SOCIJALISTI NASILNO PREUZELI VLAST
Opstinski puc u Novom Pazaru
Sandzaklije se najvise plase "ponovnog opsadnog stanja" i represija policije. Milosevic vjesto iskoristio greske Sulejmana Ugljanina
AIM, Beograd, 11. 7. 1997.
Sve je licilo na klasicne scene iz krimi filmova - tvrde svjedoci. Jake policijske snage opkolile su zgradu Skupstinu opstine Novi Pazar (10.07.1997.) iz koje su morali da izadju legalno izabrani predsjednik, Fevzija Muric, i svi oni koji su na proteklim lokalnim izborima osvojili najvise glasova sa "Liste za Sandzak - dr Sulejman Ugljanin". Dok je Ugljanin, predsjednik Muslimanskog nacionalnog vijeca, davao izjavu novinarima na njega su nasrnuli policajci, pri cemu je uhapsen prvi covjek njegovog licnog obezbjebedjenja stalni, Nedzib Hodzic. Najveci ceh je platio direktor "Sandzackih novina", Amir Numanovic, cije ozljede nisu nimalo bezazlene. U komesanju batine je dobilo i jos nekoliko gradjana. To je samo dio drame koja se odvijala ispred skupstinskog zdanja. Neke stvari su potpuno jasne: Vlada Srbije je na mjesta nasilno smijenjenih postavila devet novih ljudi, od kojih su osmorica clanovi Socijalisticke partije Srbije. Za predsjednika je postavljen Husein Licina, odani clan vladajuce stranke.
Novopazarci su sokirani iako su od 3. jula primijetili pojacane snage bezbjednosti, "koje su se kretale u trojkama". Cinu "primopredaje" vlasti prisustvovao je i ministar za lokalnu samoupravu pa se to tumaci kao prvo "testiranje" predlozenog Zakona o lokalnoj samoupravi na terenu po kome Vlada moze raspustiti bilo koji gradski parlament ako joj nije po volji. Rasprostranjeno je, medjutim, misljenje da Vlada Srbije u citav slucaj nije isuvise umijesana nego da iza svega stoji neki od centara politicke moci dok je Vlada samo parafirala nalog za nasilnu smjenu legalno izabranog novopazarskog rukovodstva. Gradjanski orjentisani Novopazarci tvrde da je Sulejman Ugljanin pompeznim najavljivanjem odrzavanja Skupstine Muslimanskog nacionalnog vijeca na kome je, po brojnim izvorima, trebalo da se donese odluka o proglasenju autonomije Sandzaka, dao direktan povod intervenciji policije i nasilnoj, pravnoj i fizickoj, smjeni lokalne vlasti. Po drugoj, "carsijskoj" verziji on je ovako nesto prizeljkivao, jer nova vlast zbog ekonomskog kolapsa, ne samo u ovom regionu, nije mogla nista prakticno da ucini, a sam Ugljanin na ovaj nacin u medjunarodnoj javnosti i medju pristalicama ponovo postaje "zrtva rezima".
U izjavi za AIM predsjednik umjerenog krila Stranke demokratske akcije, Rasim Ljajic, smatra da je najavljena Skupstina Muslimanskjog nacionalnog vijeca samo jedan od direktnih povoda: "Odluka o uvodjenju prinudne uprave donijeta je znatno ranije i Milosevic je namjeravao da ovo ucini bez obzira na najavljenu skupstinu MNVS. Cesto sam govorio da nije trenutak za odrzavanje tog skupa, ali u svakom slucaju to ne moze biti nikakav razlog za uvodjenje prinudne uprave".
