SVERC ZATVORO FABRIKU
Kriza u Niskoj duvanskoj industriji
Zbog nagomilanih zaliha kolegijum Duvanske industrije Nis (DIN) odlucio da "pali" proizvodne masine po potrebi. Drzavni budzet dnevno gubi vise od 1,6 miliona maraka,a fabrika milon nemackih maraka. Sverc stranim cigaretama i dalje cveta.
AIM, BEOGRAD, 10. 7. 1997.
Sudbina mnogih velikih fabrika u Srbiji u kojima radnici vec godinama prinudno odmaraju zadesila je i DIN koji je dugo bio uzor dobrog poslovanja i san mnogih nezaposlenih Nislija da bas u njemu, zbog visine licnog dohodka, zasnuju radni odnos. Proteklog meseca masine u ovom kolektivu su ugasene na odredjeno vreme. Crno trziste cigareta primoralo je radnike ovog kolektiva da se tri sedmice zajedno prinudno odmore mada nikada do sada nisu koristili kolektivni godisnji odmor.
Upravo kada su pojedini naivni "poznavaoci prilika" pomislili da je ponovno aktiviranje masina pocetkom jula siguran znak da je drzava konacno krenula u sredjivanje prilika na crnom duvanskom trzistu iz DIN stize informacija da ce masine opet stati od 14. do 28 jula.
Zavisnike od nikotina sudbina fabrike i njeno povremeno zaustavljanje i pokretanje proizvodnje nije mnogo zainteresovala. Oni vec dugo svoju dozu nikotina kupuju na ulici gde se cigarete iz ove fabrike vrlo uredno i na skoro svakom uglu prodaju po nizoj ceni od zvanicne zajedno sa onim iz inostranstva.
Razlozi sto 2600 zaposlenih u DIN u poslednje vreme "radi ponekad" su jeftinije domace i strane cigarete na crnom trzistu i ogromne zalihe ovog kolektiva. Niski duvanski gigant je za 12 dana proslog meseca na domacem trzistu realizovao samo 38 tona, sto u normalnim uslovima prodaju "tri jace beogradske trafike". Ranija realizacija dostizala je i po 40 tona dnevno, a i u najgorim vremenima nije padala ispod 15 tona. Proslomesecna najgora dnevna prodaja ovog meseca, se "popela" na 10 tona sto je opet samo cetvrtina nekadasnje realizacije.
"Ukoliko se situacija ne izmeni bice ugrozene i Jugoslavija i Srbija, a grad Nis ce biti bacen na kolena. Presusice ogroman finasijski izvor za drzavu, a sirotinji Srbije koja od nas ocekuje spas necemo moci da pruzimo pomoc. Direktno ce biti ugrozeno oko dva miliona ljudi. Svakom drzavniku i rodoljubu ovo sto se desava sa DIN ne moze biti u interesu", upozorio je na jednoj od retkih konferencija za novinare najavljujuci prekid proizvodnje generalni direktor DIN Smiljko Kostic. Prvi covek niskih duvanaca je istakao da zbog cestih prekida proizvodnje DIN dnevno gubi milion maraka, a drzava oko 1,6 miliona DEM.
Zabrinuti direktor DIN koji slovi za veoma vestog biznismena, navodno bliskog politickom vrhu Srbije nedavno se nasao na udaru direktora Savezne uprave Carina Mihalja Kertesa koji je optuzio domace proizvodjace cigareta a narocito DIN za sverc cigareta, fiktivnim izvozom cime je direktno ostecena drzava.
Optuzujuci domacu duvansku industriju za sverc Kertes je "zaboravio" da pomene sverc stranih cigareta. Utoliko je njegov napad zvucao licemerno i bio samo "bacena koska" kojom bi narod trebalo da se zabavlja zaboravljajuci svoje probleme. U drzavi u kojoj vec godinama nesmetano cveta sverc stranih cigareta, a medju glavnim sverceria pominje se, cak, sin predsednika Srbije ili predsednik crnogorske vlade, prilicno sumnjivo zvuci naprasna briga Kertesa za drzavu koja trpi gubitke zbog domaceg sverca.
"DIN je od prvog juna prakticno zabranjen izvoz u Sremsko baranjsku oblast. Receno nam je da mozemo da izvozimo ali ako unapred platimo sve fiksalne obaveze (akcize, takse i porez na promet) sto nije po zakonima ove drzave. Do zabrane na ovo trziste smo izvozili oko 700 tona cigareta koje su se najcesce vracale u SRJ ali za to nismo krivi mi vec Savezna uprava carine i Vojska Jugoslavije koje kontrolisu drzavnu granicu", kaze nas izvor iz rukovodeceg tima DIN.
"Posle izjave Mihalja Kertesa da se domaca, a posebno niska duvanska industrija bavi svercom cigareta ja sam imao drugarski razgovor sa njim. Mi se nikada nismo zamerili.Mirko Marjanovic i Milo Djukanovic me ne vole jer sam ja cesto potezao pitanje sverca i ulaska stranih cigareta. Oni su duzni da organizuju legalnu, a ne sivu trgovinu", rekao je Kostic, ali je na pitanje: ko je kriv za losu situaciju u domacoj duvanskoj grani odgovorio samo: "Na to pitanje bi mogao da odgovori samo mnogo hrabar covek".
Dok Kostic javno priznaje da nema hrabrosti da prstom pokaze na glavnog krivca, a sef jugoslovenske carine Kertes krivca vidi u domacim duvanskim proizvodjacima, drzava jos nije spremna da stane na put ocigledno unosnom svercu duvana. Zbog toga svakodnevno gubi milionske devizne iznose koji se verovatno slivaju u privatne dzepove.
Najvecem proizvodjacu cigareta na Balkanu u ovakvom drzavnom i trzisnom haosu izgleda preostaje samo da "prati realizaciju prodaje svojih cigareta" i "ponekad radi".
Zoran Kosanovic (AIM)