Ukinute, a vaze - do izbora!

Sarajevo Aug 11, 1997

Carinske povlastice

AIM, SARAJEVO, 11.08.97. Carinske povlastice su ukinute, ali jos vaze! Ovo je, ukratko, sazetak svih nesporazuma i dilema oko ukidanja carinskih povlastica za odredjene kategorije stanovnistva u Federaciji BiH.

Nakon prestanka sukoba u BiH, vlasti Federacije, kako bi donekle ublazile vise nego katastrofalnu socijalnu sliku svog entiteta omogucile su raseljenim i izbjeglicama, borcima preko dvije godine ratnog staza, porodicama poginulih boraca, invalidima kao i onima koji su bili na radu u inostranstvu da mogu uvoziti odredjenu robu bez placanja carina.

Koncem prosle godine istim kategorijama gradjana ukinute su i poreske dazbine za iste robe. Rok vazenja za povlastice bio je 36 mjeseci od dana objavljivanja, tako da je on isticao koncem 1998.godine. Medjutim, izgleda da je ovaj "proizvod" federalnih vlasti bio nesto slabije kvalitete. Ispostavilo se da mu je rok valjanosti gotovo upola manji. Carinske povlastice uglavnom su se odnosile na uvoz kucanskih aparata i, sto je mnogima najvaznije, za uvoz automobila. Pored toga povlastica je omogucavala bescarinski uvoz opreme koja bi se koristila za pokretanje male privrede, kao i materijala za obnovu kuca. Kolicina uvezenih kucanskih aparata mora se ukalkulisati u vrijednost od 35 hiljada maraka, plus vozilo. Oprema za malu privredu oslobodjena je placanja carine, ako je do sto hiljada maraka.

Sve je ovo, manje-vise, dobro funcionisalo dok medjunarodni posrednici nisu zaprijetili kako nece biti nista od donacija ukoliko se ne usaglasi carinski zakon na citavoj teritoriji BiH. Cijenu usaglasavanja platile su povlastice! Nastala je prava panika, mada jos nista nije bilo legalizovano; niti je jos! Najbrze su reagovali trgovci konsignacionom robom koji su isti dan stopirali prodaju svojih proizvoda na carinske povlastice. Njihovo navodno obrazlozenje je bilo da su dobili instrukcije iz carinarnice po kojoj se obustavlja oslobadjanje od placanja carine za one kategorije lica koje posjeduju carinske povlastice.

Dogovorom Vijeca ministara BiH, a na insistiranje Medjunarodne zajednice, prema zakonu o carinskoj politici one kategorije lica koje prije rata nisu imale pravo na carinske povlastice (porodice poginulih boraca, invalidi, borci itd.) nisu uvrsteni u red oslobadjenih od placanja carina. Ovo je izazvalo pravu paniku medju korisnicima povlastica, a narocito poslije informacije da ce povlastice vaziti najkasnije do 24.jula. Svi oni koji su imali namjeru iskoristi pravo na povlasticu, pozurili su da to pravo i konkretizuju. U konsignacionim prodavnicama i na cainarnicama guzve su bile neopisive.

Kako oko citavog ovog problema nije nista novo saopstavano, pojedinci su smatrali da ce onog dana kada Parlament BiH usvoji Zakon o carinskoj politici, isteci i vaznost carinskim povlasticama. Vjerovatno iz tih razloga pojedine koncignacione prodavnice prestale su primati uvjerenja za carinske povlastice. Neke firme privremeno su stopirale primanja uvjerenja carinskih povlastica, no s obzirom na to da nisu dobili nikakve instrukcije od carinarnice, nastavili su prodavati svoju robu "povlastenim" musterijama, uz samo jedan uvjet: svaki njihov kupac koji uzima robu na osnovu carinske povlastice, duzan je potpisati kako prihvata povrat novca za kupljenu robu ukoliko carinarnica obustavi uvazavati uvjerenja o carinskim povlasticama.