Na pitanje sta bi mogla da bude sustinska pozadina ovakvog postupka vlasti Ljajic odgovara:
- Osnovne razloge treba traziti u cinjenici da Milosevic ocito pokusava da Bosnjacima da argument da ne izadju na republicke i predsjednicke izbore i da dobije znacajnu kvotu poslanickih mjesta iz Sandzaka na isti nacin kako ih dobija vec godinama na Kosovu. Ovoga puta, zaista, razlozi za bojkot izbora postoje, jer je devalviran sam cin i smisao izbornog postupka samim tim sto se prinudna uprava uvodi sest mjeseci nakon konstituisanja Skupstine opstine Novi Pazar".
I pored svih nastojanja, saradnik AIM nije uspio da pronadje smijenjenog predsjednika, Fevziju Murica, koji je, kako tvrde njegovi saradnici, "stalno negdje na sastanku". On je poslije protjerivanja iz opstinske zgrade kratko rekao: "Radi se o fasizmu" - stoji u saopstenju "Sandzackih novina". Po istom saopstenju Ugljanin je pokusao da stupi u kontakt sa predstavnicima Vlade, ali mu to nije poslo za rukom iako je savezni poslanik.
Sa druge strane, kao razlog uvodjenja prinudne uprave navodi se "diskriminatorska kadrovska politika" Ugljanina. Tacno je da je on smijenio vise rukovodilaca u Novom Pazaru i na njihova mjesta postavio svoje ljude. Preciznim uvidom u "kadrovske promjene" dobija se dosta "uravnotezen" broj. Naime, sa znacajnijih mjesta smijenjena su cetiri Muslimana-Bosnjaka i cetiri pripadnika srpske nacionalnosti. Osim toga, stranacki neopredjeljeni Novopazarci tvrde da se Ugljaninova ekipa, po tim postupcima, "nista ne razlikuje od opozicije, koja je osvojila vlast u vise od 40 gradova. Na Pazar se, medjutim, gleda kroz posebnu prizmu i ovo je samo test za buduce iste ili slicne postupke".
Sandzaklije najvise zabrinjava to sto bi vlasti mogle da primjene isti "princip" u Tutinu i Sjenici, gdje su na vlasti ljudi sa "Liste za Sandzak - dr Sulejman Ugljanin".
Zaostravanje odnosa izmedju republickih i opstinskih vlasti, poslije "medenog mjeseca" pocelo je zbog toga sto su gradonacelnici u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici u svojim kabinetima pored republicke drzali i stranacku zastavu. Ministrastvo pravde im je poslalo pismeno upozorenje da uklone stranacke zastave. Oni su odgovorili da na to imaju pravo po republickom i saveznom Ustavu. Spor je stigao da Ustavnog suda Srbije i donesena je privremena mjera da se te zastave uklone dok najvisa pravna instanca ne donese svoju odluku. U medjuvremenu, policija je obavila svoj dio posla, za sada, samo u Novom Pazaru.
Zanimljivo je samo po sebi da i najzesci kriticari politike Sulejmana Ugljanina, koji je u vise navrata u medijima govorio iskljucivo govorio o politickoj i teritorijalnoj autonomiji Sandzaka, "zaboravljajuci na njegov samo specijalni status" osudjuju istom mjerom uvodjenje prinudne uprave u Novom Pazaru. Oni smatraju da je to uvod u "ponovno opsadno stanje" Sandzaka i policijske represije.
Kako ce se dalje dogadjaji razvijati malo se ko usudjuje da prognozira. Prosjecni gradjani tvrde da je Ugljaninu upravo ova vlast dozvolila povratak poslije trogodisnjeg izgnastva zbog optuznice da je podrivao ustavni sistem i bavio se teroristickim aktivnostima. Drugim rijecima; politicki i drzavni vrh mu je omogucio da "politicki ozivi", a sada ga nemilosrdno rusi. To je jos vise pojacalo koletivni strah medju Muslimanima - Bosnjacima, koji sve cesce upiru pogled prema Federaciji BiH i razmisljaju o odlasku na sta i poslije Dejtonskog mirovnog sporazuma upozoravaju mnoge vidjene javne licnosti iz Sandzaka.
Ejub Stitkovac (AIM)