POLITICKA REALNOST KAO NEMINOVNOST

Pristina Jul 10, 1997

"Albanija je iznad svega". To je polaziste koje relativizira rezerve i podozrenja koja nose u sebi kosovski Albanci i njihove organizacije, posle izbora u Albaniji. Rezerve se izrazavaju u pogledu pogodnosti situacije za odrzavanje izbora i naravno izbornih rezultata. Podozrenja su motivisana velikim sumnjama u smislu istinske transformacije bivsih komunista u savremene i reformisane socijaliste i socijaldemokrate. Za pobednike pristizu i cestitke. Ali, opste uzevsi i kritike i cestitke ostaju, za sada, na marginama javnih politickih reagovanja.

Na Kosovu preovladjuje misljenje da promena imena bivse Albanske partije rada (APR) u Socijalisticku partiju Albanije (SPA) 1991. godine, i ovih 5-6 godina nisu bili dovoljni za oslobadjanje SPA od ideoloskog i programskog balasta proslosti. Pogotovo se sumnja u stvarno odbacivanje ranijih navika monopolistickog delovanja partijskog aparata i tzv. kadrovika na terenu. SPA je nasledila gotovo netaknute partijski aparat i partijsku strukturu APR Envera Hoxhe, zatim najveci deo partijskog clanstva i deo starog partijskog vodjstva.

Medju starim kadrovima, najpoznatiji je sadasnji partijski vodja Fatos Nano, koji je kao mlad kadar dospeo i do clanstva u vrhovima APR. Nano je bio predsednik Vlade kada se pokusavalo spasavanje socijalizma pod vodjstvom APR, a partijski vodja je postao kada je Albanska partija rada promenila ime u Socijalisticku partiju Albanije. Oni koji prate tamosnja politicka zbivanja ne mogu a da ne podsete na njegovu izjavu upravo na tom partijskom skupu, koji je trebao da oznaci raskid sa prosloscu: "Svi mi imamo jednog oca".

Drugi covek SPA je Namik Dokle, dugogodisnji sef partijskog organa "Zeri i popullit". Svako ko iole malo zna o ulozi partijskog organa i o propagandi u vreme vladavine komunizma u bilo kojoj zemlji, u kojoj je vladala komunisticka partija, moze zamisliti kakva i kolika je bila njegova uloga u tom sistemu, bez obzira na mesto u formalnoj partijskoj hijerarhiji. Takodje, u najvisem rukovodstvu, a posebno u nizim partijskim esalonima, nije mali broj onih koji su direktno ili indirektno odgovorni za sprovodjenje raznih oblika terora nad stanovnistvom na bazi politickih rezona i po administrativnoj proceduri.

Kosovski Albanci se plase starih i novih veza bivsih komunista Albanije sa Beogradom. Osnovano ili ne, na Kosovu su prilicno rasirena uverenja da uprkos losim drzavno - partijskih odnosa izmedju Beograda i Tirane kroz decenije, odredjene veze izmedju pojedinih sluzbi nikada nisu bile prekinute. Ako te veze spadaju u sferu nagadjanja, za javnost je poznato da su clanice sadasnje leve albanske pobednicke koalicije, zatim socijalisti i neki ostaci bivse APR imali poslednjih godina niz bilateralnih konatakata sa srpskim socijalistima i drugima u Beogradu ili na nekim medjunarodnim skupovima tzv. levih snaga.

Posle nedavne Konferencije balkanskih socijalsta odrzane u Grckoj, Fatos Nano se predstavio kao vatreni pristalica sve tesnjeg povezivanja izmedju socijalista Albanije, Grcke, Srbije i Bugarske. Takve izjave neki analiticari su ocenili i kao njegovo zalaganje za stvaranje neke vrste balkanske socijalisticke internacionale.

Predstavnici kosovskih Albanaca podozrevaju od direktnih kontakata o kosovskom pitanju izmedju albanskih (sada na vlasti u Tirani) i srpskih socijalista. U vise izjava proteklih godina, koje su dolazile iz tabora albanskih socijalista ili bolje reci iz njima veoma bliskih krugova, direktno ili indirektno, bilo je izreceno dosta kriticnih reci o stavovima kosovskih Albanaca prema Srbiji i Srbima i takodje, prema politickim zahtevima albanskog pokreta na Kosovu.

Medjutim, kosovski Albanci razumeju da je sada rec o Albaniji i da bi javno raspravljanje o svemu tome samo komplikovalo ionako tesku i neizvesnu situaciju u Albaniji. Zbog toga, glavne politicke snage Kosova uglavnom izbegavaju bilo kriticna bilo svecarska izjasnjavanja i u prvi plan stavljaju visok procenat izlaska naroda na izbore, kao izraz najprece potrebe da se sto pre krene putem smirivanja i ozdravljenja. Postoji opsta saglasnost da je to istovremeno i vitalni interes kosovskih Albanaca.

