OPOZICIJSKI PING PONG

Zagreb Jul 15, 1997

AIM, ZAGREB, 15.7.1997. Nakon travanjskih izbora za Zupanijski dom Sabora i lokalnu samoupravu bilo je jasno, a nakon predsjednickih u lipnju dvostruko podcrtano da na hrvatskoj politickoj sceni prestoji veliko pospremanje. Naime, osim HDZ-a koji je osvojio vise mandata i vlasti nego li je i sam ocekivao, te SDP-a koji je od stranke koja je 1992, godine jedva usla u parlament, a sada je najjaca opoziciona snaga u zemlji, svi ostali su gubitnici. Nekada jaka Hrvatska socijalno liberalna stranka, razjedena mnogim unutrasnjim sukobima, bez prepoznatljivog identiteta, definitivno klizi ka samounistenju. Hrvatska seljacka stranka postaje sve minornijom, a vec ranije to se dogodilo Hrvatskoj stranci prava i Hrvatskoj narodnoj stranci, dok neke druge sa krajnje desnice i ljevice zapravo nisu nikada ni predstavljale nekakvu realnu snagu.

Izborni neuspjesi, posebice HSLS-a i HSS-a, stranaka koje sebe vole nazivati politickim centrom, sada se pokusavaju objasnjavati i opravdavati na razne nacine. U tom javnom pranju vlastitog prljavog rublja na meti su HDZ i Tudjman, ali isto tako i Racanov SDP. Liberali, kako sadasnji predsjednik Vlado Gotovac, tako i bivsi Drazen Budisa, koji otvoreno najavljuje svoj come back, za sada samo upozoravaju na opasnost od bipolarnosti, to jest podjele Hrvatske na pristase desnice i ljevice, dok predsjednik Seljaka Zlatko Tomcic ide korak dalje pa za svoj izborni neuspjeh krivi i SDP. Sto se liberala tice potpuno je evidentno da je stranka u rasulu i da se podijelila na dvije struje, podjednako politicki kompromitirane, te da ce redovni sabor stranke na jesen sasvim sigurno dovesti i do definitivnog raskola, to jest Budisa i Gotovac nakon brojne serije optuzbi vise ne mogu zajedno. Pojavile su se i nekakve ideje o "trecem" covjeku koji bi uspio pomiriti nepomirljivo i tako produziti agoniju, ali HSLS-u su stigli na naplatu racuni za nedosljednost i vrludanja.

I u HSS-u se na veliko raspravlja o krivcima za neuspjehe, pa se na jednoj strani nasao predsjednik Tomcic, a suprostavljaju mu se saborski zastupnik Marinko Filipovic i ugledni clan Tuhomil Radja sa jos nekolicinom jakih ljudi. Tomcic koji je ucinio sve ne bi li pomogao HDZ-u da pobijedi na travanjskim izborima i koji je najdirektniji krivac za poraz u Zagrebu, sada najednom hini velikog neprijatelja HDZ-a pa je iz stranke iskljucio dvojicu gradskih vijecnika uz ciju je pomoc HDZ preuzeo vlast u Zagrebu. Indikativno je pak da ova dvojica svoje ponasanje objasnjavaju strahom od povratka komunista, dakle onom istom sintagmom kojom je njihov predsjednik odbio ici u koaliciju sa SDP-om. Tomcic sada ide i korak dalje pa donosi odluku o zabrani koaliranja i sa reformiranim komunistima i sa zajednicarima, a sve to kada se ono glavno vec dogodilo i kada su biraci HSS-a definitivno prepoznati kao HDZ-ov satelit i kada je HDZ, uz pomoc seljaka, ali i liberala, preuzeo vlast i u onim zupanijama i gradovima gdje ih je na izborima izgubio.

