajuci prva nova pravila vezana za specijalne policijske snage, pokusavajuci da dodje do pomenutih materijala, u kojima je ocigledno nesto sto je zeljela sakriti. Pale bi vjerovatno u pravom trenutku te dokaze iskoristile protiv nje, ali Ured, prema rijecima Saymona Haysloka, ce, nakon zavrsetka istrage, objaviti sadrzaj traka i dokumenata. Razlog za to lezi u cinjenici da Ured ne zeli da se u javnosti stekne utisak da podrzava jednu ili drugu stranu u ovom sukobu.
Katarina Bosnjakovic