Ipak, javna reagovanja nisu bila bas jednoglasna. Iizrazavajuci stavove Demokratskog saveza Kosova (DSK) potpredsednik Fehmi Agani izjavljuje: "Stavovi DSK prema potrebi za odrzavanjem prevremenih izbora u Albaniji, predizbornoj kampanji i samim izborima i izbornim rezultatima bili su i ostaju motivisani i odredjeni interesom za stabilnost Albanije, prevazilazenje krize i svestrani ekonomski, drustveni i demokratski razvoj Albanije. Raduje nas cinjenica i pozdravljamo hrabrost i svest albanskih glasaca, koji su uprkos teskim uslovima i napetom stanju odrzali izbore, ucestvovali na njima u znacajnoj meri i pruzili vredan rezultat". Agani je pozdravio prihvatanje izbornih rezultata kao ohrabrujucu cinjenicu u pravcu nove faze demokratskog razvoja, koju treba da karakterisu saradnja i konstruktivno rivalstvo izmedju vladajucih i opozicionih politickih snaga.

Imajuci u vidu tezinu situacije, predstavnici kosovskih Albanaca, kada je rec o rezultatima izbora, uglavnom su okrenuti novim ocekivanjima i novoj buducnosti. Hydajet Hyseni, takodje potpredsednik DSK o tome kaze: "Uveren sam da promena vlasti nece doneti promene u politici prema Kosovu. Stabilizacija Albanije stvorice pretpostavke za jos vecu podrsku i veca i konkretnija angazovanja za iznalazenje kosovskog resenja. Kosovsko pitanje ne moze a da ne bude pitanje iznad svih pitanja za celu albansku naciju".

Predstavnik Demacijeve Parlamentarne partije Kosova, ujedno i potpredsednik Bajram Kosumi za AIM izjavljuje: "Kao Albanci, mi smo sami sebi zadali najtezi udarac u poslednjim decenimjama, dovodjenjem Albanije u ovakvo stanje. Ako su izbori neophodan uslov i prvi korak ka prevazilazenju trenutnog stanja, mi ih prihvatamo, naravno i rezultate. Velikom ucescem na izborima, albanski glasaci su izrazili takvu zelju. U tom smislu mi pozdravljamo kao veoma zreo politicki pristup izborima odluku predsednika Berise i Demokratske partije da priznaju izborne rezultate. U Albaniji je vodjena gola borba za vlast i zbog toga ne treba ocekivati neke promene novih albanskih vlasti prema kosovskom pitanju".

Otvoreno negativnim stavovima oglasila se Demohriscanska partija Kosova, na cijem je celu ugledni kosovski akademik Mark Krasniqi. Ova partija smatra da pobeda socijalista nije izraz volje naroda nego je nametnuta silom oruzja. U Saopstenju se dalje kaze: "Izbori od 29. juna su odrzani u uslovima vanrednog stanja i kada su naoruzane bande drzale pod kontrolom celi jug zemlje, gde Demokratska partija nije mogla da razvije normalnu predizbornu aktivnost. Danasnja tragedija u Albaniji i montirani izbori su rezultat zavere evroamericke politike i grckog lobija u Americi da bi se udaljili sa vlasti predsednik Berisha i njegova Vlada zbog toga sto su podrzavale kosovske Albance i njihovu nezavisnost. Posto su spalili i srusili Albaniju, socijalisti su se sa svojim bandama pretvorili u slepo oruzje antialbanske politike stranaca samo da bi dosli na vlast, gde nikada ne bi stigli u normalnim uslovima". Odprilike, iste ocene iznele su i Liberalna partija Kosova i Nacionaldemokratska partija Kosova. Ali, sve one pozdravljaju odluku predsednika Berishe da u ime visih interesa nacije i drzave prizna rezultate izbora.

Politicke promene koje su doneli albanski izbori pozdravio je ugledni kosovski akademik Rexhep Qosja. Od kraja

  1. godine, on je u nekoj vrsti propagandnog rata sa Berishom, uglavnom zbog toga sto je, prema Qosji, albanski predsednik odustao od svetog nacionalnog cilja - ujedinjenja svih Albanaca. Rezultat izbora je ocekivan i razumljiv, kaze Qosja i dodaje: "Narod je oduzeo pravo vladanja onima koji su sa politikom ekstremnog konfrontiranja doveli zemlju na ivicu provalije i bratoubilackog rata. Ako politika novoizabrane vlasti bude bolja za Albaniju, a nema sumnje da ce biti bolja, ona ce neizbezno biti bolja i za Kosovo i kosovsko i albansko pitanje u celini. Zeleo bih da cujem novu formulu od zvanicne Tirane, tj. da Albanija ne moze imati drugaciji koncept kosovskog resenja od onoga koji imaju kosovski Albanci i neoslobodjeni Albanci u celini". Pobedu socijalista i leve koalicije pozdravili su i mala Albanska liberalna partija i Helsinski komitet Kosova.

Vodji albanskih socijalista Fatosu Nanou cestitao je pobedu i vodja kosovskih Albanaca Ibrahim Rugova. Ali, po sadrzaju, cestitka ne prelazi uobicajene okvire protokolarnih obaveza.

AIM Pristina Fehim REXHEPI