Ali Tomcic ne bi bio Tomcic kada ne bi nasao krivca za svoje surovanje sa Tudjmanom, kojeg povremeno i ostro napadne: "...to je SDP koji ocito prihvaca ulogu u bipolarizaciji politicke scene". Nakon ovakve objede ubrzo je stigao odgovor potpredsjednika SDP-a Davorka Vidovica: "Postujem zelju gospodina Tomcica da promijeni galopirajuci pad svoje stranke u ponor politicke beznacajnosti, ali neka to uradi tako da se, ako ne javno, a ono barem sam sa sobom nadje i prizna vlastite greske i krive procjene, neka se zamisli nad posljedicama svojih politickih poteza i odluka. Zelim vjerovati da je rijec o greskama, a ne svjesnom vodjenju politike HSS-a s ciljem da se postigne ono sto se postiglo. Nasim kolegama u staroj i uglednog hrvatskoj stranci zelimo dobar uspjeh, ali ga ne mozemo poluciti umjesto njih i za njih. Sto se pak SDP-a tice" - porucuje Vidovic

  • "i njegovih rezultata, niti smo euforicni, niti nam je drago da toliko ugleda i podrske koliko imamo mi, nemaju i neki drugi. Stovise prizeljkivali smo i prizeljkujemo jake i ugledne stranke kao jamstvo stabilnosti i europske prepoznatljivosti hrvatske politicke scene. Nas izbor nije bipartizam, ne mislimo da je on perspektiva gradjanski uredjene i visestranacke Hrvatske. Tomciceva malicioznost kada zamjera solidan izborni rezultat SDP-u slici mi na kuknjavu nekog, na primjer, srijemskog seljaka koji je posijao losu psenicu pa zbog loseg uroda optuzuje svog susjeda jer mu je na istoj crnici urod bio bolji".

Rijetko se do sada SDP odlucivao na ovako ostre reakcije prema nekoj opozicionj stranci (pa makar to ona bila i samo formalno), ali ocito je da je procjenjeno kako definitivno treba raskrinkati takozvane centrase. Politicka bipolirazacija se dogodila i sada se jedino postavlja pitanje tko ce uspjeti pridobiti politicki centar, to jest onaj ogromni dio politickog i glasackog tijela kojome je dosta HDZ-a, ali im je SDP previse lijevi. Evidentno je da sadasnji HSLS, HSS i HNS ovakvi kakvi jesu, bez obzira koliko su ih unistile i HDZ-ove krtice, nisu vise privlacni hrvatskom biracu. Racan stoga s pravom porucuje da umjesto da se oporbene stranke dogovore oko suradnje, prestanu sa ping-pongom, te da je stvar pameti iskoristiti ljetni politicki predah da se vidi na cemu su, a ne samo upirati prst u militantnost HDZ-a.

I tako dok se opozicione stranke prepucavaju , dok traju sukobi unutar nekad relevantnih politickih partija, HDZ trlja ruke i dodaje ulje na vatru. Tako je primjerice pokazao svoju drskost i nacin vidjenja demokracije kada je na upraznjeno mjesto u zagrebackoj Gradskoj skupstini umjesto Dorice Nikolic, koja je postala dogradonacelnica, a zbog toga je njen cijeli ogranak suspendiran, izabran kandidat suspendiranog ogranka, a ne onaj kojega je predlozilo rukovodstvo liberala.

I ovaj najnoviji primjer, kao i niz drugih iz drugih gradova pokazuju da sadasnja rukovodstva opozicijskih stranaka nece biti u stanju premostiti evidentne raskole. Treba, dakle, ocekivati da ce se bipolarizacija nastaviti, ali pitanje je do kada? Naime, hoce li se uskoro pojaviti neka nova imena koja ce uspjeti privuci hrvatske birace kojima je dosta potrosenih Gotovaca, Budisa, Mesica, Tomcica? Nazalost, za takvo sto i nema tako mnogo vremena jer Hrvati ce na izbore ponovo 1999. godine, kada ce se birati Zastupnicki dom Sabora. Jedina novost za sada je da novu stranku najavljuje dr. Stipe Suvar, ali nije to ono sto Hrvatskoj treba. Opozicija, ako to zaista zeli biti, trebala bi uciti od SDP-a, koji je upornim radom i dosljednoscu od nekih potpunih anonimaca stvorio svoje prve zvijezde kao sto su Zeljka Antunovic, Mato Arlovic, Davorko Vidovic, privlaceci u svoje redove one koji nikada nisu bili clanovima SKH. Ovo ljeto je zapocelo politickom vrucicom, a pitanje je hoce li se do jeseni glave ohladiti ili ce se trendovi, koji idu na ruku ponajprije HDZ-u, samo nastaviti?

GOJKO MARINKOVIC (AIM)