DAN PREPUN MORE

Skopje Jul 27, 1997

AIM JUNIOR Skoplje

Posle dogadjaja u Gostivaru, Makedonija ulazi u jednu novu fazu. Sada sa sasvim drugim i uzdrmanim medjuetnickim odnosima. Vlada Makedonije posredstvom policijskih akcija je gotovo u potpunosti izmenila ritam zivota u gradovima zapadne Makedonije, a posebno u Gostivaru i Tetovu. I ono malo lokala koji su pre ove policijske akcije posecivali mladi razlicitih etniteta, sada su se pretvorili u etnicki ciste. U Gostivaru je cak tesko videti zajedno jednog Albanca i jednog Makedonca. Komuniciranje se zavrsava kurtoaznim pozdravima, i ovo kvarenje i ne tako jakih medjuetnickih veza je "naefikasniji i najkonkretniji rezultat" akcija specijalne makedonske policije. Vrlo lako se uocava da je svaki albanski gradjanin ogorcen. S druge strane, moze se uociti i osecaj "trijumfa" kod jednog dela makedonske populacije, koji se najcesce izrazava posredstvom "brige" koju pokazuju u odnosu na "svoje policajce". Ukratko, "prica" koja je odavno vidjena na ovim prostorima i "sablon" koji se dokazao kobnim za multietnicke sredine u okolnostima kada drzava uz pomoc policije regulise "suzivot". Ono sto je najtragicnije i sto se posebno moze uociti u Gostivaru je nedostatak prostora za delovanje pojedinaca, koji su se i do sada isticali tolerancijom i autoritetom koji uzivaju kod svih ovdasnjih etniteta. Jednostavno, njigov visegodisnji rad na kultvisanju dijaloga i medjuetnicke tolerancije sada je u potpunosti pretvoren u rusevine koje ce biti tesko ponovo izgraditi u nesto konstruktivno. Trenutno ni malobrojne nevladine i nepartijske organizacije koje deluju na ovim prostorima, takoreci neznaju odakle da pocnu. Istina, i nije im tako lako, jer u Makedoniji medjuetnicke relacije nikada nisu bile kao sada "ispod nultog stepena".

Poslednjih dana policijske snage su se proredile u Gostivaru i Tetovu, ali gradjani Gostivara jos uvek izbegavaju izlazak na ulice. Kao da zele da rasciste stvari sa sobom, da zaborave sve ono sto se desilo i da tek zatim smognu hrabrost da prosetaju po okrvavljenim ulicama. A mozda i zbog toga sto, kako se to moze shvatiti iz izjava politickih partija, policija nastavlja sa privodjenjima aktivista na "informativne razgovore" i onih za koje sumnja da mogu dati neku "informaciju" znacajnu za nju. U Gostivaru samo jedna institucija radi punim "kapacitetom" i "produktivnija" je vise nego ikada ranije: Opstinski sud koji svakodnevno izrice kazne, tako da broj uhapsenih, smatra se, prelazi brojku od 300.

" Kako da verujem da je ova drzava i drzava Albanaca, kada na nasoj tragediji ministar Unutrasnjih poslova Tomislav Cokrevski odgovara cinicnim smehom, dok premijer podizanjem prstiju za policajce, koji su se samo dan ranije ponasali tako brutalno prema albanskim gradjanima", kaze jedan mladic, koji sada veoma malo veruje u suzivot dva naroda u Makedoniji. Slicno misle i mnogi mladi Makedonci, razume se okrivljujuci drugu stranu za ono sto se desilo ili pak opravdavajuci policijsku intervenciju. Sasvim drugacije je bilo nekoliko dana ranije, posebno posle usvajanja jedne Rezolucije u Parlamentu o poboljsanju medjuetnickih odnosa i kada se vera da ce na kraju krajeva zapoceti jedan drugaciji zivot na ovim proistorima povecala optimizam kod svih onih koji su se nadali boljoj buducnosti.

Ipak, i posle ovih dogadjaja u Makedoniji nije zabelezen neki eksces medju gradjanima makedonskog etniteta i onog albanskog. Medjutim, kako se vidi, vakuum koji je i ranije postojao sada je postao jos veci. Pitanje koje sada postavljaju svi oni koji zele mir i harmonican zivot je da li ima sanse da se ova situacija prevazidje i na koji nacin? Na ovo pitanje, albanski politicari nastavljaju da pozitivno odgovaraju, isticuci da "jos uvek nisu potrosena sva politicka sredstva". Ali istina, to vise ne zavisi od partijskih lidera, posebno kada "baza" pothranjuje sasvim drugacije raspolozenje. Neki analiticari isticu da poboljsanja situacije nece biti sve dok aktuelna vlast ne preduzme nesto sto ce Albance uveriti da je rec o "jednog greski" i to nenamernoj, a sto se za sada, kada se nastavljaju hapsenja, ne moze uociti.

Jedan gradjanin iz Gostivara kaze: " Za sada smo svi mi pacijenti jedne drzavne bolnice, kako oni koji misle da su zdravi, tako i oni koji osecaju bol od rana. Bice potrebno vremena i posebnih "eksperata" da nas izlece da bi smo izasli iz ove more". Sigurno je da ce posle Gostivara celoj Makedoniji biti potrebno vreme i majstorstvo da nastavi put u pravcu jedne buducnosti sa svim odlikama demokratske drzave i ravnopravnih gradjana. Razume se, ako kod svih postoji volja za stvaranje takve jedne Makedonije.

AIM Skoplje Salajdin SALIHU