TIRANA: IZMEDjU MONARHIJE I ANARHIJE

Tirana Jul 10, 1997

Mir u glavnom albanskom gradu je ugrozen od onih na koje, takoreci, niko nije racunao, od albanskih monarhista. U nedelju uvece, kada su socijalisti oglasavali svoju pobedu, a demokrate ostale bez reci posle razornog poraza, u novinarskim krugovima u Tirani, kruzila je vest da je monarhija pobedila na Referendunu o obliku vladavine. Iako jos nisu izbrojani glasovi, monarhisti su objavili da su dobili 54 odsto u njihovu korist.

Kako se cini, monarhisti su dobili mnogo vise nego sto se predvidjalo. Nisu nedostajale ni spekulacije nekih domacih i stranih analiticara, koji govore o tome da su visoke cifre u prilog povratka kralja kazivale da su ne samo parlamnetarni izbori, vec i Referendum o obliku rezima, pretvoreni u svojevrsni Referendum za Berishu, odnosno svojevrsni "Duble Check" Albanaca, koji su da bi udaljili Berishu bili spremni da istovremeno glasaju i za socijaliste i za kralja. Mozda samo mali deo istine lezi u ovome, posto nezavisno od pretenzija monarhista, postotke koje iznosi Centralna izborna komisija, ne daje monarhistima ni u kom slucaju vise od 40 odsto.

Medjutim, monarhisti optuzuju za velike manipulacije njihovim glasovima uglavnom socijaliste pobednike, da su upravo oni ukrali glasove kralja. Krv je uzavrela posebno posle izjave socijalistickog lidera Nanoa, prema kojem monrahisti nisu dobili vise od 20 odsto, da ce "Albanci otpratti na aerodromu "Rinas" kralja Leku, a docekace gradjanina Leku". Monarhisti su u pocetku ostro reagovali izjavama kojima cesto nisu nedostajale pretnje, a kasnije su izasli i na ulice. Jedna grupa pobornika kralja je nekoliko sati blokirala nacionalni put, koji povezuje Tiranu sa severom Albanije. Ali, najnasilnije epizode zabelezene su u cetvrtak, kada su naoruzani monarhisti ne celu sa Lekom I obucenog u vojnickoj uniformi i naoruzanog pistoljem, marsirali glavnim trgom u Tirani i kasnije se uputili ka Kongresnoj palati gde radi Centralna izborna komisija. U konfrontaciji sa policijom u jos nerazjasnjenim okolnostima, ubijen je jedan mladic, a ranjeno je nekoliko lica. Tenkovi su se ponovo pojavili na ulicama Tirane.

Berisha, koji je u utorak obavestio o njegovoj ostavci, posle ispunjavanja ustavnih obaveza koje mu nalaze trenutak, pozvao je socijaliste i monarhiste da se samookontrolisu. Medjutim, bio je ostar premijer Fino koji je u izjavi za stampu zatrazio od Leke Zogua da ne postane "sredstvo poraza i porazenih", jasna referenca na Berishu.

U stvari, duel izmedju monarhista i socijalista od strane mnogih analiticara u Tirani se posmatra kao bleda senka konfrontiranja pobednika i pobedjenih na nedeljnim izborima. "Pronadjen je "ekser monarhije" da bi se napravila galama koja se nije mogla napraviti zbog opstih izbora", rekao je jedan politicki komentator u Tirani. Berishine demokrate su otvoreno stale na stranu Leke Zogua, cak je deo stampe optuzivao predsednicku gardu za ucesce na mitinzima monarhista. "Albanski komunisti su odlucni da sprece dolazak kralja ne samo manipulacijom glasova vec i oruzjem", pisao je proberishin dnevnik "Albania". Listovi koji obicno napadaju Berishu, medju njima i "Koha jone", odbacili su termine kortezije kojima su tretirali kandidata za kraljevski presto do sada i ponovo se vratili epitetima kao sto su "proterani trgovac oruzja iz Spanije", "uhapseni mafijas na Tajlandu", "Persona non grata priznat samo od rezima nekadasnje Rodezije".

Uopste se ne odbacuje mogucnost da se Leka upotrebi kao jedna uznemiravajuca karta protiv socijalista. Sigurno je da bi za Berishu, bez obzira na njegove izjave u prilog republikanizma, u situaciji u kojoj se nalazi bilo pozeljnije da prepusti Palatu brigada kralju Leki, nego Predsednicku palatu socijalistickim rivalima.

S druge strane, kriza oko monarhije je izazavala uznemirenje i van zemlje u medjunarodnoj zajednici. Podizanje tenzija izmedju dva kruga izbora ozbiljno ugrozava drugi krug i mirno prenosenje vlasti. Kriza Referenduma je zazvucala sasvim neocekivano i u evropskim kancelarijama, ciji jedan broj njih nije znao da se on odvija paralelno sa opstim izborima. Posebni koordinator za albanske izbore Katarine La Lymiere je izjavila da cak nije ni znala da se u Albaniji odvija takav jedan Referendum. Mozda jedini koji su sa paznjom pratili i Referendum su SAD, koji se pribijavaju projekta Leke za etnicku Albaniju. Sam Leka je u svojim intervjuima omogucio da se shvati da su protiv njegovog dolaska na kraljevski tron socijalisti i Vasington. Kada su na vrhuncu albanske krize marta ove godine deset politickih partija stvorile Vladu Nacionalnog pomirenja, saglasile su se da se uporedo sa parlamentarnim izborima odvija i Referendum sa pitanjem: Monarhija ili Republika, a da to niko nije uzimao za ozbiljno. I kada je Leka Zogu krocio na aerodrom i kada su ga docekali Berisha i Fino, paradoksalno ga nazivajuci visocanstvo, opet ga niko nije uzimao za ozbiljno. I dok su se dve glavne partije i ostale iza njih svadjale medjusobno, neretko koristeci i kalasnjikove, Leka Zogu je marsirao po celoj Albaniji, ponavljajuci na ne tako razumljivim albanskim jezikom samo tri reci: "Pomirenje - bratstvo - ujedinjeje". I zacudo kada su druge partije, velike i male, sa dignitetom priznale rezultat izbore, spustajuci oruzje, Leka Zogu se pojavio na glavnbom trgu Tirane obucen kao vojnik i pistoljem za pasom.

Iako je Partija legaliteta (zogisti) dobila samo tri odsto u buducem parlamentu, Leka Ziogu je dobio deset puta vise u njegovoj tentatitivi da restaurise monarhiju u Albaniji. To znaci da Leka nije snaga koju treba potcenjivati na politickoj sceni Albanije. Nije sigurno koliko ubedjenih monarhista u Albaniji ima. Sigurno je da ima demokrata koji skandiraju "ziveo kralj" i socijalita koji skandiraju "dole kralj".

AIM Tirana Arjana LEKA