Nadlezna institucija koja bi trebalo da provede eventulne instrukcije za (ne)obustaljanje vaznosti carinskih povlastica, Federalna carinska uprava, tesko se snalazila u svemu ovome. Privremenim uputstvima i rokovima koje je dobijala od nadleznog ministarstva finansija pokusavano je uvesti malo reda. Ali, pokazalo se kako je zapravo ispadalo suprotno. Kako je koji rok isticao, na carinarnicama bi zavladao pravi haos.

Najgora situacija je bila koncem mjeseca jula, jer je bilo sigurno kako ce Federalni parlament donijeti odluku o ukidanju povlastica od 1. augusta ove godine. Pometnju medju gradjanima izazivale su i kontradiktorne informacije koje su dolazile iz federalnih, odnosno drzavnih institucija. Dok su odogovorni iz vlasti Federacije saopstavali kako za njih nije vazeca odluka drzavnih organa, tj da oni moraju na Federalnom nivou regulisati ovu problematiku, dotle je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH tvrdilo kako niko nece nakon 31. jula moci uvesti nista a da ne plati odgovoarajucu carinu. Izuzev onih kategorija koje su regulisane propisima u Zakonu o carinskoj politici, gdje definitivno ne spadaju gore navedene kategorije gradjana.

Nastala je totalna konfuzija, jedna od onih, po svemu sudeci vjestackih, a kako bi vladajucim strankama do lokalnih i zbora ostao jos koji adut za prikupljanje glasova. Jer, osnovni razlog zasto jos nema ukidanja carinskih povlastica je cisto formalne prirode. Naime, prema izjavi predsjedavajuceg Zastupnickog doma Federacije BiH, Ive Lozancica, objavljivanje u Sluzbenom listu BiH zakona iz Paketa za brzi pocetak, sto je usvojio Parlament BiH a medju kojima je i (ne)sporni Zakon o carinskoj politici, ne proizvodi nikakvo pravno djejstvo jer jos nije postignut sporazum gdje ce se objavljivati dokumenti koje usvoji Parlament BiH. Bez toga nema ni sprovodjenja zakona. S druge strane, u saopstenju koje je izdalo rukovodstvo Sluzbenog lista BiH navedeno je kako je objavljivanje Paketa za brzi pocetak u ovom glasilu izvedeno na legalan nacin, pri tome se pozivajuci se na tzv "Kontinuitet propisa", zagarantovan u Daytonskom sporazumu.

Sve dileme trebao je da rijesi Federalni parlament. Prihvatanjem odredbi MMF-a i onog sto je usvojio bh.parlament, dakle ukidanjem carinskih povlastica razvezao bi se taj famozni "Gordijev cvor". Od zastupnika u Federalnom parlamentu se samo trazilo i ocekivalo da ozakoni ukidanje povlastica. Svjesni toga, ali i cinjenice da nakon pretanka vazenja povlastica ostaje malo aduta u predizbornoj kampanji, poslanici se jednostavno nisu pojavili. Zbog nedostatka kvoruma Parlament je "na godisnjem odmoru" do kraja avgusta.

Do tog roka nadlezno Federalno ministarstvo finansija produzilo je vazenje carinskih povlastica. Carinska uprava FBiH ponovo je dobila kratkorocnu instrukciju da do 31. augusta ove godine omoguci gradjanima koji imaju pravo na oslobadjanje od carina da to svoje pravo i iskoriste. Da li je to krajnji rok, oni jos ne znaju, ali se jednostavnom logikom moze zakljuciti kako do konca septebmbra nece biti ukidanja povlastica, jer i ukoliko se poslanici sastanu 31.augusta i donesu odluku o prestanku vazenja povlastica, implementacija iste se moze ocekivati tek nakon 30 dana, znaci krajem septembra. Nekako odmah poslije lokalnih izbora. Koje li slucajnosti!?

Kako god, trenutno carinske povlastice vaze i tako ce biti dok usvojeni carinski zakon ne bude objavljen u vazecem(?) Sluzbenom listu BiH. Tek nakon toga ce se
konacno regulisati pravo na povlastice, definitivno najugrozenijih kategorija stanovnistva. A i ko zna, carinske povlastice mogu valjati i za jos neke izbore!?

Eldin KARIC (AIM, Sarajevo)