Mrak Unsko-sanskog kantona
Stanje ljudskih prava u BiH
Bihac, 07.08.97.(AIM) - U danas obajavljenoj publikaciji "Bosna i Hercegovina: Politika osvete: Zloupotreba vlasti u Bihacu, Cazinu i Velikoj Kladusi", Helsinski komitet za ljudska prava optuzuje partiju Alije Izetbegovica, Stranku demokratske akcije, za ozbiljno narusavanje ljudskih prava u Unsko-sanskom kantonu.
Sistematskim progonima su izlozeni svi koji nisu clanovi SDA, posebno oni koji su se, tokom rata, borili na strani bosanskih Srba. U izvjestaju dalje stoji da zvanicnici SDA dominiraju u gotovo svim aspektima vlasti. Nalaze se u snagama za sprovodjenje zakona, javnim ustanovama, zdravstvenim i obrazovnim institucijama, te privredi, dok su opzicione grupe, prakticno, bez utocista.
"Medjunarodna zajednica je obavezna da se umijesa
kada dodje do krsenja Daytonskog sporazuma",
decidna je Holly Cartner, izvrsni direktor
Helsinskog komiteta za ljudksa prava." Oni koji
su zloupotrijebili svoje zvanicne funkcije kako
bi napali politicku opziciju, trebaju odgovarati
za svoja djela, a bilo koji vid ekonomske pomoci
usmjerene ka Unsko-sanskom kantonu, treba
usloviti prestankom napada na opoziciju. Naravno,
uslov je pridrzavanje Daytonskog sporazuma i
Medjunarodnog prava".
Istrage Helsinskog komiteta u ovom kantonu pokazuju da opzicione partije imaju malo, ili nikako, pristup medijima; lokalna policija cesto zloupotrebljava svoj polozaj (udaranje osoba prilikom hapsenja i mucenje tokom istrage). Sve im se to cini zbog njihovih politickih opredjeljenja.
U kantonalnom zatvoru "Luke" u Bihacu trenutno se nalazi deset osoba koje se terete za ratne zlocine. Njihova hapsenja su u direktnoj suprotnosti sa dogovorom "Pravo na putevima", potpisanim u Rimu, 18. februara 1996. godine od strane svih potpisnica Daytonskog mirovnog sporazuma. Prema dogovoru iz Rima, od lokalnih vlasti se zahtijeva da dobiju odobrenje od Medjunarodnog tribunala o zlocinima za bivsu Jugoslaviju prije privodjenja bilo koje osobe za koju se sumnja da je pocinila ratne zlocine. Ovo je posebno naglaseno kako bi se izbjeglo lokalno sudjenje za ratne zlocine, a koje bi moglo biti motivisano osvetom, kao i da se osigura da lokalne vlasti posjeduju dovoljan broj dokaza za tuzbu.
Helsinski komitet nudi paket preporuka kako bi se poboljsalo stanje ljudskih prava u Unsko-sanskom kantonu, kako Medjunarodna zajednica ne bi posegnula za sankcijama.
Uslovi su: prekid zlostavljanja i diskriminacije osoba zbog njihovih politickih opredjeljenja; prekid diskriminacije prilikom zaposljavanja onih koji nisu clanovi SDA; otpustanje svih politickih zvanicnika koji ucestvuju u ovakvim inkriminisanim radnjama; osiguravanje jednakog pristupa medijima svih politickih stranaka i kandidata, osiguranje bezbjednosti opzicionim kandidatima ukoliko budu izabrani; momentalno uspostavljanje odnosa sa regionalnim Uredom ombudsmena Federacije, sto ukljucuje i sprovodjenje Daytonskog sporazuma, kao i postivanje Rimskog sporazuma. Mora se garantovati i jednak pristup humanitarnoj pomoci i njenoj raspodjeli za sve gradjane.
Od predsjednika kantonalnog suda, Hasana Pejanovica, se trazi da povuce sve optuzbe za ratne zlocine, koje je Tribunal u Haagu odbacio kao neosnovane.
Ministar unutrasnjih poslova, Edhem Veladzic i sef odjela za istragu zlocina Halid Velagic su pozvani da odmah narede prekid mucenja i zlostavljanja zatvorenika, te da sprovedu istragu protiv pocinioca ovih djela. Izjave i priznanja uzete pod prisilom, ili potpisane kao rezultat mucenja, moraju biti ponistene.
Helsinski komitet poziva predstavnike OSCE-a, IPTF-a i Ureda Visokog predstavnika da oforme Savjet ili snage za civilnu implementaciju, kako bi se, ukoliko se pokaze potrebnim, otpustili svi koji krse slovo Daytona. Neophodno je izvrsiti pritisak na kantonalne i federalne vlasti da smijene nosioce vlasti za koje je utvrdjeno da su ucestvovali ili naredjivali izvrsenja povreda ljudskih prava.
Od OSCE-a se posebno trazi da, u okviru svog manadata, sa kandidacionih listi za predstojece izbore, skine sve kandidate i politicke partije Unsko-sanskog kantona, koji su povrijedili odredbe dodatka III Daytonskog sporazuma, te Pravila i propise Privremene izborne komisije. Medju imenima, koja su predlozena su: Mirsad Veladzic, guverner Kantona, Adnan Alagic, bihacki nacelnik, Nedzib Veladzic, direktor Televizije i radija Unsko-sanskog kantona, Nedzib Veladzic, direktor cazinske bolnice, kao i niz drugih odgovornih lica koja se trenutno nalaze na celu zdravstvenih i obrazovnih institucija i u strukturama polticke vlasti.
Zemlje donatori se pozivaju da obustave bilo koju i svu privrednu pomoc ustanovama pod kontrolom SDA, kao sto su posta, preduzeca i fabrike, saobracajne ustanove, zdravstvene i obrazovne ustanove.
IPTF, UNHCR i SFOR moraju sprijeciti predizborno zastrasivanje glasaca. Od IPTF-a se posebno trazi da objave zloupotrebe lokalnih policijskih snaga, te da pred javnost izadju sa imenima policajaca, koji zloupotrebljavaju svoju duznost.
Izvjestaj, najkrace, potvrdjuje ono sto se znalo. ali o cemu se uglavnom cutalo. Vlasti Unsko- sanskog kantona primjenjuju najmracnije metode zastrasivanja i nasilja protiv politickih neistomisljenika, te tako istovremeno krse obaveza iz Daytonskog sporazuma i Medjunarodnog prava.
Fata HORVAT (AIM Bihac)